İki Buçuk Yaşındaki Einstein OSCAR WRIGLEY

İngiltere’de 2,5 yaşındaki bir çocuğun Albert Einstein ve Stephen Hawking’le aynı zekâ seviyesine sahip olduğu belirlendi. 

 OSCAR WRIGLEY

İngiltere’nin Berkshire bölgesinde yaşayan Oscar Wrigley adlı çocuğun zekâ seviyesinin, Stanford-Binet testindeki en yüksek ölçü olan 160’ın üzerinde olduğu tespit edildi. 


oscar_wringley_einstein_hawking_ustun_zekali_cocuk_3

Mesna’nın üstün zekâlılar için hazırladığı testi geçmeyi başaran Wrigley, yaşıtları ortalama 50 kelime bilirken 2500 kelime konuşuyor. Antik Roma tarihi kitaplarını okuyan bu sevimli çocuk, dinlediği klasik müzik eserlerinde hangi sesin hangi enstrümana ait olduğunu da ayırt edebiliyor. Bilgi Teknolojileri uzmanı babası çocuğunun zekâsını anlatırken, “Annesine önceki gün penguenlerin nasıl ürediklerini anlatmış. Merak ettiği konuları kitaplardan okuyarak ortalama bir yetişkinin sahip olabileceği bilginin kat kat daha fazlasını 2-3 gün içinde öğreniyor” diyor. 

oscar_wringley_einstein_hawking_ustun_zekali_cocuk_1oscar_wringley_einstein_hawking_ustun_zekali_cocuk_2

İki yıl, 5 ay 11 günlük Wrigley, İngiltere’de üstün zekâlıların kabul edildiği Mensa isimli topluluğun engenç erkek üyesi oldu. Derneğin en genç kız üyesi ise 2 yıl 4 ay 14 günlükken kabul edilmişti ancak IQ’su 156 olarak belirlenmişti. Oscar’ın iletişim teknolojileri uzmanı babası Joe Wrigley, oğlunun her şeye ilgi duyduğunu ve sürekli sorular sorduğunu belirterek, “Oscar geçen gün karıma penguenlerin üreme döngüsünü anlatıyordu” dedi. Baba Wrigley, “Oğlumun bana bir aptal olduğumu söyleyeceği günü sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Anne Hannah da, Oscar’ın üstün zekâsının henüz 12 aylıkken bile belli olduğunu söyledi ve “Herkesi şaşırtıyordu. İnanılmaz bir kelime hazinesi var” dedi.

İngiltere’de günün konusu 2,5 yaşındaki üstün zekâlı Oscar Wrigley… IQ’su 160 olarak hesaplanan, Albert Einstein ve Stephan Hawking ile aynı kategoride kabul edilen bu sevimli çocuk, aynı zamanda ülkenin yalnızca dâhileri üyeliğine kabul eden Mesna kurumuna kabul edilen en genç isim. 


11 Ekim 2009