Balkon, merdiven ve pencereler çocuklar için nasıl güvenli olur?

Çocuklar çok meraklı aynı zamanda da çok hızlıdırlar. Her şeyi merak eden çocuklarınızın balkonda, merdivenlerde gözetimsiz kalmaları çok büyük tehlike doğurabilir. Peki balkon, merdivenler ve pencereler çocuklar için daha güvenli hale getirilemez mi?

Balkon, merdiven ve pencereler çocuklar için nasıl güvenli olur?
Little sisters near stair gate

Havaların ısınmasıyla birlikte balkon kapıları ve pencereler açıldı. Ne yazık ki Türkiye’de her yıl özellikle beş yaşın altında onlarca çocuk balkon ve pencereden düşerek hayatını kaybediyor. Onlarcası da ağır yaralanarak engelli kalıyor.

Yapıların çoğunda güvenlik sorunları bulunduğunu vurgulayan Mimar Funda Varlık ile İç Mimar Oya Çavdar, çocuk ölümlerinin birçoğunun konut projelerindeki güvenlik açıklarından kaynaklandığına dikkati çekiyor. Varlık ve Çavdar, günümüzde estetik kaygısının birçok alanda güvenliğin önüne geçtiğini ancak estetik olanın güvenli olmayacağı anlamına gelmeyeceğini ifade ediyor.


Peki balkon, merdivenler ve pencereler çocuklar için daha güvenli hale getirilemez mi?

Varlık ve Çavdar’ın önerilerine kulak vererek evinizi bebeğiniz ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için güvenli yaparken balkon ve pencereden gelen temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Apartmanlarda balkonlar çocukların boya, oyun hamuru gibi kirleten, dağınıklık yapan şeylerle oynayabileceği bir arka bahçe gibidir. Fakat bir kaç saniyeliğine de olsa balkonda gözetimsiz kalmaları çocuklar için çok büyük tehlike doğurabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok meraklı aynı zamanda da çok hızlıdırlar.

Balkonlar birçok tehlike barındırır. En ciddileri çocuğunuzun kayıp korkulukların üstünden düşmesi ya da parmaklıklar arasında sıkışıp boğulmasıdır. Aslında biraz gözetim ve birkaç ufak önlemle bu kazalar engellenebilir.

Çocuğunuzun balkon, merdiven ve pencereden düşmesini engellemek için dikkat edilebilecek önlemler

Balkon korkuluğunuzun montajı güvenli mi?

Her balkon korkuluğu çocukların güvenliği için uygun olmayabilir. Çocukların balkondan düşmesi çok kolaydır. Çocuğunuzun balkonda oynamasına izin verecekseniz balkonun ve balkon korkuluklarınızın güvenli olduğundan emin olun.

Yeni bir eve taşındığınızda ilk yapmanız gereken işlerden biri balkon ve merdiven korkuluğunuzun sağlam olup olmadığını kontrol etmek olmalı. Balkon korkuluğu manto malzemesinin üzerine sabitlenmişse güvenli değildir. Balkonunuzun çocuklar için güvenli olmasını istiyorsanız ikinci yapmanız gereken parmaklıkların sağlam olup olmadığını kontrol etmektir. Sallamaya kalktığınızda ya da yaslandığınızda yerinden oynamamalıdır.

Cam balkonlara dikkat!

Eğer balkon korkuluğu büyük oranda camdan oluşuyorsa cam kırıldığında dağılıp aşağıya düşmemeli. Temperli cam kullanılmasına dikkat edilmelidir. Filmli çift camlar da düşünülebilir ama daha çok dekoratif amaçlıdır. Balkon camı darbelere dayanıklı değilse mutlaka ahşap ya da metalden kısa aralıklarla dikey parmaklıklar yaptırmalısınız.

Çocuklar için parmaklıkların arası 15 santimden geniş olmamalı

Çocuğun parmaklıklar arasından geçmemesi için dikmelerin arasının 15 santimden fazla olmaması gerekmektedir. Geniş ise çocuğunuzun sıkışmasını önlemek için parmaklıkları hasır, bahçe çiti, gölgelik kumaş, şeffaf plastik levha veya pleksiglass malzeme ile kapatabilirsiniz. Bu malzemelerden her hangi birini vidalayarak veya metal tel ile parmaklıklarınıza uygulayabilirsiniz. Zımba kullanmaktan uzak durunuz.

Balkon parmaklıklarınızın aralıklarını daraltmak için ek dikmeler de koyabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken kullanılabilecek malzemeler balkonunuza farklı bir görsellik de kazandırabilir.

Çocuklar için parmaklıklarınızın yüksekliği 92 santimden az olmamalı!

Batı ülkelerinde parmaklıkların yasal olarak yüksekliği 92 cm. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir standarda dikkat edilmemektedir. Eğer bu boyda değiller ise bunları çocuklarınızın güvenliği için yenilemeniz gerekmektedir.


Çocuğunuzun üzerine çıkabileceği eşyaları uzaklaştırın!

Balkon ve teras mobilyalarınızı, saksılarınızı parmaklıklardan uzak tutmayı alışkanlık edinin. Çocuğunuza bunlara tırmanma ve üzerinden atlama imkanı sağlamayın.

Çocuğunuzun tırmanmasını kontrol atına alın!

Eğer korkuluğunuzun merdiven gibi yatay sıraları, çubukları varsa bunların tırmanma aracı olarak kullanılma olasılığını göz ardı etmeyin.

Çocuklar herşeyi merak eder…

Balkon kapısının mandalı çocuğunuzun ulaşamayacağı mesafede olmalı!

Parmaklıklarınızı çocuk güvenliği için düzenlerken dış merdivenlerinizin de güvenli olmasını sağlayın. Eğer balkonunuzdan aşağıya doğru inen bir merdiven varsa, parmaklıklarınıza uygun bir kapı ile güvenliği sağlayabilirsiniz. Kapının mandalının çocuğunuzun ulaşamayacağı bir mesafede olmasına dikkat edin.

Çocukların korunması için şeffaf emniyet ağının önemi

Emniyet ağları evlerde çocukların, ev hayvanlarının ve bazı eşyaların balkon ve merdivelerden düşmesini engellemek için parmaklıklarda, pencerelerde, kapılarda, merdivenlerde ve havuzlarda kullanılabilir.

Batı ülkelerinde çok kullanılan emniyet ağları düğümlerden oluştuğundan biri kopsa bile güvenli olmaya devam eder.

Emniyet ağları güçlü, şeffaf veya renkli naylon ipten üretildikleri için dış görünüşü bozmadan apartmanlarda güvenliği sağlayabilir. Pencerelerde, bölmelerde ışıktan ve hava sirkülasyonundan feragat etmeden modern metal balkon parmaklıklarında da kullanılabilir.

Bu ağlar çimento, seramik, metal ya da ahşap her türlü yüzeye monte edilebilir.

Bir otelde veya bir başkasının evindeyseniz çocuklar için ne yapabilirsiniz?

Bu durumda parmaklıkların arasını daraltmaya veya kapılara mandal takmaya imkanınız olmaz. Eğer parmaklıklar arasından çocuğunuzun geçeceği kadar boşluk olduğunu görürseniz yapabileceğiniz en pratik önlem çocuğunuzu balkondan tamamen uzak tutmak olacaktır, sizin gözetiminizde olsa bile. Meraklı çocuklar çok hızlı olabilir ve çocuğun elinizden kayması için 1 saniye yeterli olacaktır.

Çocuklar pencereye tırmanıyor dikkat!

– Mobilyalarınızı küçük çocukların tırmanabileceği şekilde pencereye yakın yerleştirmeyin. Evinizin dekorasyonu sırasında bu ayrıntıları gözden kaçırmayın.

– Pencerelerinizin her odada tam açılabilme özelliğinde olmaması gerekmektedir. Yüksekten düşme riskinin olduğu katlardaki pencerelerin tam olarak açılmasını engelleyecek aparatlar kullanın. Fakat eğer pencerenizde bu tür kısıtlayıcılar takılıysa pencerenin acil bir durumda açılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.


– Pencere camlarınızı da kırılmaya karşı korumalı hale getirin. Cam kırıldığında dağılmamalı, kesiklerle yaralanmalara ve düşmelere uygun hale gelmemelidir. Cam balkon korkuluklarında kullanılan temperli ve filmli camlar pencere camları için de kullanılabilir.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.