Egemen Bağış’tan Bakara – makara açıklaması

Egemen Bağış, “Bakara – makara” kaydıyla ilgili Ahsen TV muhabirinin sorusunu yanıtladı. Bağış, yaptığı açıklamada ses kaydının montaj olduğunu savundu.

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Eski Devlet Bakanı Egemen Bağış “Bakara – makara” kaydı ile ilgili yaptığı açıklamada ses kaydının montaj olduğunu, bunun TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de onaylandığını savundu.

Hafız Bahattin Gürbüzler’in cenaze törenine katılan Egemen Bağış, yaptığı sokak röportajlarıyla bilinen Ahsen TV’nin sorularını yanıtladı.


Egemen Bağış ve Hürriyet yazarı Metehan Demir bakara makara

“Bakara mevzusu var. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna Bağış şöyle yanıt verdi:

“Bunun defalarca bir düzmece montaj olduğu belgelendi. Bize iftira atanlar önce kendi günahları ile ilgili tövbe etsinler. Biz kendi tövbemizi tövbe etmemiz gereken makamlara yaparız. Günahsız olduğumuzu iddia etmiyoruz. Günahlarımız vardır. Onlarla ilgili tövbeyi de ancak Allah’a yaparız. Biz inancımızı kimseye sorgulatmayız.”

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası sızdırılan, AB eski Bakanı Egemen Bağış ile Hürriyet eski Ankara temsilcisi Metehan Demir arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydında, Bağış’ın Kur’an’ın “Bakara Suresi ile alay edip “Bu Bakara iyi makara” dediği iddia edilmişti.

İddiayla ilgili söz konusu ses kaydı

 

2014 yılında Egemen Bağış ve Hürriyet yazarı Metehan Demir, sosyal medyada yayınlanan ses kaydına ilişkin açıklama yapmıştı. İkili arasında İslam dini ve Kuran hakkında aşağılayıcı ifadelerin geçtiği öne sürülen konuşma ile ilgili Bağış twitter hesabında şu yazılı açıklamayı geçmişti:


“Farklı zamanlardaki konuşmalarımı montajlayıp eklemelerle tamamen çarpıtan aşağılık itibar cellatlarının saldırıları ile karşı karşıyayım. Yarın sabah itibari ile hukuki yollardan bu ahlaksız iftira ve saldırılara karşı mücadelemi başlatacağım. Bu konuşmanın tamamını benim yaptığımı düşünerek incinen tüm iyi niyetli kardeşlerimden hassasiyetle ÖZÜR dilerim. Peygamber Efendimize hakarete sessiz kalıp, bugün bana saldıranlara ise söyleyecek sözüm yok. Bu çete ile mücadelemiz elbet sürecek.”


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.