İnsan beyniyle ilgili şaşırtan keşif

Bilim insanları, insan beyni ile ilgili yaptıkları yeni bir araştırmada 3 binden fazla beyin hücresi tipi keşfederken bu hücre bağlantılarının her insanı nasıl benzersiz kıldığını ortaya çıkardılar.

Beyin

İnsan beyni bilim dünyasının en çok araştırdığı ve seneler geçse de asla tamamen keşfetmeyi bitiremediği bir konu. Son olarak yapılan yeni bir araştırma insanları benzersiz kılan beyin hücrelerini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, insan beyninde 3 binden fazla beyin hücresi tipi keşfettiklerini ve bu bağlantıların her insanı nasıl benzersiz kıldığını açıkladılar.


Yapılan son çalışma, korteks gibi yalnızca belirli beyin bölgelerindeki beyin hücre türlerini haritalandıran önceki araştırmaların üzerine inşa edildi. Bu çalışmalar 100’den fazla farklı beyin hücresi tipi buldu.

Çalışmada, beynin boyutunu, karmaşıklığını ve bu hücreler arasındaki bağlantıların bizi nasıl benzersiz kıldığına odaklanıldı.

Araştırmacılar insanların ortak bir planı paylaştığını ancak bu yapı taşlarındaki çeşitliliğin gerçekte kişinin kim olduğunu tanımladığını söylüyor.


Bu keşifler beraber beyin hastalıklarının farklı beyinleri nasıl etkilediği de daha iyi anlaşılabilir.

Teknolojik işsizlik tehdidi kapıda mı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.