Merkez Bankası’na yeni başkan: Radikal faiz indirimi olur mu?

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’dan görevi devraldı. Yurtiçi piyasalarda merakla beklenen ve belki de önümüzdeki dönemin para politikası seyrini belirleyecek kritik Para Politikası Kurulu faiz kararı yarın açıklanacak.

Yeni Merkez Bankası Başkanı radikal bir faiz indirimi yapar mı?

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’dan radikal bir faiz indirimi kararı bekleniyor.

Geride bıraktığımız haftada açıklanan ve bugün itibariyle görevi bir önceki başkan Erdem Başcı’dan teslim alacak yeni başkan Murat Çetinkaya, 20 Nisan’da düzenlenecek Para Politikası Kurulu (PPK)’na, ilk kez başkanlık yapacak.

  • Küresel piyasalarda oluşan iyimser hava ve yurtiçi makro göstergelerin olumlu seyri, merkez için faiz indirim fırsatı olarak görülüyor.
  • Önceki toplantılara nazaran daha güvercin bir merkez kararı çıkabilir. Yani faiz indirim zaten beklenen bir hamle ama önemli olan piyasalarda indirimin hangi oranda gerçekleşeceği?
  • Beklenen kararın gelmesi durumunda TL varlıkları bilhassa doların yönünün ne olacağı merak ediliyor.

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen yorumladı…


Piyasalar faiz indirimini fiyatladı

Faiz indiriminin ne kadar fiyatlandığını görebilmek için Türk Lirası’nın emsallerine göre bu aylık performansına bakılması gerektiğini kaydeden Çekcen “An itibariyle gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Türk Lirası, Dolara karşı Nisan ayının başından bu yana %0.50 değer kaybetti. 24 para birimi arasında TL, bu performansıyla Dolar karşısında en çok değer kaybeden 4. Para birimi olarak göze çarpıyor. Yani kur tarafında TCMB’nin faiz indirimine gideceği, nisan başından bu yana fiyatlanıyor” ifadelerini kullandı.

BİST100 tarafında ise sert alımların söz konusu olduğunu belirten Çekcen “Küresel borsalarda adeta ralli yaşanırken endeks tarafının bundan olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu yükselişte bankacılık endeksinin, sektörel endeks bazında en çok yükselen 2. grup olması, TCMB’nin kararının fiyatlandığını gösteriyor. Çünkü TCMB’nin bankaları fonladığı faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesi en çok bankaları olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Bu ay Bist100 endeksi %3.44 yukarıda bir yükseliş kaydederken, bankacılık endeksi %6.20 üzerinde bir performans sergiliyor.” dedi.

Baz senaryo üst bantta 50 baz puan indirim

Piyasa fiyatlamaları ve beklentilere bakıldığında TCMB’nin uyguladığı faiz koridorunun üst bandında bir indirime gitmesinin beklendiğini belirten Adnan Çekcen “Merkez şuan piyasaları haftalık %7.5, günlük olarak ise %10.50’den fonluyor. Bankalardan aldığı borcun ise faizi şuan %7.25 olarak belirleniyor. Bir önceki toplantıda TCMB günlük fonlanan faiz oranında 25 baz puanlık indirime giderek 10.75’i,10.50’ye çekmişti. Şimdiki baz senaryo ise bu tarafta 50 baz puanlık bir indirime gidileceği yönünde. Bu durumda günlük fonlama maliyeti 10.50’den 10.00’e çekilecek. Kurum nezdinde de beklentimiz 50 baz puanlık bir indirim.” şeklinde konuştu.


Üst bandın 50 baz puanlık bir oranda indirilmesinin ilk etapta kur tarafında yukarı yönlü bir harekete sebep olabileceğine dikkat çeken Çekcen, “Kurda 1-2 kuruşluk bir yükseliş görülme ihtimali yüksek. Ancak genel olarak piyasanın bu oranda bir indirim beklentisi söz konusu olduğu için ve piyasalar yukarı da bahsettiğimiz üzere piyasalar bunu önceden fiyatladığı için bu yükselişler sınırlı kalabilir. Yani kararla beraber kurda önce yukarı, daha sonra bir gevşeme görebiliriz. Kur bu kararla 2.8400-2.8700 bandına yerleşebilir. Bist100 endeksinde ise yine bankaların öncülüğünde yukarı yönlü bir hareket görebilir.” dedi.

Diğer senaryolar piyasanın hoşuna gitmeyebilir

TCMB’nin 25 baz puan bir indirime gitmesinin ise piyasa beklentilerin altında bir rakam olduğundan dolayı kuru aşağı çeken bir etki yaratabileceğini kaydeden Çekcen, “Çünkü siyasi kanattan son gelen açıklamalara baktığımızda Merkez’den radikal bir faiz indirimi bekleniyor. 25 baz puanlık bir güncelleme piyasaları çok tatmin etmeyebilir ve TL varlıkları değer kazanabilir. Bu durumda kurda 2.8000 altına doğru bir hareket görebiliriz. Endeks tarafında ise bu sefer yükselişler sınırlı kalabilir.” diye konuştu.

Daha radikal bir oranda faiz indirimine gidilmesinin de piyasada hareketliliği artırabileceğine dikkat çeken Çekcen “Radikal bir faiz indiriminden kastımız ise faiz koridorunun üst bandında 75 baz puan ve üstü bir indirime gidilmesi yönünde. Beklentinin üstünde bir güncelleme yapılması TL oynaklığını artırabilir. Bu kararla beraber kurda 2.8400 direncinin aşılmasıyla 2.8700 seviyeleri zorlanabilir. 2.8700 üstünde bir fiyatlama görürsek de kur tarafında yeni bir alım dalgası söz konusu olabilir. Borsa tarafında ise ilk etapta yine bankaların öncülüğünde yükselişler hız kazanabilir. Ancak kur tarafında oynaklık artar ve yükselişler hız kazanırsa endeks bunu olumsuz fiyatlayabilir ve yükselişlerin süresi kısa sürebilir. Genel olarak hem piyasa hem hükümet beklentilerine baktığımızda, en uygun güncelleme oranı, 50 baz puanlık bir indirim gibi gözüküyor. Piyasalar bunu daha makul karşılayabilir.” dedi.


**Sermaye Piyasası Kurulunun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Merkez Bankası: Dolar yıl sonu 3.08 TL olur


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.