Mevsim geçişlerinde uyum sorunu nasıl atlatılır?

Soğuk kış günlerinin ardından güneşin sıcaklığını hissettirdiği bahar aylarında hızlı biçimde ortaya çıkan mevsimsel değişiklikler tüm canlılarda olduğu gibi insanlarda da bedensel ve ruhsal dengede değişikliklere yol açabiliyor. Mevsim geçişlerinde uyum sorunu nasıl atlatılır?

mevsim-gecislerinde-uyum-sorunu-nasil-atlatilir

Mevsimsel değişiklikleri daha rahat atlatmak için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy “Olası bedensel zorlanmalar ruhsal sıkıntılara yataklık edebilir. Giyim, beslenme, uyku alanlarında daha özenli olmak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir” dedi.

Mevsimler, coğrafi şartlar arasındadır. Çok büyük uyum kapasitesine sahip olan insan; mevsimsel değişikliklere hızla uyum sağlamakla birlikte koşullarda önemli değişiklik olmadan da son yaptığı uyumu sürdürür. Hızlı bir biçimde ortaya çıkan değişiklikler kişinin bedensel ve ruhsal dengesinde değişikliklere yol açabilir. Göreceli olarak duygusal cevaplarda şiddetlenme, kendini huzursuz hissetme, iştahta oynamalar, uyku düzensizlikleri, çalışma ve verimde düşüşlerin sıkça görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy “Kişinin yeni koşullara uyum süresi ve becerisi, etkilenmenin şiddetini belirler. Mevsimsel değişimlerde giyim, beslenme, uyku alanlarında daha özenli olmak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir” açıklamasında bulundu.


En çok çocuklar ve yaşlılar etkileniyor

Özellikle uyum becerileri yeterince gelişmemiş bebeklerin, çocukların ve uyum yetilerinde azalma olmaya başlamış olan yaşlı kişilerin mevsim değişimlerinden fazla etkilendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy “Öncelikle ileri yaştaki kişiler daha zorlanırlar. Bu gruptaki kişilerin uyum kapasiteleri göreceli olarak azalmıştır. Bedenlerinin uyum esnekliğindeki azalma rahatsızlanmalarına neden olur. Diğer yandan her ne kadar bedensel esneklik bakımdan en üst düzeyde performans sergileseler de özellikle bebekler ve küçük çocuklar hızlı değişen koşulların ilk günlerinde narin yapıları nedeniyle zorlanabilirler. Bedensel sağlık sorunları yaşayan her yaşlı kişi de, doğal olarak en fazla etkilenecek olanlar arasındadır. Uyum süresi sorunsuz geçirildikten ve yeni duruma uyum yapıldıktan sonra etkilenme de doğal olarak ortadan kalkacaktır” dedi.


Belirtileri

Zafer Atasoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Duygusal oynaklık, kırılgan olma öncelikli ruhsal yanıtı oluşturur. Duygusal ve ruhsal durumumuz ile at başı giden uyku, beslenme, çalışma ve üretme alanları belirtilerin sık görüldüğü alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri durumlarda, göreceli olarak silik olan bu belirtiler şiddetlenip öncelikle çökkünlük (depresyon) tablosunun ortaya çıkmasına neden olabilir.


Mevsim değişikliklerinden korunmak için öncelikle fiziki geçişlere karşı bedensel sorun yaşamamak için gerekli tedbirleri almak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir.”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.