Ressam Rifat Koray Gökan’ın İtalya sergisi

Yılların birikimi, bilgi ve deneyimi ile donanmış bir ressam; öğreti, sır, gizem ve esrar dolu resimler. Uluslararası alanda birçok sergiye imza atan Ressam Prof. Rifat Koray Gökan’ın eserleri, İtalya’da sanatseverlerle buluşacak. 

rifat koray gökan italya sergisi

Ressam Rifat Koray Gökan ve Ressam Simo Nygren’in “İnsan, Doğa ve Yaşam Sevinci” isimli ortak sergisi, 20 Aralık 2015 – 6 Ocak 2016 tarihleri arasında İtalya’nın San Giorgio Orzinuovi Kalesi’nde sergilenecek.

Rifat Koray’ın eserleri, gerçeklik ve soyutlama arasındaki sınırda… Öyle ki sürekli olarak akılcılık ve duyguları arasındaki ikileşmeyi tanımlama çabasında… Çalışmalarında enigmatik bir ilişkinin sırlarını aramakta… Bir yanda insan, diğer yanda ise doğa… Somut ve gerçek doğa ve onun gizemlerini soruşturan ve bu çabalarının sonucunda da soyut düşüncelerini kurumsallaştırmaya çalışan insan..

Soyut formlar ile doğal görüntüleri birlik haline getirmeye çalışan büyüleyici kompozisyonlar, izlenimci ressamlara olan aşk dolu yakınlığının etkisi ile ilk başlangıçtaki doğal natüralist formdaki resimleri, daha sonraki çalışmalarında soyut tanımları da içermeye başlıyor.


Zengin doğal renkler ile bezenmiş sıra dışı doğurgan manzara resimleri, insanın fikirleri, düşüncelerini ve hayallerini de beraberinde tanımlamakta…

rifat koray italya sergisi asiklar agaci rifat koray gokan italya sergisi orzinuovi insan doğa yaşam sevinci
Aşıklar Ağacı (1959) 30 X 42 cm yağlıboya

Duygularını çalışmalarında görselleştirerek sanatseverlerle, tümde herkesle paylaşmaktan mutluluk duyan bir sanatçı Rifat Koray…  Duygularını görsel yapıtlarda herkesle paylaşma çabasında…

rifat koray gokan italya sergisi orzinuovi insan doğa yaşam sevinci paylaşım kültürü

İnsanlarla sağlıklı sanat ilişkileri, arkadaşlıklar kurmayı amaçlayan çalışmalar…

rifat koray gokan italya sergisi orzinuovi insan doğa yaşam sevinci sanat arkadaşlık

İçerikleri ile “sizi çok seviyorum” demeye çabalayan çalışmalar…

rifat koray gokan italya sergisi orzinuovi insan doğa yaşam sevinci neyzen sema semazen

Öğreti, sır, gizem ve esrar dolu resimler.

rifat koray gokan italya sergisi orzinuovi insan doğa yaşam sevinci sufi mevlana semazen öğreti sır

Prof. Rifat Koray Gökan kimdir?

Rifat Koray, bir mimar ve şehir planlayıcısıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (1966) ve  Leeds (İngiltere)  Metropolitan Üniversitesi Kentsel Planlama Bölümü (1969) mezunu.

1974 yılında Edinburgh Herriot- Watt Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 1979 yılında da İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Profesörlük unvanını aldı.

Uzun yıllar çeşitli üniversite mimarlık fakültelerinde öğretim üyeliği yapan Rifat Koray, “temel tasarım” atölye çalışmalarını yönetti. Mimari ve kentsel strüktür ve tasarım modellerinde uygulanan geometrik biçimler ve kavramlar üzerinde derinleşen bir bilgi ve deneyime sahiptir.

Çeşitli mühendislik ve inşaat şirketlerinde yaklaşık 18 yıl proje müdürlüğü yaptı, çeşitli mimari ve endüstriyel kalkınma projelerini koordine etti.

Üniversite eğitimi sırasında Şadan Bezeyiş ve Ercüment Kalmık‘dan kompozisyon ve Rudolf Belling ve Yavuz Görkey‘den modelleme dersleri aldı. Ayrıca Ressam Behçet Gürcan‘dan resim ve sanat eğitimi gördü.

Resim çalışmalarının çoğu “doğa ve çevresel algı”, “düşünce görselleştirme süreci” ve “temel tasarım” ile ilgilidir.
Bir müddet önce kendini emekli eden Rifat Koray Gökan, bugünlerde İtalya‘nın Padenghe Sul Garda kasabasında yaşamakta, resim çalışmalarına devam etmekte ve resimlerini çeşitli galerilerde sık sık sergilemektedir.


Eski bir yüzücü ve basketbol sporcusu olan sanatçı, aynı zamanda tutkun bir golf oyuncusudur. İlk milli golf sporcularından biridir. İleri yaşına rağmen onu her zaman golf sahalarında görmeniz mümkün.

İlgili yazılar

İbrahim Örs ile Ah Minel Aşk resim sergisi KAV’da

Mehmet Turgul Anday’ın ARTAB resimleri Galeri Ark’ta

Türkiye’de Sanat Üzerine: Maria Dimitrova

Contemporary İstanbul 10 Yaşında

Ebru Sanatı: Ebruda Sıra Dışı Bir Güzellik

Sanat Bu Olmalı Diyesim Geliyor: Hossein Edalatkhah


Rokoko: Barok dönemin bitişiyle başlayan Klasik dönem