Suudi Arabistan dünyanın en büyük yapay zeka yatırımcısı olacak

Suudi yapay zeka

Yapay zeka kritik öneme sahip bir teknoloji olmaya devam ederken Suudi Arabistan hükümeti yapay zekaya yatırım yapmak üzere yaklaşık 40 milyar dolarlık devasa bir fon oluşturmayı planlıyor.

Görünüşe göre Suudi Arabistan, yapay zeka teknolojisine yatırım yapmak için devasa bir fon oluşturuyor. Eğer bu yatırımlar gerçekleşirse Orta Doğu ülkesi, yapay zeka endüstrisinin en büyük oyuncularından birisi haline gelebilir. Zira bahsi geçen yatırım fonunun 40 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan yapay zekaya 40 milyar dolar yatırım yapacak

New York Times’ın haberine göre Suudi Arabistan hükümeti yapay zekaya yatırım yapmak için yaklaşık 40 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı planlıyor.


Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIC) temsilcileri geçtiğimiz haftalarda Silikon Vadisi’nin önde gelen risk sermayesi şirketlerinden Andreessen Horowitz ve diğer finansörlerle potansiyel bir ortaklık hakkında görüşmelerde bulundu. Andreessen Horowitz ve PIF yöneticisi Yasir Al-Rumayyan, ABD’li firmanın Riyad’da bir ofis açma olasılığını da görüştü.

Planlanan teknoloji fonu Suudi Arabistan’ı yapay zeka alanında dünyanın en büyük yatırımcısı haline getirecek. Bu hamle petrol zengini ülkenin küresel iş hedeflerinin yanı sıra ekonomisini çeşitlendirme çabalarını da yansıtıyor. Bununla birlikte yatırım fonunun 2024’ün ikinci yarısında başlatılacağı belirtiliyor. O zamana kadar başka risk sermayedarları da fona katılabilir.

Aktarılanlara göre Suudi temsilciler, çip üreticileri ve büyük ölçekli veri merkezleri de dahil olmak üzere yapay zeka ile ilişkili çeşitli teknoloji girişimlerini desteklemekle ilgileniyor.

Yapay zeka etrafında devam eden küresel çılgınlık, yatırımcıların bir sonraki Nvidia ya da OpenAI’ı bulmak ya da inşa etmek için yarışmasıyla özel ve halka açık şirketlerin değerlerini adeta uçurdu. Örneğin Anthropic adlı start-up, yalnızca bir yıl içinde 7 milyar dolardan fazla para topladı.


Risk sermayesi dünyasında bu, neredeyse hiç duyulmamış bir şey. Nvidia’nın ise son bir yılda yüzde 245 değer kazandığını görüyoruz. Firma 1 trilyon dolar değere (mevcut değeri 2.24 trilyon dolar) ulaşan ilk çip şirketi olmuştu.

Yapay zeka ile hayatımıza giren yeni meslekler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.