Venezuela’da olağanüstü hal: Fabrikatörler hapse atılabilir

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ya da OPEC üyesi ülkeler tarafından gelebilecek yabancı müdahale tehdidi nedeniyle dün ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edilen Venezuela'da neler oluyor?

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezuela’nın ekonomisi, küresel petrol fiyatlarındaki düşüşten ağır şekilde etkilendi. Ayrıca ülkede son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle de büyük enerji sıkıntısı yaşanıyor. Venezuela’da muhalefet, Hugo Chavez’den sonra Devlet Başkanı olan Nicolas Maduro’nun görevden alınması için imza kampanyası başlatmıştı. Muhalifler, Maduro’nun iktidardan düşmesi için referanduma gidilmesi çağrısıyla gösteri düzenledi.

ABD, Maduro konusunda uyardı

ABD’li istihbarat yetkilileri yaptıkları açıklamada, Venezuela’daki potansiyel siyasi ve ekonomik erime nedeniyle kaygılarının arttığını ifade etmiş ve Devlet Başkanı Maduro’nun görev süresini tamamlayamayacağı öngörüsünde bulunmuştu.


Maduro, konuyla ilgili açıklamasında, “Washington, Brezilya’daki darbenin teşvik ettiği ülkenin faşist sağcıları isteği üzerine önlemlerini harekete geçiriyor” dedi.

Fabrika sahipleri hapse girebilir

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin derin ekonomik krizin üstesinden gelmek için tüm üretim araçlarını iyileştirmesi gerektiğine işaret ediyor. Maduro, bugün yaptığı açıklamada, üretimi durduran fabrikalara el konulacağını ve sahiplerinin hapisle cezalandırılacağını açıkladı. Üretimi durduran iş adamlarının “ellerine kelepçe takılabileceği” uyarısında bulunan Maduro ülkede yaşanan sorunların arkasındaki yabancı güçlerle savaşmak için olağanüstü hale ihtiyaç duyulduğunu iddia etti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro gelecek haftasonu “yabancı tehditleri” caydırmak için askeri tatbikatların yapılacağını da vurguladı.

Maduro, Latin Amerika’da yalnız mı kaldı?


Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in hafta içinde görevinden alınması, Maduro’nun Latin Amerika siyasetinde giderek yalnızlaşması anlamına geliyor. Kendisi de eski Marksist gerilla olan Rousseff’le, Maduro’nun Başkanlığını yaptığı Sosyalist Parti arasında güçlü bir bağ bulunuyordu. Yolsuzlukla suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff senato kararıyla açığa alınmış, Brezilya Senatosu, Rousseff’in Yüce Divan’da yargılanması teklifini de onaylamıştı.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.