Ehliyet sınavında yeni düzenlemeler: Park manevrası hakkı değişti

Ehliyet sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı , sürücü belgesi (ehliyet) sınavlarına başkasının yerine girenler ile kendi yerine başkasını sınava sokanların men süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre, sürücü belgesi sınavlarına başkasının yerine girenler veya girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava sokanların men süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Sürücü adaylarına direksiyon sınavında park manevrası için iki deneme hakkı verilirken, sınav süresi 40 dakikaya çıkarıldı.


Direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği ve onay aldığı iki farklı rota üzerinde yapılacak.

Engelli kursiyerler, standartlara uygun kendi araçlarıyla eğitim alarak sınava girebilecek.

Kurs kayıtlarında kimlik kartı ibrazı zorunlu olacak ve sahteciliği önlemek için kursiyerin fotoğrafı çekilerek sisteme yüklenecek.

Başarısız olan kursiyerler, 4 sınav hakkını tamamladıktan sonra başka bir kursa nakil olabilecek.

Teorik sınavlarda başarılı olup kaydını sildirenler ile direksiyon sınavlarında başarısız olanlar, 3 yıl içinde tekrar kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf olacak.

Muvazzaf askerlik, hamilelik, doğum veya uzun süren hastalık durumlarında sınav hakları dondurulabilecek.


Ayrıca, sınavlar 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak ve her kursiyer için uygulama sınav süresi 40 dakika olacak.

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi: Akaryakıt istasyonlarında yeni dönem


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.