Prof. Ahmet Ercan, 47 ilde beklenen en büyük depremleri açıkladı

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin görebileceği en büyük depremler ve illerini açıklamaya devam ediyor. Ercan, daha önce sıraladığı listeye yeni iller ekledi.

büyük depremleri

Prof. Dr. Ahmet Ercan, X sosyal medya platformu üzerinden Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden meydana gelmesi beklenen deprem büyüklüklerini alfabetik sırayla paylaşmayı sürdürüyor.

6.5 büyüklüğünden küçük olan illerde büyük deprem beklenmediğini ve paylaşımlarının buna göre okunması gerektiğini dikkat çeken Prof. Dr. Ercan’ın paylaştığı illerdeki deprem beklentileri ise şöyle:


Adana: 7.1

Adıyaman: 6.9

Aksaray: 6.5

Amasya: 7.3

Ankara: 6.6

Antalya: 7.0

Ardahan: 6.5

Artvin: 6.5

Aydın: 7.3

Bartın: 6.7

Batman: 6.5’den küçük

Bayburt: 6.5’den küçük

Bilecik: 6.5’den küçük

Balıkesir kuzeyinin deprem çekincesi M7,4, güneyinin ise M7,1’dir. Burhaniye, Edremit, Ayvalık M7,0’dır.

Bolu: 7.5

Burdur: 7.0

Bursa: 7.1

Çankırı: 7.0

Çanakkale: 7,5

Çorum: 7,1

Denizli: 7

Diyarbakır: 7

Düzce: 7,3

Edirne: 6,5

Gaziantep: Batısı M7,8, içi ile doğusu 6’dan küçük deprem odaksız, güvenli,

Kullanıcıların Gaziantep’in batı kısmı hakkındaki sorularına da yanıt veren Ercan, “Uzun süre yıkıcı büyük deprem beklemiyorum” dedi.

Giresun: 6’dan küçük, deprem odaksız, güvenli,

Gümüşhane: 6’dan küçük, deprem odaksız, güvenli.

Hakkari: M7,2

Hatay: M7,3 (6 Şubat 2023, 4 kırıklı, 4 odaklı 11 İl Depremleri ile Hatay gerginliğini büyük oranda atmıştır.)

İçel: 6,5

İstanbul: 7,2

İzmir: 7,3

Iğdır: M6,5

Isparta: M7,0

“Sarsıntılardan korunmak için sulak, verimli ovalardaki yapılar kayalık yerlere taşınmalıdır.”

Kahramanmaraş: M7,7 (K.Maraş’ın depremi oldu. Uzun süre bir daha olmayacak.)

Karaman: M6,4

Kars: M7,0

Kastamonu: M7,2

Kayseri: M6,7 (Kastamonu’nun KAK boyunca Tosya depremli, il başkenti güvenli.)

Kırıkkale: M5,0

Kilis: M7,0 (Kilis ili Ölüdeniz kırığı etkisinde.)

Kocaeli: M7,5 (Kocaeli’nin depremi 1999’da oldu. Uzun süre bir daha olmayacak.)

Konya: M6,3 (Konya içinde yıkıcı deprem yok.)


Kütahya: M7,3 (Kütahya içi güvenli, ancak Simav, Gediz bölgesi çekinceli)

Celal Şengör taşınma kararını Fatih Altaylı’ya anlattı: “İstanbul yıkılacak”


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.