Dünya çapında sosyal medya platformlarında erişim sorunu yaşanıyor

erişim sorunu

Google, Meta Facebook, Instagram, Threads gibi sosyal medya platformları ve Türk Telekom, Turkcell gibi pek çok internet hizmetine erişim sorunu yaşanıyor. Peki internet çöktü mü?

Geçtiğimiz dakikalardan itibaren Türkiye ile birlikte birçok ülkede internete erişim konusunda güçlük yaşanıyor. Google, YouTube, Instagram, Facebook, Threads ve WhatsApp gibi sosyal medya platformları bir yana VALORANT ve Türk Telekom’un da çöktüğü belirtiliyor. Bu bağlamda kullanıcılar, “İnternet çöktü mü?”, “Türk Telekom çöktü mü?” ve “WhatsApp çöktü mü?” şeklinde aramalar yapmaya başladı.

Popüler platformlara neler oluyor? İnternet çöktü mü?

Geçtiğimiz dakikalardan itibaren kullanıcılar tarafından yapılan şikayetlere göre popüler web platformlarına erişilemiyor, erişilebilse bile bağlanma konusunda güçlük yaşanıyor. Üstelik bu bağlantı probleminin sadece Türkiye’de yaşanmadığı görülüyor. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Japonya gibi ülkelerden de şikayetler geliyor.


Popüler platformların hizmet durumlarını gösteren Downdetector‘e göre Instagram, Facebook, Türk Telekom, YouTube, VALORANT, Facebook Messenger, Discord, Google, Turkcell, WhatsApp, Google Play, TikTok, Gmail, X (Twitter) ve Reddit gibi dünyanın en popüler platformlarına erişim sağlanamıyor.

Tüm platformların neden aynı anda çöktüğü şimdilik bilinmiyor. Zira daha önce buna benzer bir durum ile çok az karşılaşıldı. Sorun dünya genelinde yaşandığı için şirketlerden veya resmi bir kurum tarafından açıklama yapılması bekleniyor. Bu açıklama gelene kadar bağlantı sorununun nedeni hakkında bir şey söylemek güç.

Ulaştırma Bakanlığından açıklama geldi


Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, resmi X (Twitter) hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yapılan incelemeler sonucunda hizmet kesintisinin global kaynaklı olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Kişilik testi: İnsanlar üzerinde nasıl bir izlenim bırakıyorsunuz?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.