Bağdat Caddesi tecavüzcüsüne 45 yıl hapis cezası

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Bağdat Caddesi’nde 19 yaşındaki üniversite öğrencisi E.F.B.’ye tecavüz ettiği gerekçesiyle yargılanan servis şoförü Cengiz Ay, “Cinsel saldırı” ve “Nitelikli gasp” suçlarını işlediğini gerekçesiyle 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Bağdat Caddesi tecavüzcüsü için hiçbir indirim yapmadı, cezayı en üst sınırdan verdi.

Bağdat Caddesi tecavüzcüsüne cengiz ay 45 yıl hapis cezası

Duruşmaya yoğun katılım oldu

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 2. duruşmasına tutuklu sanık Cengiz Ay, mağdur E.F.B. ve taraf avukatları katıldı. E.F.B.’nin anne ve babasının da katıldığı duruşmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın avukatı da geldi. Duruşma öncesi yoğun güvenlik önlemi alınırken E.F.B.’nin arkadaşları ile Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu üyeleri de duruşmayı takip etti.

45 yıl hapis cezası verildi, indirim uygulanmadı

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı’nın esas hakkındaki mütalaasının ardından mahkemeheyeti kararını açıkladı. Cengiz Ay’ın “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan 30 yıl, “Nitelikli gasp” suçundan ise 15 yıl olmak üzere toplamda 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın olaydan sonraki davranışları, herhangi bir pişmanlık göstermemiş olmasını dikkate alan mahkeme, verilen cezada herhangi bir indirime de gitmedi. Sanığın “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçunu işlediğini ifade eden mahkeme bu suç yönünden ise Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


***

Elif Aver yazdı (İndigo Dergisi)

Bağdat Caddesi: Namuslu saatlerinizi ayarlamayı unutmayın!

“Devlet memurları için çalışma saatler sabah 08:30, akşam 16:30 olacak. İstanbul’dur, trafik filan dersek bir kadın için makul evde bulunma süresi 19:00. Şimdi özel sektör denilebilir ama zaten çalışması gereksiz (!) kadının özel sektörde ne işi var? Neyse konumuza dönelim akşam yediden sonra saat ortalama 9’a kadar dışarda olan bir kadın varsa, o rahattır (!). Laf atabilirsiniz, içinizi, egonuzu rahatlatabilirsiniz! Akşam 9-12 arası dışarda olan kadın aranıyordur! Taciz edebilirsiniz! Gelelim 12’den sonraya o saatten sonra dışarda olan kadına herşey mübahtır! Tecavüz et, öldür, yarala, gasp et ne istersen yap!


Ne oldu, uçuk geldi değil mi? Lakin delirmedik. Geldiğimiz nokta tam da bu! İstanbul’un göbeğinde 19 yaşında bir genç kadına tecavüz edildi. Duydunuz mu? 19 yaşında! Tecavüz eden; 34 yaşında, evli ve iki çocuğun doğmasına sebep olmuş! Evet tam olarak öyle sadece sebep olmuş! Çünkü dilim varmıyor baba demeye! Böyle bir yaratığı anlatırken baba dersem eğer, hakaret etmiş olurum tüm karakterli erkeklere. Şimdi mevzu bahsimiz daha 19’undaki bir kadının tüm dünyasını alt üst eden yaratık! Ve bu iğrençliği meşrulaştıran diğer yaratıklar!” Yazının devamı

Kız ört bacaklarını – Oğlum göster amcalara pipini!

Kadının yazgısı doğunca başlıyor. Kırk kata sararız kızımızı; namustandır, edeptendir saklamak, lakin oğlumuzun anadan üryan fotoğraflarıyla omuz dikleştiririz! Kızımız oynarken aman etek giyme açılır bir tarafın derken, oğlumuza; “göster amcaya pipini” deriz. Öyle ya o erkektir; varlık amacı odur! Daha doğrusu sizlerin yarattığınız erkektir o.


Kız büyür, sevgilisi olur. “Aman ha adam gibi konuş, ne erkek arkadaşı?” denir. Oğlan çapkın olur, “sana kız mı yok?” denir. İnce ince işlenir, “Erkeksin sen; her şeyin sahibi, her hakkın sahibisin.” Farkında mısınız yarattığınız canavarların bugün ne yaptığının? Yazının devamı