Berkan Baltaş’ın Damgalılar sergisi

Berkan Baltaş’ın Damgalılar sergisi, dövme antropolojisine ışık tutarak büyüleyici ve farklı kültürleri bir araya topluyor; gün yüzüne çıkan sembolleri sanat tarihinin içine karıştırıyor.

mandala damgalılar Berkan Baltaş

1990 Zonguldak doğumlu sanatçı Berkan Baltaş, Memet Güreli atölyesinde desen eğitimi aldıktan sonra 2011 yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel Sanatlar bölümüne girmeye hak kazandı. Lisans eğitimi süresince heykel, baskı resim, yağlı boya gibi pek çok farklı medyumu tecrübe etti. 2015 yılında Prof. Balkan Naci İslimyeli Atölyesinden mezun olarak lisans eğitimini tamamladı.

Farklılıklarımız benliğimizi, kültürümüzü, yaşam pratiğimizi belirler. Tuvallerin en mahremi insan vücudu yüzyıllardır bu farklılığa dövmeler eşliğinde ev sahipliği yapmaktadır.

Berkan Baltaş adem ve havva damgalılar

Dövme, vücuda işlendiği andan itibaren ölümsüzleşir, ebediyet kazanır ve insan vücudunun bir parçası haline gelir. Günümüz insanları farklı nedenler veya görsel kaygılardan ötürü dövme yaptırmayı seçiyor olsalar dahi, dövme tarihi çeşitli sebeplere ve kültürel etkileşime dayanır, sembolizmden beslenir. Sosyokültürel farklılıkların yansımaları, dövmeleri kendi içerisinde de bambaşka örnekler ile sergiler. Uzak doğu geleneklerinden, Hint mandalalarına, hapishane kültüründen, kabile sembollerine ve hatta şamanizme kadar dünyanın her coğrafyasında geniş bir yelpazeye sahiptir. İnsanoğlu var olduğu müddetçe dövmeler de varlıklarını sürdüreceklerdir.


Berkan Baltaş prison damgalılar

Damgalılar, dövme antropolojisine ışık tuttukça gün yüzüne çıkan, büyüleyici ve farklı kültürleri bir araya toplar ve sanat tarihinin içine karıştırır.

Klasizm, barok ve romantizmin ustalarından çıkma figürlere yepyeni kıyafetler biçen dövmelerle daha çarpıcı bir anlatım yakalamayı hedefler. Bilindik vücutlara, bilinmedik kültürleri damgalar ve ortaya alternatif hikayeler çıkarır. Sanat tarihinin uzayına gönderilen bu mekik, postmodern bir yaklaşımla dünü, bugünü, ve yarını sorgular.

berkan baltaş maori derinlikler sanat merkezi damgalılar

Berkan Baltaş, 11 Şubat – 5 Mart 2016 tarihleri arasında “Damgalılar” isimli resim sergisi ile Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

İlgili yazılar

Plato Sanat’ın “Ölü Doğa Sergisi” Açıldı

Sanat 7/24 – Sanat her zaman her yerde

Monochrome: Doğanın Digital Sanatla Buluşması


Dünyanın en ünlü kalbi ‘Banksy’ Global Karaköy’de

500 yıllık tarih uyanıyor: Geçmişten günümüze Piyalepaşa

Unesco’da bir Türk: Atilla Can ve Ebru Sanatı

Martin Krastev: Çocuklar Oyunlar Kent

Begüm Mütevellioğlu – Hayatın tüm renkleri bu tuvallerde gizli


Sanat ile direnmek! Gerçek sanatsever kimdir?