ABD’den YPG armalı asker açıklaması geldi!

Dün sosyal medyada gündem olan Amerikan askerlerinin YPG armalı asker paylaşımları için ABD, kamuflaj giyen Amerikan askerleri: “Kendi güvenliklerini sağlamak için” açıklaması yaptı.

ABD'den YPG armalı asker açıklaması geldi!

YPG armalı asker!

Suriye’de Rakka kentini IŞİD’in elinden almak için başlatılan operasyon, kuzeyde kırsal alanda yoğunlaştı. YPG’nin de içinde olduğu Demokratik Suriye Güçleri bazı bölgeleri aldı. Sivillerin Rakka’dan ayrılmasına izin vermeyen IŞİD ise direnişini sürdürüyor. Bölgeden gelen görüntülerde Amerikan askerlerinin YPG militanları ile birlikte çatıştıkları gözlendi. Amerikan Özel Kuvvetleri üniforması giyen askerlerin  üniformalarına YPG arması takmaları dikkat çekti.

Sosyal medyada bazı ABD’li askerlerin fotoğrafları paylaşılmış, karelerde askerlerin Kürt güçleri YPG ve YPJ kamuflajları giydiği görülmüştü.


Pentagon Sözcüsü Cokk: “Kendi güvenliklerini sağlamak için silahlı güçlerin arasına karışabilirler.”

Söz konusu fotoğraf ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook’a da soruldu. ABD’li askerlerin bölgede sıcak çatışmaya girmediğini savunan Cook “Özel harekât birlikleri belli bölgelerde operasyonlara katılırken kendi güvenliklerini sağlamak adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir” yorumunda bulundu.

Haber, iktidara yakın medya fotoğrafları “Çirkin ittifak” başlığıyla haberleştirmişti

BBC Türkçe’nin haberine göre fotoğraflarla ilgili açıklama, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan geldi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında, ABD askerlerinin Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) danışmanlık için bölgede bulunduğunu ve sıcak çatışmalara girmediğini söyledi.

Cook, kamuflajlarda görünen YPG ve YPJ armalarıyla ilgili olarak da “Özel harekat birlikleri belli bölgelerde operasyonlara katılırken “kendi güvenliklerini sağlamak” adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir” dedi.

YPG armalı asker: Çifte standart ve iki yüzlülük!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD askerlerinin YPG armalı üniformalar giymesini “ikiyüzlülük” olarak niteledi.

Antalya’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı’nda konuşan Çavuşoğlu, “Terörle mücadelede çok iddialı olan bir ülkenin, bizim müttefikimizin, ABD askerlerinin YPG armasını, bir terör örgütünün armasını kullanması kabul edilemez” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:


“Telefonda Sayın Obama, Sayın Kerry, bize YPG’nin, PYD’nin güvenilir olmadığını söyleyecek ve terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu söyleyecekler. Sonra Ankara’daki iki saldırının sorumlusu terör örgütünün armalarını takacaklar.”

“Neymiş efendim, kendi güvenliğini sağlamak içinmiş. O zaman onlara tavsiyemiz Suriye’nin diğer bölgelerine gittikleri zaman DAEŞ’in, El-Nusra’nın, El-Kaide’nin armasını taksınlar, Afrika’ya gittikleri zaman da Boko Haram’ın armasını taksınlar. Biz bu terör örgütleriyle YPG’yi aynı görmüyoruz diyenlere cevabımız, ‘Bu çifte standarttır ve iki yüzlülüktür’ olur.”

Suriye’nin kuzeyinde önemli bölümünü Kürt YPG güçlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlar sırasında çekilen bir fotoğrafta ABD askerlerinin üzerinde YPG arması olan kamuflajlar giydiği görülmüştü.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, ABD güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri’ne danışmanlık için bölgede bulunduğunu ve sıcak çatışmalara girmediğini ifade ederek YPG armaları için “Özel harekat birlikleri belli bölgelerde operasyonlara katılırken kendi güvenliklerini sağlamak adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir” dedi.

Pentagon sözcüsü fotoğraflardaki askerlerin ABD askeri olduğunu doğrulasa da fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğine ilişkin bilgi vermedi.

Türkiye Suriye’deki Kürt YPG güçlerini ‘PKK’nın uzantısı olan bir terör örgütü’ olarak tanımlıyor.

ABD ise her ne kadar PKK’yı ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırsa da YPG’yi Suriye’de desteklenebilecek nitelikteki muhalif gruplardan birisi olarak görüyor.

ABD: Suriye Demokratik Güçlerinin %60 Kürt, %40 Arap

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner ise düzenlediği basın toplantısında ABD’nin danışmanlık yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin yapısına ve yürüttüğü operasyonlara dair bilgiler verdi.

Toner düzenlediği basın toplantısında Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’e karşı ilerleyen Suriye Demokratik Güçleri için “Yüzde 60’ı Kürt, yüzde 40’ı Arap” dedi.

Toner, oluşturulan ittifak içerisindeki dengenin iyi kurulması gerektiğini, IŞİD’in elinden alınan bölgelerdeki nüfusun etnik ve mezhepsel eğilimlerinin gözönünde bulundurulması gerektiğini ifade etti


Sözcü, fotoğraflardaki askerin ABD personeli olduğunu doğrulasa da fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğine ilişkine bilgi vermedi.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.