Preet Bharara’dan Türkiye hakkında ilk açıklama

Reza Zarrab’ı ABD’de tutuklatan New York Başsavcısı Preet Bharara, New York Basın Birliği (NYPA) tarafından düzenlenen yıllık konferansta konuşmasının büyük kısmını Türkiye’ye ayırdı.

Preet Bharara Türkiye hakkında ilk kez konuştu

Başsavcı Preet Bharara: “Ne kadar güçlü olduğunuz, ne kadar paranız olduğu umurumuzda değil. Kimseden korkmadan işimizi yaparız.”

Kendileri için hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığını belirten Preet Bharara, “Ne kadar güçlü olduğunuz, ne kadar paranız olduğu ya da hangi bağlantılara sahip olduğunuz umrumuzda değil. Eğer kanunları çiğnediyseniz ve biz de bunu ispatlayabiliyorsak, o zaman hakkınızda bir soruşturma yürütüp konuyu adalete taşıyacağımızdan emin olabilirsiniz” dedi.

Kimse tarafından sindirilmelerinin mümkün olmadığını savunan Preet Bharara, “İster Türkiye’de, ister Amerika’da olun, size söyleyebileceğim tek şey, kimseden korkmadan işimizi yapacağımızdır” diye konuştu.


Preet Bharara'dan Türkiye ve Reza Zarrab açıklaması

Reza Zarrab'ı ABD'de tutuklatan Başsavcı Preet Bharara, Türkiye ile ilgili ilk kez konuştu! https://indigodergisi.com

indigo dergisi tarafından gönderildi 9 Nisan 2016 Cumartesi

Preet Bharara: “İddialar aptalca”

Reza Zarrab’ın tutuklanmasının ardından Türkiye’de iktidara yakın gazetelerde hakkında yayınlanan iddialara da değinen Preet Bharara, havuz medyasını da eleştirdi. İddiaların ‘aptalca’ olduğunu belirten başsavcı şöyle konuştu:

“Güya, bu davayı açmamın sebebi, benim, Hindistan’ın Pencap eyaletinden çıkmış, New Jersey’de büyümüş ve Manhattan’da ABD Başsavcısı olmuş Preet Bharara’nın, Türkiye’deki hükümeti devirmeye azmetmiş bir takım kişiler tarafından yaklaşık 2.5 milyon dolara satın alınmış olmammış. ABD Başsavcısı olarak görev yaptığım süre zarfında hakkımda bir çok saçma şey yazıldı, fakat burada, hepinizin huzurunda teyit edebilirim ki, içlerinde en aptalcası buydu.”

“Türkiye’de yolsuzluğa karşı gerekli önlemler alınmıyor”

Reza Zarrab’ın Miami’de yakalanmasından sonraki birkaç gün içinde Twitter’daki takipçi sayısının 287 bine çıktığını belirten New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, bu duruma ‘Türkiye’de yolsuzluğa karşı gerekli önlemlerin alınmadığı’ yönündeki yaygın kanaatin neden olduğunu söyledi. Bharara, “Bu konuda bir yorumda bulunmayacağım. Fakat kamuoyunda böyle bir kanaatin var olduğu bir gerçek” dedi.


“Türkiye’de basın özgürlüğü yok!”

Türk halkının, ülkedeki medya organlarının özgür olmadığı yolundaki düşüncesinin de kendi sosyal medya hesabına gösterilen ilgide etkili olduğunu kaydeden Bharara, uluslararası kuruluşların Türkiye’deki basın özgürlüğü raporlarını katılımcılarla paylaştı. Freedom House’un 2015 yılı raporunda, Türkiye’ye ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisinde yer verdiğini ifade eden Bharara, “Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Türkiye’de 13 gazetecinin yaptıkları haberden dolayı hapiste olduğunu ve medya şirketlerine yönelik, taciz ve otosansür de dahil olmak üzere sıkı bir baskı politikası yürütüldüğünü rapor etmektedir” diye konuştu.

Bharara ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, aralarında gazeteciler ve çocukların da bulunduğu 1800’den fazla kişiye kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle dava açtığını hatırlattı.

Türkiye’deki Twitter takipçileriyle ilginç diyaloglarını paylaştı

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Preet Bharara, Türkiye’deki Twitter takipçileriyle yaşadığı ilginç diyalogları paylaştı.

“Türkiye’den pek çok tweet alıyorum. Takipçilerim, şiş kebaptan Türk lokumuna kadar her türlü lezzetli Türk yemeğini teklif ediyor.” diyen Amerikalı başsavcı, kendisi ve iş arkadaşlarına sosyal medya üzerinden yoğun sevgi mesajları yayınlandığını aktardı. Sadece işlerini yapmaya çalıştıklarını kaydeden Bharara sözlerini şöyle tamamladı: “Bir yabancı, diğer bir yabancının sevgisini ne kadar hak edebilir emin değilim, fakat umarım, ofisimizin temsil ettiği değerler, gerçekten saygıyı hak edecek niteliktedir. Ekip arkadaşlarımızın yapmış olduğu işle gerçekten gurur duyuyorum.”

Reza Zarrab’ı ABD’de tutuklatan Başsavcı Preet Bharara kimdir?


New York savcısı Preet Bharara, 2011’de Moskova’da yaşayan ve ‘terörist gruplara silah satmak’ suçundan Interpol tarafından Tayland’da gözaltına alınan Viktor Bout adlı Rus vatandaşını New York’a getirtmiş, Bout yapılan yargılamanın ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Rusya o dönemde Bout’un ABD’ye gönderilmesini uluslararası hukuka aykırı olarak nitelemiş ve kararı protesto etmişti. Bharara’nın kamuoyunda tanınan bir isim haline gelmesi ise ABD’deki üst düzey bankacıları yargılamaya başlamasıyla gerçekleşti. Time dergisi 2012’de savcıya “Wall Street’i suç üstü yakalayan adam” başlığıyla kapağında yer vermişti. Devamı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.