Fed’den tarihi faiz kararı

ABD Merkez Bankası Fed, tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan artırdı.

fed janet yellen faiz artti mi artirildi mi karar amerikan abd merkez bankasi dolar TL lira

“Fed faizi artıracak mı, yoksa yine erteleyecek mi?” sorusu son günlerde yalnızca yatırımcı ve ekonomi analistlerinin değil, sokaktaki insanın da merakla beklediği sorulardandı. Gün geldi çattı, dünya nefeslerini tuttu; TSİ 21:00’de ABD Merkez Bankası Fed kararını açıkladı. 

Fed faizleri 25 baz puan arttırdı. Fed Başkanı Yellen Fed Faizini 0,25’ten 0,50 ye arttırdığını açıkladı.

ABD Merkez Bankası Fed, neredeyse 10 yıl sonra ilk kez faiz artışı kararı vermiş oldu. Bu kararın dünya piyasalarını ama özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu “kırılgan beşli” olarak nitelendirilen ülkeleri nasıl etkileyeceği merak konusu.


ABD Merkez Bankası Fed’in, ülkede konut kredilerinin etkisiyle başlayan 2008 ekonomik krizi sonrası ekonomiye destek olmak için başlattığı ve sıfır seviyesine kadar indirdiği faizleri bugün artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Analist ve piyasa oyuncuları bugünkü karardan daha çok faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanacak.

Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan tahminlere göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375 düzeyinde olmasını beklerken, uzmanların gelecek yıl sonu tahmini yüzde 1 ile 1.25 aralığında bulunuyor. Birçok yatırımcı Fed’in faizleri 2016 yılında en az iki kez artıracağını düşünüyor. Ama faizin üç veya daha fazla sefer artırılması da olasılıklar dahilinde.

Uzmanlar, Fed’den bugün faiz artırımı kararı gelmemesi durumunda, bankanın güvenirliğinin sarsılacağına işaret etmişti.

ABD’de parasal genişleme Fed eski başkanı Ben Bernanke döneminde başlatıldı. Bernanke’nin yardımcısıyken 100 yıllık Fed tarihinde ilk kez kadın başkan olan Janet Yellen, faizler yükselirse, yaklaşık 10 yıllık süreçte faizleri ilk kez artırarak tarihe geçti.

İlgili yazılar


Piyasa Analizi: Güvercinin Ağzında Zeytin Dalı