Kurye düzenlemesi: Teslimat süresi sınırlaması ortadan kalkacak!

kurye düzenlemesi

Ulaştırma Bakanlığı, kuryelerle ilgili yeni bir taslak hazırladı. Kurye düzenlemesi taslağına göre, “30 dakikada teslimat” gibi gönderim süreleri tarihe karışacak.

Son dönemde online sipariş platformlarının artmasıyla bu alanda ciddi bir rekabet görülmeye başlandı. Özellikle ürünleri daha hızlı teslim etme odağında yaşanan bu rekabet, motokuryelerin hakları konusunda da birçok sıkıntının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı bir düzenleme yapacak gibi görünüyor.

Kurye düzenlemesi: “30 dakikada teslimat” zorlaması ortadan kalkıyor

NTV’nin haberine göre Ulaştırma Bakanlığının kuryelerle ilgili hazırladığı taslakta, “30 dakikada teslimat” gibi gönderim süreleri ile ilgili maddeler artık tarih olacak. Yani kuryeler teslim aldıkları gönderiyi alıcısına makul bir sürede ulaştırmakla yükümlü olacak, bu noktada zaman sınırlaması ortadan kalkacak.


Motosikletler 10, otomobiller ise 20 yaşından genç olmak zorunda

Taslağın bir diğer maddesi de araç yaşları ile ilgili. Bundan böyle kurye teslimi için kaydedilecek motosikletler 10 yaşından, otomobiller ise 20 yaşından genç olmak zorunda.

Bir diğer maddeye göre ise kuryelerin reflektif yelekleri üzerinde artık “Kurye” ibaresi bulunmak zorunda. Ayrıca yetki belgesi sahiplerinin çalıştırdıkları kuryelere koruyucu ekipman sağlaması gerekecek.

Söz konusu taslağın ne zaman hayata geçeceği ise şimdilik belirsiz.


Kaynak: Webrazzi

TikTok sözcüsü TBMM’de konuştu: “Kara paraya karşı birim geliştirdik”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.