Başarılı insanların uyguladığı 11 alışkanlık: Ünlü psikolog açıkladı!

başarılı insanların

Kitaplarıyla New York Times Bestseller listesinde yer alan Psikolog Adam Grant, başarılı insanlar üzerine yaptığı incelemeyi CNBC’ye yazdı. Grant’a göre yetenekli insanların hayatlarında rutin haline getirdiği 11 alışkanlığı yazdı

Okulda üstün yetenekli çocuklar, doğuştan yetenekli sporcular ve müzik dahisi olan kişiler toplumda kutlanır ve takdir edilir. Ancak başarıya ulaşmak için her şeyiyle harika bir çocuk olmaya gerek yok. Örgütsel psikoloji çalışan bir psikolog olarak Adam Grant, kariyerinin çoğunu ilerlemeyi sağlayan itici güçleri inceleyerek geçirdi.

Adam Grant bu konuya ilişkin CNBC’de kaleme aldığı köşe yazısında, “Çalışmalarım esnasında bilgi edinirken öğrenme sürecinin bitmediğini fark ettim. Bu bilgi tutarlı bir şekilde uygulandığında ancak bilgi içselleşebilir” dedi.


Başarılı insanların uyguladığı 11 alışkanlık

İşte Grant’ın incelemelerine göre başarılı insanların her gün uyguladığı 11 küçük yaşam değişikliği:

1- Konfor alanından çıkarlar

Sadece öğrenmeye çalışmak yerine, insanlar kendilerini konfor alanından çıkararak rahatsız hissetmeyi hedeflemeli. Rahatsızlığın peşinden gitmek bireyleri gelişme yolunda daha hızlı bir yola sokar. Dolayısıyla, bir şeyi doğru yapmayı hedefleyenlerin ilk aşamalarda doğru yapıp yapmadığını sürekli sorgulaması gerekir.

iş adamı

2- Hata limiti koyarlar

Deneme yanılmayı teşvik etmek için, önce günde veya haftada yapılabilecek minimum hata sayısına yönelik bir hedef belirlenmeli. Tökezlemek zaten önceden planlanırsa, bireyler bunun hakkında daha az düşünür ve daha çok kendini geliştirilir.

3- Geri bildirim değil tavsiye isterler

Geri bildirimle geriye dönük oldukları için geçmişteki olumsuz bir eylem insanların eleştirmesine yol açarken olumlu bir geri dönüş almak desteklenmeyi sağlar. Oysa tavsiye ileriye dönüktür. Bu da insanları size mentörlük yapmaya ve hata yapmadan harekete geçmeye yönlendirir. Basit bir soru sorarak eleştirenlerin veya onaylayanların daha çok kişisel bir koç gibi yaklaşması sağlanabilir. Bu noktada “Bir dahaki sefere bunu nasıl daha iyi yapabilirim” demek tavsiye almak için yeterli bir soru.

4- Hangi kaynaklara güveneceklerini bilirler

Hangi bilgilerin alınmaya değer olduğuna ve hangilerinin filtrelenmesi gerektiğine karar verilmeli. Başarılı olmak isteyen bireyler, bu konuda uzman olduğunu düşündüğü (güvenilirlik), kendisini iyi tanıdığına inandığı (yakınlık) ve onun için en iyisini isteyen (ilgili) koçları dinlemeli.


başarılı insanların

5- Mükemmellik değil, başarı ararlar

İlerleme, her kusurun ortadan kaldırılmasından değil, yüksek standartların korunmasından gelir. Bu yüzden kabul edilebilecek yahut yok sayılabilecek bazı eksiklikler belirlenmeli. Gerçekten en iyi performansa nerede ihtiyaç olunduğu ve hangi işe oldukça iyi demenin yeterli olabileceği öngörülmeli. Günün sonunda kendinize şu soruyu sormalısınız: İşinizi daha iyi hale getirdiniz mi?

6- Kendi kendilerinin yargıcı olurlar

Başkalarını hayal kırıklığına uğratmak, bireyin kendisinin hayal kırıklığına uğramasından daha iyi. Bir şeyi dünyaya yaymadan önce kişi, bu işin onu iyi temsil edip etmediğini değerlendirmeli. Eğer insanlara gösterdiğiniz tek iş bu olsaydı, bununla gurur duyar mıydınız?

7- Günlük eziyetleri neşe kaynağına dönüştürürler

İstikrarlı bir biçimde motivasyonu sürdürmek için, çeşitli oyunlar ile daha çok pratik kazanılabilir. Örneğin, Steph Curry’nin dakikada 21 puan toplamaya çalışması veya tıp uzmanlarının doğaçlama komedi oyunlarında anlamsız kelimeler kullanarak sözsüz iletişim becerilerini geliştirmesi gibi eğlenceli beceri geliştirme egzersizleri düzenlenebilir.

başarı

8- İşler sarpa sarınca ilerleyebilmek için geri çekilirler

Çıkmaza girilirse geri dönüp yeni bir yol bulmanın zamanı gelmiş demek. Bu, kulağa çalışmaların gerilemesi gibi gelse de genellikle ilerlemeye giden yolu bulmanın tek yolu olarak değerlendirilmeli.

9- Öğrenmek istediklerini öğretirler

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu onu öğretmek denilebilir. Birçok kişi bir konuyu başkasına anlattıktan sonra daha iyi anlar ve açıklamak için zaman ayırdığınızda daha iyi hatırlar. Bu, her bireyin farklı bir beceri veya bilgi öğrettiği gruplar halinde yapılabilir.

başarılı kadın

10- Görmezden gelinen insanlara kapı açarlar

Başarılı kişiler, sadece üstün yetenekli öğrencilere veya yüksek potansiyele sahip çalışanlara değil, herkese yatırım yapar ve herkes için fırsatlar yaratan bir sistem oluştururlar. İyi bir sistem, etkin olmayanlara ve yeteneklerini hemen açığa çıkaramayanlara ne kadar ilerlediklerini gösterme şansı verir.

11- Zihinlerinde zaman yolculuğu yaparlar


İlerlemeyi takdir etmekte zorlananlar, başardıklarını fark edebilmek için geçmişteki halinin şu ana kadar kat ettiği yolu nasıl göreceğini düşünmeli. Eğer beş yıl önce şimdi neyi başardığınızı bilseydiniz, ne kadar gurur duyardınız?

Sürekli bir şeylere yetişmeye mi çalışıyorsunuz?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.