Star Wars 7: Güç Uyanıyor – Nostalji geri dönüyor

Türkiye ve dünyada bugün vizyona girecek Star Wars – Yıldız Savaşları filmi “Güç Uyanıyor” eleştirmenlerden tam not aldı.

star-wars-yildiz-savaslari

Yıldız Savaşları serisinin yedinci filmi olan Star Wars: Güç Uyanıyor’un yönetmen koltuğunda  yakın dönem bilimkurgu-aksiyon sinemasının yükselen ismi J.J. Abrams oturuyor. Seyircileri tekrar uzak galaksilere sürükleme hedefindeki filmin yıldız oyuncu kadrosu ise Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley gibi isimlerinden oluşuyor. Senaryo ise Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt‘a ait.

Star Wars bir kült

İngiliz gazeteleri filme övgüler yağdırdı; büyük başarı ve bir klasik nitelemesini yaptı. Times gazetesinin sinema eleştirmeni Kate Muir yazısında “Yetişkinler gözü yaşlı bir nostaljiyle afallayacak çünkü bu bir klasik” dedi.


Telegraph yazarı Robbie Collin ise filmde üç kez ağladığını itiraf ederek yönetmen JJ Abrahams ve ekibinin “dökülen bir seriyi yeniden büyülü ve efsanevi hale getirdiğini” belirtti. Harrison Ford’un “müthiş” olduğunu ve pilot Hans Solo rolüne “alaycı ve hoyrat ifadeli dünya bezginliği” kattığını savundu.

Independent gazetesinden Christopher Hooton filme dört yıldız vererek “Güç Uyanıyor bugüne kadarki en iyi Yıldız Savaşları filmi, eğer ilk bu yapılsaydı erişilmez olurdu” dedi.

Guardian gazetesi filme beş yıldız verdi. Sinema eleştirmeni Peter Bradshaw, “Güç Uyanıyor elbette saçma, melodramatik ve duygusal ama kendine has bir cömertlik içinde heyecan ve enerjiyle dolu” ifadelerini kullandı.

New York Times sinema eleştirmeni Manohla Dargis ise “Vizyona girmesinden önceki şişirmeye rağmen film dünyayı ya da Hollywood’u kurtarmayacak ama seri fenomene dönüşürken, kaybolan insan içindeki ölçü ve hassasiyet gibi güzelliklerin sözünü veriyor” dedi.

Video: Star Wars: The Force Awakens / Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor (Fragman)

.

Star Wars / Yıldız Savaşları ne anlatıyor?

Star Wars (Yıldız Savaşları) yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere) Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.

star wars yildiz savaslari guc uyaniyor yıldız savaşları güç uyanıyor

Yıldız Savaşları’nın göze çarpan bir karakteristiği “Güç” olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Yayınlanan ilk filmde “tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji” olarak açıklanmıştır.
“Güç”, kullanıcılarına, telekinezi, kehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi çeşitli doğaüstü yetenekler bahşeder ve refleksler ve hız gibi pek çok fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar.

Bu yetenekler karakterler arasında farklılık gösterebilir. Güç iyilik için kullanılabileceği gibi, nefret, saldırganlık ve kötülük duygularını besleyen karanlık tarafının takipçileri tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir.
Temel altı filmde Güç’ü iyilik için kullanan Jediler ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.

Star-Wars-BB-8-Force-Awakens (800x400)

Star Wars / Yıldız Savaşları’nın tarihi

Star Wars (Yıldız Savaşları), George Lucas tarafından tasarlanmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgi roman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş bir marka haline geldi.


Film serisinin ilki 25 Mayıs 1977’de 20th Century Fox tarafından yayınlanan Star Wars (Yıldız Savaşları) ile başladı. Ardından, 1980’de yayınlanan İmparator ve 1983’te yayınlanan Jedi’ın Dönüşü geldi. İlk filmin adı Star Wars olmasına rağmen, daha sonra diğer filmlerle isim karışıklığı yaşamamak için Yeni Bir Umut (A New Hope) alt başlığı eklendi.

luke dagobah yoda star wars tarihi 1980 kült filmler

Star Wars, 4.4 Milyar dolar hasılatla en çok hasılat yapan üçüncü film

2008 yılı verilerine göre altı Star Wars (Yıldız Savaşları) filminin toplam hasılatı yaklaşık olarak 4.41 milyar dolardı. Bu hasılatla Star Wars (Yıldız Savaşları) serisi, James Bond ve Harry Potter serilerinin ardından en çok hasılat yapmış üçüncü film serisi oldu.

ESB-Yoda-star-wars-filmi

George Lucas filmleri, kitaplar, televizyon dizileri, video oyunları ve çizgi romanlar gibi birçok farklı alanda yayınların ortaya çıkmasına vesile oldu.  Üçlemede tasvir edilen kurguya pek çok yenilik getiren bu yan ürünler, serinin takipçileri tarafından Genişletilmiş Evren adıyla bilinen kurgusal evrenin oluşmasına imkan sağladı.

Bu yayınlar sayesinde filmler arasındaki boşlukta, Star Wars markasının popülerliği ve değeri korunmuş oldu. 2008 yılında Star Wars: Klon Savaşları adlı film, üçlemeler serisi haricinde yayınlanmış tek film olma özelliğiyle gösterime girdi. Bu film ayrıca, daha sonra aynı adla yayınlanmaya başlamış televizyon dizisine de bir başlangıç teşkil etmektedir. Ayrıca bu film, seride yayınlanmış ilk animasyon filmiydi.

star wars jedi darth vader yıldız savaşları 1980 1977

1997’de, Star Wars’un gösterime girmesinin 20’nci yıldönümünde, orijinal üçleme çeşitli yenilemelerle tekrar sinemalarda gösterime girdi. Bu yenilemeler, filmlerin çekildiği tarihte mümkün olmayan bilgisayar efektleri ile gerçekleştirilmiş eklemelerdi. Filmlerin daha sonraki yayınlarında da (örn. 21 Eylül 2004’te yayınlanan serinin DVD’leri) değişiklikler yapılmaya devam edildi.

Uzun süre beklenilen öncül üçleme de 1999 yılında yayınlanan Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike, 2002’de yayına giren Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı ve 2005’te vizyona giren Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı ile tamamlandı.

Bugün vizyona girecek Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor filminin çekimleri İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapıldı. Yönetmen koltuğuna ise Lost, Fringe, Alias, Revolution gibi fenomen dizilere imza atan J.J.Abrams oturdu.

İlgili yazılar

2015’te Sinema Dünyasında Neler Olacak?

Fringe Finali – Fringe Finalinde Ne Oldu?

2015 Oscar Analizi

En Meşhur Türk Markası: Dünyayı Kurtaran Adam


Evrende Yalnız Mıyız?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.