10 bin sağlıklı insanın beyin MR’ı incelendi: Günde 4 dakika spor yapmanın muhteşem etkisi

Günde 4 dakika spor

10 bin sağlıklı erkek ve kadının beyinleri MRI teknolojisiyle incelendi: Günde 4 dakika spor yapmanın çarpıcı etkisi…

Yapılan yeni bir araştırma haftada sadece 25 dakika spor (günde yaklaşık 4 dakika) yapmanın beyni güçlendirmek ve bilişsel gerilemeyi engellemek için önemli olduğunu ortaya koydu.

Bilimsel dergi Journal of Alzheimer’s Disease’de yayımlanan çalışma kapsamında, yaşları 18’le 97 arasında değişen 10 bin sağlıklı erkek ve kadının beyinleri MRI teknolojisiyle incelendi.


Araştırmacılar, yaştan bağımsız olarak, haftada en az 25 dakika spor yapan kişilerin beyinlerinin düşünme ve hafızayla ilgili bölümlerinin daha büyük olduğunu tespit etti.

Beynin bu bölümlerinin yaşlandıkça küçüldüğü önceki çalışmalarda ortaya konmuştu.

Çalışmaya öncülük eden Washington Tıp Üniversitesi’nden Cyrus A. Raji, araştırmayla ilgili şunları söyledi:


Yaşla bağlantılı olarak beynin küçülmesi insanlara özgüdür. Bir kişi 30 yaşını geçtikten sonra her yıl tahmini olarak beyin hacminin binde 2’sini kaybeder. 60 yaşına kadar bu oran binde 5’e kadar yükselir. Alzheimer hastalarındaysa bu rakam yüzde 4’e kadar ulaşır. Beyin hacminin küçülmesi, bilişsel etkinliğin kaybolmasını da beraberinde getirir. Elimizde bunu engelleyecek bir ilaç olmadığını da düşünürsek, bu araştırmanın sonuçları çok önemli.

Beyin sağlığına fayda sağlayacak fiziksel aktivite eşiğinin bu kadar düşük olmasını “şaşırtıcı” bulduklarını belirten Raji, “Mevcut kamu sağlığı önerileri haftada 150 dakika ılımlı fiziksel aktivite öneriyor. Bizim çalışmamızın sonuçlarıysa teşvik edici. Çünkü birçok kişi için başarılması daha kolay bir eşik sunuyor ve bu yine de beyin sağlığına fayda sunabilir” diye konuştu.

Barcelona Beyin Araştırmaları Merkezi’nden nörolog Juan Domingo Gispert ise araştırmanın akla yatkın olduğunu ancak bu tip çalışmaların birden fazla yorumun konusu olabileceğine dikkat çekti.

Gispert, hastalığın erken dönemlerinde sporun beyin sağlığına etki edebileceğini ancak Alzheimer özelinde ilk semptomların rahatsızlığın başlangıcından 20 yıl sonra ortaya çıkabildiğini hatırlattı.


Kaynak: Raji CA, Meysami S, Hashemi S, Garg S, Akbari N, Ahmed G, Chodakiewitz YG, Nguyen TD, Niotis K, Merrill DA, Attariwala R. Exercise-Related Physical Activity Relates to Brain Volumes in 10,125 Individuals. J Alzheimers Dis. 2024;97(2):829-839. doi: 10.3233/JAD-230740. PMID: 38073389; PMCID: PMC10874612.

Bilim insanları 3D yazıcı ile beyin dokusu yaratmayı başardılar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.