Egemen Bağış’tan Bakara – makara açıklaması

Egemen Bağış, “Bakara – makara” kaydıyla ilgili Ahsen TV muhabirinin sorusunu yanıtladı. Bağış, yaptığı açıklamada ses kaydının montaj olduğunu savundu.

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Eski Devlet Bakanı Egemen Bağış “Bakara – makara” kaydı ile ilgili yaptığı açıklamada ses kaydının montaj olduğunu, bunun TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de onaylandığını savundu.

Hafız Bahattin Gürbüzler’in cenaze törenine katılan Egemen Bağış, yaptığı sokak röportajlarıyla bilinen Ahsen TV’nin sorularını yanıtladı.


Egemen Bağış ve Hürriyet yazarı Metehan Demir bakara makara

“Bakara mevzusu var. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna Bağış şöyle yanıt verdi:

“Bunun defalarca bir düzmece montaj olduğu belgelendi. Bize iftira atanlar önce kendi günahları ile ilgili tövbe etsinler. Biz kendi tövbemizi tövbe etmemiz gereken makamlara yaparız. Günahsız olduğumuzu iddia etmiyoruz. Günahlarımız vardır. Onlarla ilgili tövbeyi de ancak Allah’a yaparız. Biz inancımızı kimseye sorgulatmayız.”

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası sızdırılan, AB eski Bakanı Egemen Bağış ile Hürriyet eski Ankara temsilcisi Metehan Demir arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydında, Bağış’ın Kur’an’ın “Bakara Suresi ile alay edip “Bu Bakara iyi makara” dediği iddia edilmişti.

İddiayla ilgili söz konusu ses kaydı

 

2014 yılında Egemen Bağış ve Hürriyet yazarı Metehan Demir, sosyal medyada yayınlanan ses kaydına ilişkin açıklama yapmıştı. İkili arasında İslam dini ve Kuran hakkında aşağılayıcı ifadelerin geçtiği öne sürülen konuşma ile ilgili Bağış twitter hesabında şu yazılı açıklamayı geçmişti:


“Farklı zamanlardaki konuşmalarımı montajlayıp eklemelerle tamamen çarpıtan aşağılık itibar cellatlarının saldırıları ile karşı karşıyayım. Yarın sabah itibari ile hukuki yollardan bu ahlaksız iftira ve saldırılara karşı mücadelemi başlatacağım. Bu konuşmanın tamamını benim yaptığımı düşünerek incinen tüm iyi niyetli kardeşlerimden hassasiyetle ÖZÜR dilerim. Peygamber Efendimize hakarete sessiz kalıp, bugün bana saldıranlara ise söyleyecek sözüm yok. Bu çete ile mücadelemiz elbet sürecek.”