Liposculpture nedir? Liposuction’dan farkı ne?

Liposculpture, vücudun üç boyutlu olarak şekle sokulmasını sağlayan ameliyatlara verilen isim. Vücut ölçülerinin istenen ideal şekle sokulması için çalışan bir uygulama. Peki Liposculpture uygulamasının Liposuction’dan farkı ne?

liposculpture

Liposuction ve Liposculpture farkı nedir?

Liposuction bölgesel yağlanma sorununa en etkili çarelerden birisi olarak kabul ediliyor. Ancak klasik liposuction operasyonu yaptırmak isteyenlerin kafasına en çok, operasyon sonrası kilo alındığında, yağ çekimi yapılan bölgede dalgalanma ya da farklı durumların oluşup oluşmayacağı sorusu takılıyor.


Liposculpture işlemi; liposuction ile kombine bir şekilde uygulanmaktadır. Selülit veya portakal kabuğu görüntüsü olan ciltler için uygun görülen bu işlem öncesinde bu bölgedeki fazla yağlanmalar liposuction işlemi ile alındıktan sonra deriyi sıkılaştırmak için özel aletlerle ciltte herhangi bir iz oluşturmadan deri sıkılaşması sağlanıyor.

Liposculpture uygulamasının avantajı nedir?

Liposculpture işleminin avantajı deride iz oluşturmadan sıkılaşmayı sağlamak ve selülit görüntüsünü azaltmak. Bu işlem ameliyathane ortamında ve genel anestezi ile yapılıyor. Ameliyat sonrası hastanede 1 gece kalınmakta ve 2 gün istirahatin ardından sosyal yaşama dönülebilmektedir. Sıkılaşma ve incelme etkisi 10. günden itibaren görülmekte ve zamanla daha belirgin hale gelmektedir. Ameliyat sonrası 3 hafta korse takılması gerekiyor. Ameliyattan sonraki 10. günde yürüyüşlere ve 3. haftadan sonra ise spora başlanabiliyor. Ameliyattan sonraki 1. ayda ise istediğiniz düzgün vücut görünümüne kavuşabiliyorsunuz.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Bülent Cihantimur konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

“Liposculpture uygulaması, klasik liposuctiondan farklı olarak lipomatik isminde titreşimli bir cihazla yapılıyor. Bir seferde bir bölgeden daha çok yağ alınıyor ve işlem bedene şekil vermeye çok daha elverişli bir altyapıya sahip. Genelde yağ hücreleri alındığı için o bölgede yağ depolayacak hücre kalmıyor. Bu sebeple normal şartlarda aynı bölge ufak kilo değişimlerinden etkilemiyor.”


Spor ve diyetle verilemeyen kilolar hedef

Ancak aşırı kilo alımlarında vücut aldığı yağları depolamak için kendine farklı bölgeler arayacaktır. 3 – 5 kilo bunun için yeterli değil. Yine de şunu belirtmek gerekir ki bu işlemler gündelik hayata dikkat edildiğinde etkilerini korumaya devam eder. Çünkü cerrahi müdahalede spor ve diyetle verilemeyen kilolar hedef alınır.

Toplum içinde sanılanın aksine bu uygulama bir kilo verme yöntemi değil, vücut kontörü düzeltme işlemidir. Vücudumuzda yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Zayıflandığında bu yağ hücreleri sönerler, hacim kaybederler fakat liposcuplture yapıldığında bu yağ hücrelerin sayısında azalma olur.

Lipomatik ve Liposculpture Nedir?

Bunlar ağrısız liposuction olarak da geçen FDA onaylı ve güvenilir sistemlerdir. Etkili bir şekilde tüm vücut bölgelerinde hassas ve yüksek hacimli yağ çıkarılmasına izin veren en güvenilir cihazlar oldukları kanıtlanmıştır. İnce titreşimli kanüller vasıtasıyla sorunlu bölgeye girilir ve hareketlenme yağ hücrelerini bozarak, yağ emülsiyonu haline dönüştürür.

Tüm bu işlemleri yaparken liposuctionda çoğu zaman gözlemlenen kan damarlarına ve sinirlere zarar verme ya da kasları yırtma gibi dezavantajları yoktur. Yüksek titreşim ve emme fonksiyonu ile, optimum darbe yaparak, cildin pürüzsüz kalmasına ve morarma yaşanmamasına yardımcı olur.


Kanüllerin yapısından dolayı, ulaşılması zor alanlardan da yağ dokusunun hassasiyet içerisinde çıkarılmasını sağlar. Bu da ayrıca 3-5 kilo alınsa dahi bölgede sorun çıkarmayacaktır.

Liposuction ile Kilo Vermek