Spotify 2023 en çok dinlenen şarkılar ve sanatçılar

Spotify 2023

Spotify, 2023 Yılın Özeti ile yılın en çok dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve podcast’lerini açıkladı.

Spotify 2023 verilerine göre Türkiye’de yılın en çok dinlenen şarkısı Simge’den “Aşkın Olayım” oldu. En çok dinlenen sanatçı ise Semicenk.

En çok dinlenen sanatçı

Türkiye’de 2023’ün en çok dinlenen sanatçısı pop türünde tanınan Semicenk oldu ve 2018’den beri zirvede olan rap’i tahtından ederek 2023’ün en çok dinlenen şarkıları listesine 4 şarkıyla girdi. Geçen yılın en çok dinlenen sanatçısı UZI, bu yıl ikinci sıraya geriledi. Sezen Aksu ise üçüncü sırada yer aldı. Motive ve Lvbel C5 ise sırasıyla listenin dördüncü ve beşinci sırasında yer aldı.


En çok dinlenen şarkı

Bu sene yılın en çok dinlenen şarkısı Simge’den “Aşkın Olayım” oldu. Galatasaraylı futbolcu Icardi ile özdeşleşen şarkının ünü, futbol sahalarından tüm Türkiye’ye ulaştı. Semicenk ve Reymen’den “Yana Yana” listeye ikinci sıradan girerken, Lvbel C5 ve Güneş’ten “NKBİ X YAPAMAM – Remix” üçüncü sırada yer aldı. Bunların ardından AFFETMEM ile BLOK3 dördüncü; Pişman Değilim ile Semicenk ve Doğu Swag ise beşinci sıradan takip etti.

En çok dinlenen kadın sanatçı

Bu yıl en çok dinlenen kadın sanatçı değişmedi. 2023 listesinde Sezen Aksu yeniden en çok dinlenen kadın sanatçı kategorisinde zirveye ulaştı. Aksu’yu Güneş takip ederken listenin üçüncü sırasında ise Melike Şahin yer aldı. Simge ve Hande Yener, en çok dinlenen kadın sanatçılar sıralamasında dördüncü ve beşinci sıraya yerleşti.

En çok dinlenen albüm

2023’ün en çok dinlenen albümü Motive’nin “Romantik” albümü oldu. İki albümle birden ilk 10’a giren UZI, “EL CHAVO” ile ikinci sırada yer aldı. Heijan ve Muti’nin bu yıl çıkan hit albümü “Hermano” üçüncü sırada, Mabel Matiz’in son albümü “Fatih” ise onu dördüncü sıradan takip ediyor. 2023’ün en çok dinlenen albümlerinin beşinci sırasına ise Simge’den Ben Bazen yerleşti.

En çok dinlenen podcast

2023’ün en çok dinlenen podcasti, geçen yılki gibi “Ortamlarda Satılacak Bilgi” oldu. “Kendine İyi Davran” ve “Merdiven Altı Terapi” podcastleri, listenin ikinci ve üçüncü sırasında yer aldı. “Meksika Açmazı” en çok dinlenen dördüncü yapım olurken “Hayalhanem” ise beşinci sırada yer buldu.

Dünya sıralaması

Dünya sıralamasında ise bu yıl Taylor Swift rüzgarı esmeye devam ediyor. Swift tüm dünyada en çok dinlenen sanatçı oldu. Bad Bunny ikinci sırada yer alırken, sırasıyla The Weeknd, Drake ve Peso Pluma onu takip etti.

Bu yıl dünyada en çok dinlenen şarkı Miley Cyrus’un “Flowers”ı oldu. İkinci ve üçüncü sırayı ise sırasıyla SZA’dan “Kill Bill” ve geçen yılın şampiyonu “As It Was” ile Harry Styles paylaştı.

Eski ile yeni arasında

Türkiye’de dinleme alışkanlıklarının aynası olmaya devam eden Spotify’ın verilerine göre 2023, Türkiye’nin eski ve köklü sanatçılara ait parçaların dinlenmelerinin arttığı, “oldies but goldies” yılı oldu.

Bu yıl Türkiye Top 100 listesi içinde, 2010 yılından önce çıkış yapmış 10’un üzerinde şarkı yer aldı. 2023’ün bir diğer trendi, 80’li ve 90’lı yılların arabesk yıldızlarını cover’lamak ve onlardan ilham almak oldu. Ayrıca etnik sound’lar da yıl boyunca Türk dinleyiciler tarafından çok sevildi ve ilgi gördü.


Spotify’ın aktardığı 2023’de Türkiye’deki müzik dinleme alışkanlıkları ve trendleri ise şöyle: 

 • Bu yıl Türkiye Top 100 listesi içinde 2010 yılından önce çıkış yapmış 10’un üzerinde şarkı yer aldı.
 • Yeni nesil genç Rap sanatçılarının tamamı çalışmalarında etnik ve geleneksel enstrümanları tercih etti. INJI’den BELLYDANCING, Ezhel’den Kuğulu Park ve Mert Demir’den Ateşe Düştüm bu trendin birkaç örneği.
 • Phonk fırtınası tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. DEHA INC.’ten PHONK (200mg) viral oldu ve 2023 yılında Türkiye’de en çok dinlenen 10 çalma listesinden biri olan global phonk çalma listesinde yer aldı.
 • Bu yıl hip-hop ve dance türlerinin bir araya gelmesine bayıldık. BEGE, ALIZADE ve Lil Zey gibi yenilikçi sanatçıların şarkıları çıktıkları gibi hitler arasına adını yazdırdı.

2023 Spotify Türkiye listeleri:

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar: 

 1. Semicenk
 2. UZI
 3. Sezen Aksu
 4. Motive
 5. Lvbel C5
 6. BLOK3
 7. cakal
 8. Mabel Matiz
 9. Emir Can İğrek
 10. Ezhel

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar: 

 1. Aşkın Olayım- Simge
 2. Yana Yana- Semicenk, Reynmen
 3. NKBİ X YAPAMAM – Remix- Lvbel C5, Güneş
 4. AFFETMEM- BLOK3
 5. Pişman Değilim- Semicenk, Doğu Swag
 6. Sevecek Sandım- Semicenk
 7. Canın Sağ Olsun- Semicenk, Rast
 8. Antidepresan- Mert Demir, Mabel Matiz
 9. VUR- BLOK3
 10. 24/7- ALIZADE, BEGE

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen albümler: 

 1. ROMANTİK- Motive
 2. EL CHAVO- UZI
 3. Hermano- Heijan, Muti
 4. Fatih- Mabel Matiz
 5. Ben Bazen- Simge
 6. Parti İptal- Emir Can İğrek
 7. Kan- UZI
 8. Maya- Mabel Matiz
 9. Atlantis- Güneş
 10. Yaramızda Kalsın- Onur Can Özcan

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar: 

 1. Sezen Aksu
 2. Güneş
 3. Melike Şahin
 4. Simge
 5. Hande Yener
 6. Ebru Gündeş
 7. ALIZADE
 8. Hadise
 9. Gülşen
 10. Taylor Swift

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler: 

 1. Ortamlarda Satılacak Bilgi
 2. Kendine İyi Davran
 3. Merdiven Altı Terapi
 4. Meksika Açmazı
 5. Hayalhanem Podcast
 6. Barış Özcan ile 111 Hz
 7. Bu Mu Yani?
 8. Fularsız Entellik
 9. Nasıl Olunur
 10. Psikopatika

2023 Spotify Dünya listeleri:

2023’te dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar: 

 1. Taylor Swift
 2. Bad Bunny
 3. The Weeknd
 4. Drake
 5. Peso Pluma
 6. Feid
 7. Travis Scott
 8. SZA
 9. KAROL G
 10. Lana Del Rey

2023’te dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar: 

 1. Flowers- Miley Cyrus
 2. Kill Bill- SZA
 3. As It Was- Harry Styles
 4. Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.)- Jung Kook, Latto
 5. Ella Baila Sola- Eslabon Armado, Peso Pluma
 6. Cruel Summer- Taylor Swift
 7. Creepin’ (with The Weeknd & 21 Savage)- Metro Boomin, The Weeknd, 21 Savage
 8. Calm Down (with Selena Gomez)- Rema, Selena Gomez
 9. Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53- Bizarrap, Shakira
 10. Anti-Hero- Taylor Swift

2023’te dünya genelinde en çok dinlenen albümler:

 1. Un Verano Sin Ti- Bad Bunny
 2. Midnights- Taylor Swift
 3. SOS- SZA
 4. Starboy- The Weeknd, Daft Punk
 5. MAÑANA SERÁ BONITO- KAROL G, Carla Morrison
 6. One Thing At A Time- Morgan Wallen
 7. Lover- Taylor Swift
 8. HEROES & VILLAINS- Metro Boomin
 9. GÉNESIS- Peso Pluma
 10. Harry’s House- Harry Styles

Ayrıca kullanıcılar kişiselleştirilmiş 2023 Yılın Özeti deneyimine Spotify mobil uygulamasından (iOS ve Android) ve bu yıl ayrıca Spotify.com/Wrapped adresine giderek mobil veya masaüstünde web üzerinden de erişebiliyor.

Astroloji: Aralık 2023 aylık burç yorumları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.