Facebook Avataria oyununda çocuklara cinsel taciz

Avataria adındaki Facebook üstünden girilebilen ve son günlerde hızla yaygınlaşan oyun, çocuklar için sakıncalı içerikler barındırıyor. Çocukları olumsuz yönde etkileyen Avataria’ya hemen her yaşta kullanıcı girebiliyor.

Facebook Avataria oyununda çocuklara cinsel taciz

Özellikle çocuklar için büyük bir tehdit unsuru haline gelen Avataria’nın bugün için 500 bini aşkın üyesi bulunuyor. Yaş farkı gözetilmeksizin isteyen herkesin oyuna giriş yapabilmesi ve gerçek oyuncular tarafından avatar oluşturarak oynanması, çocukların maruz kaldığı sakıncayı artırıyor. Nasıl mı?

Oyuna ilk giriş yaptığınızda kendi avatarınızı oluşturuyorsunuz. Saçlarınızın şeklini, göz renginizi ve isminizi kendiniz belirliyorsunuz. Bu tür oyunlar oyun camiasında MMORPG yani “devasa rol yapma oyunu” olarak biliniyor.


Avataria oyununu gerçek kişiler oynuyor

Oyuncu Avataria’ya girdikten sonra ise yepyeni bir dünya ile tanışıyor. Oyun online olarak oynanıyor ve kullanıcıların hepsi diğer Facebook kullanıcılarından oluşan gerçek kişiler.

Facebook Avataria oyununda çocuklara cinsel taciz

Avataria oyunundaki sakınca, iş oyunun çocuklara hiç de hitap etmeyen yanlarına geldiğinde baş gösteriyor. Öyle ki oyunda kullanıcıların yanına gelen biri evlilik teklifi edebildiği gibi, doğrudan ‘benimle sevgili olur musun’ sorusuna muhatap olabiliyorsunuz. Oyunda işi daha da ileriye götürmek mümkün: Sevgili olarak ikna edilen karşı taraf oyundaki eve çağrılabiliyor ve sanal dünyada soyunup aynı yatağa yatan iki karakteri görebiliyoruz.

YouTube üzerinden “Avataria’da yatağa kız atma teknikleri” gibi videoları da bulunan Avataria oyununda çocukların hiç de görmemesi, duymaması gereken söz ve eylemler bir bir karşılarına çıkıyor.

Facebook Avataria oyununda çocuklara cinsel taciz

Ekşi Sözlük gündeme getirdi

Ekşi Sözlük yazarı ‘soguk ulke‘nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Söz konusu yazıda Ekşi Sözlük yazarı 9 yaşındaki yeğeninin oyunda maruz kaldığı tacizi ve o diyalogları paylaşıyor. Bu diyaloglar şöyle:

Kullanıcı: hadi üstümüzü çıkaralım.

Ben: neden

Kullanıcı: -böyle oynayalım

Ben: ama ben bilmiyorum.

Kullanıcı: tamam. okuyor musun

Ben: evet

Kullanıcı: nerde

Ben: (salladım bi okul adı)

Kullanıcı: tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı

Ben: anlamadım

Kullanıcı: külodun ne olduğunu biliyorsun di mi

Ben: evet

Kullanıcı: tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor

Ben: anlamadım.bilmiyorum

Kullanıcı: tamam. evde yalnız mısın

Ben: hayır annem var


Kullanıcı: tamam yanında mı

Ben: hayır

Kullanıcı: tamam. gelirse haberver

Ben: tmm

Kullanıcı: bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme

Ben: tamam

Kullanıcı: ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın

Ben: tamam

Kullanıcı: facebook hesabın var mı

Ben: annemin var

Kullanıcı: tamam telefonun var mı

Ben: yok annem doğum günümde alcak

Kullanıcı: tamam ne zaman doğum günün

Ben: temmuzdaa

Kullanıcı: tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

Ben: telfon mu

Kullanıcı: evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

Ben: tamam

Kullanıcı: tamam sex oynayalım mı

Ben: nasıl oynucaz


Kullanıcı: sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki ………

Ensar Vakfı’ndaki hoca çocuklara hayvan pornosu izletmiş!

Cinsel travmalar ömür boyu kalıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.