Türkiye iş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında birinci sırada

İş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında en sık demir çelik sanayi işçilerinde demir çapak batmasıyla karşılaşılırken, tedavisi en zor olan göz yaralanmalarının başında ise kimyasal yaralanmalar geliyor.

Türkiye iş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında birinci sırada

Türkiye’nin iş güvenliği karnesi, göz yaralanmalarında alarm veriyor!

Türkiye’nin iş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığını söyleyen Oküloplasti Cerrahı Op. Dr. Levent Akçay “Göz yaralanmalarında en sık, pres makinelerinde çalışan demir çelik işçilerinde çapak batması ile karşılaşırken, bunu yine aynı alandaki işçilerde gözün tamamen kesilmesine, hatta daha büyük kütlelere çarparak göz etrafındaki kemiklerin kırılmasına yol açan kazalar takip etmektedir” dedi.

Gözünüze sıvı kaçtıysa ne yapılmalı?

Kimyasal yaralanmaların hastanın görmesini kaybetmesiyle bile sonuçlanabileceğini söyleyen Op. Dr. Levent Akçay, “Göze alkali ve asit gibi farklı kimyasallar kaçması durumunda mutlaka hemen gözün suya sokulmasını hatta mümkünse kazazedenin su dolu bir kaba ya da küvete başını tamamen sokmasını ve göze kaçan kimyasalın hiç vakit kaybedilmeden su ile seyreltilmesini öneriyoruz. Aksi takdirde geçen sürede korneanın kenarlarında bulunan limbal kök hücreler zarar görebilir ve buna bağlı olarak ileride korneada opaklaşma, damarlanma gibi problemler ortaya çıkabilir” dedi.


Kadınlar ev kazalarına dikkat! Yanık vakaları ilk sırada

Gözde kesi varsa mutlaka önce göz hekimine gidilmeli!

Göz yaralanmalarında ilk müdahaleden, doğru merkez ve doğru hekimin seçimine kadar tüm sürecin çok önemli olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Levent Akçay “Eğer kazazedenin gözünde ya da göz kapaklarında kesi varsa mutlaka bir göz hekimine gidilmeli. Hatta gözdeki kesinin durumuna ve derinliğine göre oküloplastik, kornea ve retina cerrahları ile birlikte koordineli çalışılması bile gerekebilir. Bu nedenle ilk aşamada göz hekimine başvurmamak tedavi süresini olumsuz etkilediği gibi tek bir operasyonda başarı sağlama oranını da düşürmektedir” dedi.


Göz sağlığı için nasıl beslenmelisiniz?

Göz yaralanmalarının mutlaka tam teşekküllü ve son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Levent Akçay “Özellikle bazı vakalarda sadece göz hekiminin değil, gözün birçok farklı alanında uzmanlaşmış cerrahların da aynı anda girmesi gereken vakalar olabiliyor. Bu nedenle başvurulan merkezlerin gerek teknik alt yapısı ve donanımı, gerekse hekim kadrosu genişliği tedavi başarısını büyük oranda etkiliyor” dedi.

İş kazalarında en zor tedavi: Kimyasal yaralanmalar!


Kimyasal yaralanmaların, en hızlı müdahale edilmesi gereken durumların başında geldiğini vurgulayan Op. Dr. Levent Akçay “Göze; alkali, asit, alüminyum gibi değişik kimyasalların kaçması sonucu oluşan kimyasal göz yaralanmaları en zor tedavi edilen göz yaralanmalarını oluşturuyor. Çünkü dışarıdan gelen kimyasal göze geldiği andan itibaren gözün tüm tabakalarını yakar ve kazazedenin görmesi o anda kaybolur. Kimyasalın etkisiyle hastanın göz kapakları hemen şişer ve kıpkırmızı olur. Hatta öyle ki bu tarz yaralanmalarda gözü özel alet yardımı almadan muayene etmek imkânsız hale gelebilir. Bu gibi acil durumlarda hastanın acilen uyuşturulması ve gözün açılarak hızla steril sıvı ile tazyikli yıkama yapılması gerekmektedir” dedi.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.