Astroloji: Venüs Geçişi Mikro Güneş Tutulması

Gezegenimiz 5-6 Haziran’da çok nadir rastlanan bir gökyüzü hareketine şahit olacak. Venüs, Dünya ile Güneş arasından geçecek ve Güneş’in önünde ilerleyen siyah bir nokta seklinde görülecek. Bir sonraki geçişin 2117 yılında olacağını hesaplayan NASA, bugün hayatta olanların büyük ihtimalle bir daha bu olaya tanık olamayacağını belirtiyor.

Astroloji: Venüs Geçişi  Mikro Güneş Tutulması

Türkiye’den geçişin tamamı izlenemeyecek olsa da Güneş bu sırada ufka yakın olduğu için gözlem yapmak çok daha kolay olacak. Venüs gezegeni, 6 Haziran sabahı saat TSI 07.31’de Güneş’in önünden çekilmeye başlayacak ve saat 07.49’da geçiş sona erecek. Geçişin en ilginç aşaması Venüsün Güneş’in önünden çekilmeye başladığı aşama olacak. Saat 07.30 civarı Güneş kenarından küçük bir “ısırık alınmış” gibi görünecek.

Geçişi nasıl izleyebilirsiniz?

Venüs geçişini izleyebilmek için mutlaka özel bir filtre kullanmak gerekiyor. Güneş’in parlaklığı nedeniyle Venüsü çıplak gözle görmek mümkün olmayacak. Güneş’e bir anlığına bile olsa çıplak gözle izlemeyin. Hatta uzmanlar fotoğraf veya röntgen filmi, isli cam gibi araçlar kullanarak izlemenin dahi sakıncalı olduğunu belirtiyor.


Venüs geçişini izleyebilmek için özel üretilmiş güneş tutulmalarının gözlenmesi içinde kullanılan gözlükler kullanılabilir. Bir dürbün ya da teleskop güneşe odaklanarak görüntü beyaz bir zemin üzerine düşürülür. Bu şekilde aynı anda çok sayıda kişi dolaylı yoldan güvenli bir şekilde Venüs geçişini gözlemleyebilir.

Venüs geçişini NASA tarafından Hawai’de Mauna Kea Gözlemevi’nden canlı olarak izleyebilirsiniz: http://venustransit.nasa.gov/2012/transit/webcast.php


Bilim insanları, bu geçiş sırasında güçlü teleskoplarla yapılacak gözlemler sayesinde Güneş Sistemi’nin uzağındaki gezegenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek. Hatta Dünya’ya benzeyen, atmosferi olan ve yaşam bulunma ihtimali olan gezegenlerin keşfedilmesi bile mümkün.

1771 yılında, Venüs geçişinde yapılan tüm hesaplamalar tamamlandığında, Dünya’dan Güneş’e olan uzaklığın 149,1 milyon kilometre olduğu sonucuna varıldı. Bu rakam, doğru hesap olan 149,5 milyon kilometreye çok yakındı.


Bir sonraki geçişin 2117 yılında olacağını belirten NASA, bugün hayatta olanların büyük ihtimalle bir daha bu olaya tanık olamayacağını söylüyor. Umarız hızla gelişen teknoloji ve ruhsal farkındalığımız sayesinde ömrümüzü uzatabiliriz ve bu olaya bir kez daha tanık olabiliriz.

Astroloji: Eylül ayı için burç yorumları