KPMG Girişim Nabzı raporu: Kripto, blockchain ve yapay zeka revaçta!

Kripto yapay zeka

KPMG’nin yayımladığı “Venture Pulse” (Girişim Nabzı) raporuna göre yapay zeka, küresel çapta risk sermayesi yatırımlarının en büyük itici gücü niteliğinde. Kripto ve blok zinciri, küresel girişim sermayesi yatırımcılarından yeniden ilgi görüyor. Ayrıca elektrikli araç, biyoteknoloji, lityum pil, yeşil altyapı üretimi alanları da yatırım talebi görüyor.

 • Küresel girişim sermayesi yatırımları 2024 yılının 1. çeyreğinde 75,9 milyar dolara geriledi.
 • En fazla yatırım çeken ülkeler bir kez daha ABD ve Çin olurken yatırımcıların yapay zeka alanında faaliyet gösteren girişimlere ilgisi bu dönem de devam etti.

KPMG’nin girişim sermayesi piyasasının karşılaştığı temel eğilimleri, fırsatları ve zorlukları ortaya koyan Venture Pulse raporu yayımlandı. 2024 yılı ilk çeyrek dönemi kapsayan rapora göre 7.520 işlemin gerçekleştiği küresel girişim sermayesi (VC) yatırımları 75,9 milyar dolara düştü.

Amerika kıtası 2024 yılı 1. çeyrekte (3.205 işlem, 38,2 milyar dolar işlem hacmi) özellikle ABD’deki yatırım aktivitesinin (2.882 işlem, 36,6 milyar dolar işlem hacmi) etkisiyle, küresel olarak VC yatırımlarından en büyük payı aldı.


Bu yatırımlar arasında gerçekleşen yatırımlar:

 • Yapay zeka alanında faaliyet gösteren Anthropic‘e 4 milyar dolar
 • Lityum pil malzemeleri şirketi Ascend Elements‘e 704 milyon dolar
 • Figure AI‘ye 675 milyon dolar
 • Astım odaklı biyoteknoloji şirketi Areteia Therapeutics‘e 425 milyon dolar
 • Mirador Therapeutics‘e 400 milyon dolar

Asya ise Çin’deki üç büyük yatırım:

 • Elektrikli araç şirketi IM Motors‘un 1,1 milyar dolar
 • Yapay zeka odaklı YueZhiAnMian‘ın 1 milyar dolar
 • Yuanxin Satellite‘ın 940 milyon dolar

Avrupa’daki en büyük yatırımlar:

Avrupa’da VC yatırımları bir miktar artarak 1.798 işlem adedi ile 17,9 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

 • İsveç merkezli yeşil altyapı şirketi H2 Green Steel 5,2 milyar dolar
 • İngiltere merkezli neobank Monzo 431 milyon dolar
 • Fransa’da Mistral AI 415 milyon dolar
 • Hollanda merkezli e-ticaret şirketi Picnic 389 milyon dolar
 • Fransa merkezli elektrikli araç firması Electra 334 milyon dolar

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye M&A Danışmanlık Hizmetleri, Şirket Ortağı Özge İlhan, “İkinci çeyreğe girerken, piyasadaki belirsizlik ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde yapılması planlanan birkaç kritik seçim göz önüne alındığında, küresel olarak risk sermayesi yatırımlarının önemli ölçüde artması beklenmiyor olsa da özellikle Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde girişim yatırımlarına ilgi artıyor. Yapay zeka ve temiz teknolojinin VC yatırımları için sıcak alanlar olmaya devam etmesi bekleniyor, ancak yatırımcılar giderek daha fazla değer odaklı çözümlere ve niş dikeylere yönelik çözümlere odaklandıkça yapay zekaya olan ilgi de dengelenmeye başlayabilir. Bunların yanında şirketler yapay zeka kaynaklı siber riskleri yönetmeye çalıştığından, siber güvenlik yatırımları da artış gösterebilir.” dedi.

Yapay zeka, küresel çapta risk sermayesi yatırımlarının en büyük itici gücü

Yapay zeka odaklı çözümlere ilgi bu yılın ilk çeyreğinde de sürdü. Üretken yapay zeka hem büyük dil modeli odaklı çözümler hem de gerçek sonuçlar ve verimlilik sağlamak için iş dikeylerinde üretken yapay zeka yetenekleri oluşturmayı amaçlayan çözümler açısından VC yatırımcıları için özellikle sıcak bir ilgi alanı olmaya devam etti. ABD’de Anthropic’in aldığı 4 milyar dolarlık yatırım bu alandaki işlemler içerisinde öne çıkarken diğer büyük işlemler arasında YueZhiAnMian (Çin), Figure AI (ABD), Lambda (ABD), MiniMax AI (Çin) ve Mistral AI (Fransa) işlemleri yer aldı.

Kripto ve blok zinciri, VC yatırımcılarından yeniden ilgi görüyor

Yatırımcıların kripto ve blok zinciri çözümlerine olan ilgisi 2022 ve 2023’ün sonlarında dramatik bir şekilde düştükten sonra, bu çeyrekte yeniden artmaya başladı. Risk sermayesi firmaları kripto ve blok zinciri işlemlerinde önemli ölçüde daha fazla durum tespiti yapmaya odaklandı ve potansiyel fırsatları tam olarak anladıklarından emin olmak için personel sayısını artırdı.

Kripto ve blockchain’de 5 yeni unicorn doğdu

Risk sermayesi yatırımcılarının ilgisi kripto para birimleri ve ticaret alanının ötesine de geçerek, blok zinciri tabanlı teknolojilerin diğer faaliyetler için omurga olarak kullanılmasına yönelik artan ilgiyle genişledi.


Kripto ve blok zincirine yönelik yeniden canlanan ilgi, bu çeyrekte Polyhedra Network (Singapur), Monad (ABD), io.net (ABD), EigenLayer (ABD) ve Hashkey Group (HK) dahil olmak üzere beş yeni unicorn’un doğmasına da neden oldu.

Savunma ve güvenlik teknolojilerine ilgi artmaya devam ediyor

Artan küresel jeopolitik gerilimler göz önüne alındığında, özellikle insansız hava araçları teknolojileri, uydu teknolojileri ve teknoloji tabanlı yazılım çözümleri gibi alanlarda savunma odaklı teknolojilere olan ilgi artmaya devam ediyor. Hükümetler ve hükümetler arası ittifaklar muhtemelen bu yatırımın bir kısmını yönlendiriyor. 2023 yılında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO), savunma ve güvenlik sorunlarını ele almaya odaklanan derin teknoloji girişimlerine sermaye sağlamaya odaklanan 1 milyar dolarlık bir fon olan NATO İnovasyon Fonu’nu tanıtması bunun örneklerinden birisi.

2024 yılının ikinci çeyreğinde takip edilecek trendler

İkinci çeyreğin başında birkaç başarılı halka arz çıkışı olması ve diğer şirketlerin de çıkışa hazırlandıklarına dair işaretler görülmesi halinde, risk sermayesi şirketleri fon musluklarını açmaları için baskı görmeye başlayabilir.

Rapora göre küçük ölçekli birleşme ve satın alma faaliyetleri de dünyanın birçok bölgesinde artabilir, ek finansman sağlayamayan şirketler sıkıntılı birleşme ve satın alma veya fikri mülkiyet edinimi için hedef haline gelebilir.

Yapay zekanın küresel olarak risk sermayesi yatırımcıları için çok cazip olmaya devam etmesi de bekleniyor, ancak yatırımlar muhtemelen daha dar bir alana odaklanmaya başlayacak.

Finansal hizmetler, hukuk ve gayrimenkul şirketlerinin verimliliğini artırmayı amaçlayan sektör odaklı yapay zeka çözümlerinin VC yatırımları için önemli bir alan haline gelmesi de bekleniyor.

2024 yılı 1. çeyrekte gerçekleşen en büyük küresel finansman işlemleri:

Hedef Şirket Yatırım Tutarı Köken Sektör
1 H2 Green Steel 5,2 milyar dolar İsveç Temiz Teknoloji
2 Anthropic 4 milyar dolar Çin AI & ML
3 IM Motors 1,1 milyar dolar Çin Temiz Teknoloji
4 YueZhiAnMian 1 milyar dolar Çin AI & ML
5 Yuanxin Satellite 940,9 milyon dolar Çin Uzay Teknolojisi
6 Ascend Elements 704 milyon dolar ABD Temiz Teknoloji
7 Huakong Power 696,2 milyon dolar Çin Temiz Teknoloji
8 Figure AI 675 milyon dolar ABD Robotik
9 MiniMax AI 600 milyon dolar Çin AI & ML
10 Monzo 431,1 milyon dolar Birleşik Krallık Fintech

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Match Systems CEO’su Andrei Kutin, “Dust” Saldırısından Sonra 68 Milyon Dolarlık Kripto Para Biriminin Hızlı Bir Şekilde Geri Kazanılmasını Sağladı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.