Doğan Cüceloğlu: Çocuklar gönlünün muradını keşfetmeli

Kişinin hayata bakışı ve vizyonunun oluşmasında ailesinin çok önemli olduğunu belirten psikolog Doğan Cüceloğlu, “Vizyon oluşturmak önemli, kişinin “gönlünün muradını” keşfetmesi önemli. Ailelerin çocuğun gönlünün muradını keşfetmesine olanak vermesi çok önemli” dedi.

doğan cüceloğlu çocuklar gönlünün muradını yaşamalı

Çocuğu adam yerine koymuyoruz ama adam olmasını istiyoruz

Çocuk ve ergen psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan psikolog Doğan Cüceloğlu, Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşiye katıldı. Son yıllarda kitapları satış rekorları kıran Doğan Cüceloğlu, “Sen-Ben’den Biz’e Yolculuk Üstüne” başlıklı söyleşide gençlerin sorularını da yanıtladı.

Toplumda çocuğa yaklaşımın çok önemli olduğunu ifade eden Cüceloğlu,  “Çocuğu adam yerine koymuyoruz ama “adam olsun” istiyoruz. Empati yokluğu o kadar belirgin ki… Geleceğe bugünü inşa ederek devam edelim gençler… Biz şimdi burada insanla ilişki içinde çok cahiliz. Malumatımız çok ama farkındalığımız çok az. Kötü insanlar değiliz ama çocuklarımıza çok büyük bir kötülük yapıyoruz. İki insan birbirinin farkına varırsa iletişim başlar. Çocuk ‘Sen önemlisin, benim için değerlisin, sen emek ve zaman vermeye değersin” mesajlarını doğumundan itibaren almalıdır” dedi.


Çocuklar gönlünün muradını keşfetmeli!

Kişinin vizyonunun oluşumunda çocukluk döneminin çok önemli olduğunu belirten Cüceloğlu, bu konuda ailelerin çocuklarına imkân vermeleri gerektiğini söyledi. Cüceloğlu, “Vizyon oluşturmak önemli, kişinin “gönlünün muradını” keşfetmesi önemli. Ailelerin çocuğun gönlünün muradını keşfetmesine olanak vermesi çok önemli.


İnsan ilişkileriyle ilgili bildiklerim şöyle: benim ülkemde yüzüyle küfrettiğinin farkında olmayan çok insan var. Yüzümüzle küfrettiğimizin farkında değiliz. Türkçeye iletişim kelimesi 1972’de girdi! İnsan ilişkilerinde donanımlı değiliz. Neden daha önce iletişim kelimesi önemli değildi? Çünkü iletişime değil, emir-komuta zincirine ihtiyaç vardı” diye konuştu.

Aileler, evlilikler iki farklı kültür ortamında kurulur

Bir kaygı ve korkudan oluşan kültür ortamı vardır. Bu evlilik tam bir hapishanedir. İhtiyaçların giderilmesi için evlenilir. Biri diğerinin hizmetçisidir. Zayıfı istismar etmek üzerine kuruludur. Şüphe edecek ve sürekli tetikte olacaksın, kimsenin seni istismar etmesine izin vermeyeceksin. “Gücün yoksa sen hiçbir şeysin” çocuk 5 yaşına geldiğinde bu değerler oluşuyor.


Sevgi ve güvenden kurulu kültür ortamında ise “özümü paylaştığım can yoldaşım” diye yaklaşır çiftler birbirine. Bu ortamda olabileceğimizin en iyisi olmak için, can yoldaşı olmak için evleniriz. İşbirliği, güven ve sorumluluk duygusu ağır basar. “Koyduğumuz vizyonu gerçekleştirmek için ben elinden gelenin en iyisini yapan kişi olmalıyım” diye yaklaşır çiftler birbirine. İnovasyon yolculuğu doğumundan 6 saat sonra başlar. “Güvende miyim? Kabul ediliyor muyum?” çocuk bunu doğumundan 6 saat sonra kaydeder. Ve bu algısı tüm hayatını etkiler.”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.