Renklerin anlamları: Sizin yaşam renginiz ne?

Renklerin insan yaşamındaki yeri, etkileri ve önemi ve bu konu üzerinde son yıllarda yapılan birçok araştırma ve çalışmalar ışığındaki bilgiler oldukça çeşitli. Renklerin anlamları neler? Renklerin psikolojimiz üzerine etkileri ne?

Rengini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Renk terapisi ile psikiyatri hastalarına tedavi bile oldukça revaçta. Bu terapide öncelikle kişinin en çok hangi renkleri kullandığı analiz ediliyor. Daha sonra da ona iyi gelen renkler tespit ediliyor. Örneğin kış depresyonu için siyah ve gri gibi renklerden uzak tutularak, kırmızı ve turuncu gibi renklerle canlılığın artması sağlanıyor.

Renklerin insan psikolojisi üzerine etkileri

Renklerin insan yaşamındaki yeri ve önemi biliniyor olmasına rağmen üzerindeki yoğunluğun son yıllarda oldukça arttığı da gözleniyor.


Uzmanların belirttiğine göre renklerin insan vücudu üzerinde yalnızca psikolojik etkileri bulunmuyor. Vücut üzerinde fizyolojik birtakım etkilere de sahip.

Renkler, sıcak ve soğuk renkler olarak iki gruba ayrılması bile, renklerin insan üzerinde yarattığı etkiyle doğru orantılıdır.

Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerinde oluşturdukları ruhsal etkilerine göre sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılırlar. Bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan, canlı, dikkat çeken, insana enerji veren ve canlılık hissi uyandıran renkler sıcak renkler olarak adlandırılır.

Sıcak renkler

Kırmızı, turuncu, sarı; Bu renklerin kayısı rengi, pembe, altın sarısı gibi farklı tonları da sıcak renkler sınıfına girer. Ateşin ve sıcaklığın renkleri olan ve insanda sıcaklık ve canlılık hissi uyandıran Kırmızı, Turuncu ve Sarı renkler sıcak renklerdir

Soğukluğu hatırlatıcı etkilerinden dolayı bazı renkler soğuk renklerdir.

renk

Soğuk renkler

Mavi, yeşil ve mordur. Bu renklerin, buz mavisi, gök mavisi, leylak gibi farklı tonları da soğuk renk gurubundandır.

Örneğin giyim sektörünü düşünecek olursak, renklerin cazibesine çekilim duymamız, renklerin ahenklerinin üzerimizde yarattığı etki… Bir mağazada yüzlerce giysi içinden yalnızca bir ya da birkaçının dikkatimizi çekiyor olmasının bir nedeni olmalı, değil mi? Çoğu zaman sadece bir kıyafetin üzerimizde nasıl duracağıyla ya da bedeniyle değil de ilk olarak renk açısından bizde uyandırdığı etkiyle ona yönelebiliriz. Renkler bizimle alışveriş yaptığımız mağaza arasında adeta bir köprü gibidirler. Çünkü renkler, ürünün alınması aşamasında çok keskin ve baskın bir etki oluştururlar. Görselliğin öneminin iyice arttığı çağımızda, elbetteki dikkatimizi ilk olarak dikkat çekici ürünler çekecektir. Görselliğin çok büyük bir kısmını da doğru renk tercihleri oluşturur.

renk

Uzmanların belirlemiş olduğu ölçütlere göre renklerin etkileri:

Beyaz: Masumiyetin rengidir. Temizliği anımsatır. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni insanda uyandırdığı berraklık duygusudur.

Siyah: Gücün ve hırsın timsalidir.

Sarı: Bilindiği üzere güneşin rengidir. Dolayısıyla çarpıcıdır, canlıdır. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.

Kırmızı: En dikkat çekici renktir, kışkırtıcıdır. Bu yüzden reklam malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanısıra kalp atışlarını hızlandırdığı da söylenebiliyor. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi özel günlerde bu renkten üretimlere önem verilir. Yine dikkat çekici ve vurucu bir renk olması nedeniyle birçok firmanın logosu kırmızı ağırlıklıdır. Boğa güreşlerinde kullanılır, oysa boğalar renk körüdür, ayırt edemez. Amaç, kırmızı pelerinle seyircileri kışkırtmaktır.

Yeşil: Doğayı anımsatıyor. Bu yüzden de dinlendirici bir etkisi var. Aynı zamanda kendine güvenin ve bağımsızlığın sembolü olarak biliniyor.

Doğaya hakim olan renk olan yeşil, insana huzur veriyor ve rahatlatıyor. İç açıcı ve güven veren bir renk, aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırıyor. Paylaşım, cömertlik ve uyumun simgeleyen renk olarak kullanılıyor.

Mor: İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir. Soğuk renklerden biridir.

Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Özellikle açık tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

Renklerin insan üzerindeki etkilerinden dolayı gerek giysi seçiminde gerekse yaşadığımız mekanların renk seçimine dikkat etmek önemlidir.

renklerin anlamları renk yaşam renginiz ne

Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri:

Kırmızı

renklBu renk kendimizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmemizi sağlar. Canlandırıcı etkisinden dolayı motivasyonu, enerjimizi, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir. İştah açıcılığı bilinir. Heyecanı ve hareketi sevenlerin kırmızı rengi seçtikleri görülür.

En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması uygun olabilir. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Bundan dolayı özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı sıkça kullanılır.

Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Fakat uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı, uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur.

Kırmızı ilk anda dikkat çekicidir, fakat uzun süre kırmızı ışığa maruz kalınırsa rahatsız ve tedirgin edici olmaya başlayabilir. İlk anda kendine çeken kırmızı, sonra kendinden uzaklaştırmaya başlayabilir.

Kırmızı renk iştah açıcı olmasının yanında zaman kavramını da unutturmakta ve uykuyu kaçırmaktadır. Bu nedenle, özellikle yemek odalarında ya da lokantalarda tercih edilebilir. Kolay fark edilmesi, önce kendine çekmesi ve sonra uzaklaştırması fast-food türü işyerlerinde çok sık olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

Uzun süre kırmızıya maruz kalmak duyarsızlığa, kabalık, kızgınlık ve saldırganlığa zemin hazırlayabilir.

Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İnsana hareketlilik kazandırır ve mutluluk verir. Bu özellikleri ile hüzünlü olanları neşelendirmeye yardımcı olur. Kansızlık , soğuk algınlığı ve felç gibi şikayetleri olanların tedavisini destekleyici olarak kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, gerginlik ve yüksek ateş gibi olumsuzluklara da zemin hazırlayabilmektedir.

Kan akışını hızlandıran ve hareketliliği teşvik eden kırmızı aynı zamanda tahrik edicidir. Bundan dolayı, özellikle çocuk sahibi olamayan ya da birbirine daha yakın olmak isteyen çiftler için yatak odasında ve geceliklerinde tercih edebilecekleri bir renktir.

Turuncu

Sıcak renklerden bir tanesidir. Sosyalliği çağrıştırır. Bu yüzden turuncu renkli bir obje grubu, olduğundan daha fazla görünür. Ayrıca turuncu “herkes için” imajı verdiğinden yine pazarlama sektöründe sıklıkla kullanılan bir renktir.

Kırmızı kadar tutku dolu değilse de enerji ve heyecan verici bir renktir. Turuncu rengi seven ve tercih eden kişiler genelde dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Aynı zamanda turuncu diyalog ve mizah yeteneğini arttırır. Turuncu rengi kullanan kişiler Cesur ve maceracı bir kişiliğe sahip olmalarının yanı sıra gülmeyi ve güldürmeyi severler. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak sorunları, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Emziren anneler için de faydalıdı olduğu bilinir.

dışa dönük,. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir.

Turuncu rengi seven insanlar genellikle Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.

Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışma odası, dinlenme mekanları ve yatak odası için çok uygun değildir.

Mavi

Bilinen en belirgin özelliği rahatlatıcı olması, ancak bunun yanında uzaklığı çağrıştırdığından soğuk bir renktir.

Mavi yeryüzünde en çok karşımıza çıkan renklerden biridir. Gökyüzü ve denizler buna en güzel örnektir. Mavi gökyüzü ve deniz; özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Mavi renk durağan ve çok göze batmayan bir renk olduğu için özellikle arka fonlarda kullanılabilir. İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. O yüzden de bütün nazar boncukları mavidir.

Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.

İnsanı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle, bazı okullarda mavi renk kullanılmaktadır. Dinlenme mekanları ve yatak odası için de uygundur. Sakinleştirici etkilerinden dolayı çalışma mekanlarında kullanılmamalıdır.

Mavi renk, gözleri ve sinirleri rahatlatır. Göz hastalıklarına ve stres, sinirsel baş ağrısı ve migrene karşı faydalıdır. Guatr, boğaz ve bademcik ağrısı gibi boğaz hastalıklarında mavi renk tedaviyi destekler. Kızamık, boğmaca gibi çocuk hastalıklarında etkilidir. Diş çıkaran çocukları rahatlatmaya yardımcı olur. Sakinleştirici ve kan akışını yavaşlatıcı etkileri ile tansiyonu düşürür. Bu özelliğinden dolayı yüksek tansiyonda ve ateşli hastalıklarda faydalıdır.

Mavi çok yoğun olarak ya da koyu tonlarda kullanılırsa insana sıkıntı verebilir. Açık mavi ise buzu çağrıştırır ve insanda soğukluk ve yalnızlık hissi uyandırabilir. Mavi güvensizliğe, aşırı duygusallığa ve tembelliğe neden olabilir. Bundan dolayı, karamsar kişiler için uygun bir renk değildir.

Pembe

Kırmızı ile beyazın birleşmesiile elde edilen pembe renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır. Mavi renk erkeklerin, pembe ise kadınların rengi olarak bilinir. Neşe ve mutluluk veren bir renk olan Pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir.

Pembe kız çocuklarının rengidir. Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocukları en çok pembe renklerle bezenir. Bu nedenle, özellikle kız çocuklarının odalarında kullanılabilir. Sakinleştirici etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle, pek çok mağaza ve markette kasiyerler pembe giymektedir.

Çalışma ortamları için çok uygun bir renk değildir.

Pembe renk, kişide olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olur. İnsanı sakinleştirir ve vücudu rahatlatır. Sinir ve böbrek hastalıkları ile epilepsi (sara) hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Pembe rengi seven insanlar, ki bunlar genellikle kadınlardır, duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.

Sarı

Akıl ve zeka rengi olarak bilinir, yönetmeyi ve hükmetmeyi seven, entelektüel kişiliğe sahip insanların rengidir. Ayrıca güneşin rengi olduğu için insanlara pozitif duygular aşılar. Dikkat çekicidir.

Sarı, ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Mutfak için oldukça uygundur.

En parlak renk sarıdır. Sarı renk sıcak bir renk olmakla birlikte, yeşile kaçan tonları soğuk bir renk gibi algılanır. Bu nedenle, sarı canlılık ve neşenin rengi olduğu kadar, hüznün ve sonbaharın da rengidir. Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilmektedir. Fazla ilham verici olduğu için zihin karışıklığına neden olabileceğinden çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, dinlenme mekanları için de uygun bir renk değildir.

Sarı renk aynı zamanda geçiciliği de ifade eder. Çok dikkat çekici olması ve geçiciliği ifade etmesinden dolayı taksilerde en çok kullanılan renktir.

Sarı midenin ve sindirim sisteminin de rengidir. İştahı açar, hazımsızlığı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. İştah açıcı etkisi ile özellikle iştahsız çocuklar için faydalıdır. Vücuttaki zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kanı temizler.

Sarı renk zihin faaliyetlerini arttırır ve insana cesaret verir. Bu nedenle, sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengi seviyor olmasına şaşırmamak gerekir. Sarı rengi seven insanlar ilgi çekmekten ve her şeyin kendi kontrollerinde olmasından hoşlanırlar. İşlerin kendi kontrollerinden çıkmasına ise tahammül edemezler.


Yeşil

renkDoğanın rengi olan yeşil, denge ve uyumun rengi olmasının yanı sıra güvenin rengi olarak tercih edilir. Dinlendirici ve huzur veren özelliğe sahiptir. Giysilerde yeşil kullanımı örf ve adetlere bağlılığa işaret eder. Yeşile ilgisi olanların kalbi ve duygusallıkları yüksek olur.

Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, çevresiyle uyumlu, içten ve doğayı seven insanlar. Aynı zamanda hareketlerinde dengeli ve düzenli oldukları gözleniyor.

Yeşil renk, üretkenliği arttıran etkisiyle özellikle mutfak için uygun bir renk. Hastanelerde de ferahlatıcı etkisi nedeniyle hastaları rahatlatmak için kullanılması faydalı olabilir. Girişlerde yeşil renk kullanılması girilen ortama güven duymaya ve rahatlamaya vesile olur.

Yeşil renk insanı rahatlatıyor ve huzur veriyor, gözleri dinlendirmek için ideal bir seçim. Verem ve kalp hastalıklarına karşı faydalı, mide rahatsızlıklarına karşı direnci arttırıcı etkisiyle kullanılıyor. Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sinirleri destekler. Hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar.

Olumsuz etkileri olarak, aşırı rahatlama sonucu umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe, ayrıca kıskançlığa neden olabilmesi sayılabilir. Çalışmaya yatkın olmayan, yani tembel, kişilerde tembelliği daha da arttırabileceği için bu kişilerin çalışma ortamlarında yeşil rengin hakimiyetinden kaçınmak uygun olabilir.

Turkuaz

Turkuaz rengi tercih edenlerin insanlara açık iç dünyaları olur. Dikkat çekiciliğe hazır olun. Bu renkten hoşlananların duygu ve düşüncelerinin saf ve açık olduğu görülür. Giysilerinizde turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik olursunuz. Turkuvaz insanlar üzerinde istikrar sağlayıcı bir özellik sağladığı gibi dikkati ve konsantrasyonu da ayakta tutar. Bu sebepten turkuvaz insanı kendisini kolayca ifade eder. Açık fikirliliğin, gururun, yardımseverliğin potansiyeldir. Turkuvaz ayrıca en üst düzeydeki değişim ve dönüşüm sembolüdür.

Turkuvaz; mavinin ve yeşilin karışımıyla oluşmaktadır. Son derece dinlendirici ve soğuk bir renktir. Bu özelliğiyle baş ağrısı, alerji,tahriş ,kesik ve yanık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Turkuaz rengi; açık fikirli yardımsever ve gururlu kişilerin rengi olup, en üst düzeydeki bir değişimin ve dönüşümün sembolüdür. İnsanlar üzerinde istikrar sağlayan, dikkat ve konsantrasyonu toplamaya yarayan özelliği sayesinde kişiler kendilerini çevreye kolayca ifade edebilirler. Bu renk geçmişten ders çıkarabilen ve gündelik, sıradan olaylara yeni bir bakışla bakabilen insanlar tarafından da benimsenir.

Lacivert

renkGiysilerinizde laciverte ağırlık veriyorsanız; sadık, dürüst, araştırıcı ve başarılı birisiniz diye düşünebiliriz. Lacivert, düzenin, uyumun, ruhsallığın ve başarının rengidir. Bu rengin insanları sadelikten hoşlanırlar. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir. Ciddi görünmek isteyenlerin tercihidir. İş dünyasında o yğzden tercih edilen bir renktir.

Mavinin koyu tonlarından biri olan Lacivert düşüncenin rengidir. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir.

Lacivert insanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. Bundan dolayı, dünyadaki şirketlerin yarısından fazlası logolarında mavi-lacivert renk kullanmaktadır. Lacivert giyen kişiler de kendilerini daha inandırıcı ve karizmatik hissederler. İnandırıcı ve karizmatik görünmek isteyen iş ve siyaset dünyasındakiler için vazgeçilmez bir renktir. Aynı zamanda, fazla göze batmayan bir renk olduğu için toplum içinde çok göze batmak istemeyenler de laciverti tercih edebilirler.

Lacivert mekanlar özellikle düşünce yoğun çalışmalar için uygundur. Yatak odasında kullanılmamalıdır.

Düşünce gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırır. Düşünce gücünü arttırıcı etkilerinin yanında hafızayı da güçlendiricidir. Lacivert renk pijama giyenlerin rüyalarını daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir. Ruh ve sinir hastalıkları ile göz, kulak ve burun hastalıklarında tedaviye yardımcı olur.

Mor

Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengi olarak bilinir. Ruhsal dünyanın rengi olan mor; asilliği, dengeyi, kendine güveni ve dinlendirici duyguları harekete geçirir.

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı ve asil ruhlu kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Mor renk, vücuttaki hormonları ve salgı bezlerinin çalışmasını da etkilemektedir. Özellikle sara, menenjit gibi beyin hastalıklarında tedaviyi destekler. Eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Ayrıca, kanı temizler ve akciğer, karaciğer, kalp ve böbreklerin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Mor renk, kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebilir. Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir.

Mor renk, açık tonlarda ilham ve güven verici etki gösterirken, özellikle koyu tonlarda, mor rengin insanda meydana getirdiği asalet duygusu, bazı insanlarda küstahlık, kabalık ve hatta kavgacı bir yapıya da neden olabilecek şekilde etki gösterebilir. Hüzün, üzüntü ve depresyonu çağrıştıran etkileri de vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, belki de bu yüzden, intihar edenlerin en çok sevdiği renklerden biridir. Bu nedenle, depresyona yatkın kişilerin, ruhsal sorunu olanların, alkoliklerin ve madde bağımlılarının olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır.

Siyah

Siyah denince akla karanlık gelir. Bu renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Kişiliğin karanlık yönlerini de ifade eder, yine de özellikle ülkemizde çok fazla tercih edilen bir renk.

Siyah (ya da kara), bir renk değil renksizliktir.

Çünkü, aslında siyah renk yoktur. Bundan dolayı doğada siyah renk bulunmaz, fakat ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Işığı emen ve yok eden siyah, hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. Ölümü çağrıştıran siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinir. Siyah renk aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Konsantrasyonu arttırır.

Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam araçlarında en çok kullanılan renktir. Siyah renk, hakim olduğu ortamlara gizem katar. Karamsarlığı arttırabileceğinden özellikle çocuk odalarında kullanılmamalıdır.

Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Bu özellikleri ile iş hayatında başarılı olabilirler, fakat inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları dengelemeleri gerekir. Ayrıca, siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocuklarda inatçılığa ve depresyona neden olabilir.

Siyah renk, kendine güveni ve konsantrasyonu arttırır. İnatçılığa ve hırsa neden olabilir.

Beyaz

renkGüç ve bireyselliğin rengi olan siyah; tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkindir. Konsantrasyonu ve özgüveni arttırmakta yardımcı olur.

Temizliğin, saflığın ve masumiyetin ifadesidir. Güven hissi verir. Tarafsızlığın rengidir.

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırlar.

Beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak gibi dar mekanlar ile misafir odaları için uygun bir tercih olabilir. Bütün renklerle uyum sağlayan, tamamlayıcı ve dengeleyici bir renk olarak diğer mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Işığı yansıtan beyaz renk, az ışık alan mekanlar için de uygundur.

Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için, beyaz renk hastaneler ve ilaç firmaları tarafından çok sık kullanılır. Neredeyse bütün ilaç kutuları beyaz renktedir.

Beyaz renk giyenler daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar. Ayrıca, insanı daha genç gösterir.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

Beyaz renk insan sağlığı üzerinde de etkilidir. Bu nedenle, akciğer ve bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığının tedavisinde beyaz renkten faydalanılabilir.

Kahverengi

Kahverengi doğallığın rengi olarak bilinir çünkü toprağın rengidir. Ciddiyet, dayanıklılık, dostluk, sadeliğin sembolü olarak kullanılıyor. insanlarda düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçiriyor. Toplum içinde rahatlık ve güven iletir. Bu sebeple sosyal denge simgesi olarak kullanabiliriz. Kırmızı ve siyah renklerinden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini taşır. İnsanlar bu rengin pozitif etkisiyle gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler, zihin üzerinde etkilidir.

Gri

renkSiyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılması elde edilen bir renk olan gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Çoğu devlet kurumunda ağır basan renk olduğundan oldukça fazla tercih edilir.

Gri rengi seven insanlar genellikle olaylardan uzak durmayı tercih ederler. Kuralcı, tutucu ve hareketsiz yanları ağır basabilir. Karamsarlık ve içe kapanıklığa da neden olabilir. Aktif ve dışa açık insanlar griyi bunaltıcı bulurlar.

Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir. En iyisi griyi tamamlayıcı renk olarak kullanmaktır.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi konusunda yapılan araştırmalara göre doğru renk seçimi yapmak başarı grafiğini de etkiliyor.

Depresyon için, pesbembe bir salonla neşeyi e canlılığı yakalamak mümkün olabiliyor. uykusuzluk probleminiz varsa uykusuz gecelere mor tonlarına boyanmış bir odayla son vermek mümkün olabiliyor.

İş ve okul hayatında başarı için eflatun, fazla iştahlıysanız kırmızı ya da turuncuyu çok fazla kullanıyor olabilirsiniz. Her şeyin olduğu gibi renklerin de bir dili var. Evinize ye da sevgilinize, sevdiklerinize aldığınız çiçeklerin bile hangi renk seçileceği önemli. Evinizi ya da işyerinizi dekore ettirirken renklerin uyumuz ve sizdeki etkisinden yararlanmanız sizin yararınıza. Uygun renk seçimi iş ve okul hayatındaki başarınızdan tutun da evdeki huzurunuza kadar tüm yaşamınızı etkiliyor.

Renk tonu ve etkisi

renkRenklerin insan psikolojisi ve yaşantısına etkileri üzerine yıllar süren araştırmalarda bulunulmuş.

Örneğin; Kilo probleminize mavi ile son verebilirsiniz. Kırmızı ve turuncu tonları iştah artırıcı renkler. Çabuk bir şekilde yiyip bir an önce kalkmanızı teşvik edeceğinden kilo sorununuz varsa şiddetle kaçının bu tonların ağırlığından. Ama turuncu dozunda kullanılırsa sosyalleşme ve sohbet ortamı oluşturan bir renk olduğu için yemek odaları ve büyük mutfaklarda kullanılabilir. Mavinin iştahı bastırdığına ve nabzı düşürdüğüne yönelik araştırmalar var.

Bu sebeple kiloluysanız mavi ve tonlarına mutfağınızda mutlaka ufak bir objeyle de olsa yer açın. Yatak odalarında ise kırmızıdan uzak durulmalı. Çünkü olası bir tartışma ortamında kırmızı gerginliğiniz daha da artırabilir. Kırmızı, dekorasyonda ana renk olarak değil de vurgu yapılmak istenen noktalarda kullanılabilir. Başarının sırrı eflatunda gizli Mor ve tonlarını uykuya daha rahat geçmeyi sağladığından tercih edebilirsiniz. Oturma odası ve salonlarda sosyal ortam yaratmanız için turuncu, ya da canlı, neşeli pembeleri seçebilirsiniz. Beyaz saflığı, barışı ve temizliği simgeliyor. Ve küçük mekanları daha büyük ve ferah gösteriyor. Çalışma odalarında ise çalışırken uykuya dalmamanız için ya da dikkatinizin çabuk dağılmaması için sizi uyaracak ama germeyecek renkler kullanmaya özen gösterin.

Örneğin mor, eflatun ve kırmızı. Özellikle eflatunun beyinde problem çözme alanlarını uyardığı biliniyor, üretkenliğe ve sanatsal kabiliyete katkıda bulunuyor. Ancak dozu kaçırmamalı. Zira çok fazla kullanılırsa duyguları bastırıyor kendinize güveninizi azaltuyor ve endişeniz artıyor.

Oturma odalarında, salonlarda canlı renklerin kullanımı…

renkRenkleri seçerken odanın büyüklüğü ve aldığı ışığa dikkat etmek gerekiyor. Karanlık odalarda, genellikle canlı renkler ve tonları odayı ferahlatır. Oturma odaları ve koridorlar için de iyi bir seçim olabilir. Çok fazla güneş ışığı alan odalardaysa, ışığı biraz kırmak için koyu renkler tercih edebilirsiniz. Küçük mekanlarda beyaz, bej ve mavi tonları mekanı olduğundan büyük ve sıcak, sakin gösterir.

Özellikle aksesuar olarak aynayı tercih ederseniz mekan daha ferah ve büyük görünecektir. Aynı etkiyi oluşturmak için mobilya seçerken çok büyük ve hantal parçalar yerine daha küçük ve yuvarlak hatlı modern mobilyaları tercih edin.

Renklerle tedavi edilen hastalar bile var! Renkler ülkemizde bilimsel anlamda pek ele alınmamakla beraber, dünyadaki örneklere baktığımızda durum farklı. Zira bu alanda deneyler yapılıyor, üzerine makaleler yazılıyor. Hatta renk terapisiyle tedavi edilen psikiyatri hastaları bile var! Bu terapide kişinin en çok hangi renkleri kullandığı analiz ediliyor öncelikle. Daha sonra da ona iyi gelen renklerin tespit süreci başlıyor.


Örneğin kış depresyonundan muzdarip bir hasta siyah ve gri gibi renklerden uzak tutularak, kırmızı ve turuncu gibi canlılığın simgesi renklerle haşır neşir olması sağlanıyor, gerek giyim gerekse dekorasyon alanında. Amerika’da bazı hapishaneler ve psikiyatri polikliniklerinde de uygulanıyor renk terapisi. Şiddete eğilimli suçlular ve hastaları sakinleştirmek için bazı hücreler sakinleştirici etkisi olan gül pembesine boyanıyor.

Doğum Tarihimizin Kişiliğimize ve İlişkilerimize Etkileri


İndigo Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürü ve Yayıncı olarak görev yapıyor. İndigo Dergisi’ni kendisi ve yazarlar için bir okul olarak görüyor. Yaşama ve insana dair pek çok şey öğrenerek, yürekleri sonsuz güzellikle çarpan bir sevgi ailesinin içinde her gün biraz daha maskelerinden arınarak, özünü, kendi olanı buluyor. İki harika çocuğunun öğretmenliğinde ve eşinin her konuda kendisini destekleyen sevgisi eşliğinde öğrenmeye devam ediyor. İstanbul ve Marmaris'te yaşıyor.