Türklerin çıplak heykel ile imtihanı

İzmir metro istasyonunda yer alan çıplak heykel, saldırıya uğrayarak balyozla kırıldı. Daha önce de çıplak heykel bezle örtülmüş ve kilit vurulmuştu.

İzmir Metro AŞ’den yapılan yazılı açıklamada, “İzmir Metro’nun İzmirspor istasyonunda dört yıldır yer alan ve bir süredir bir siyasi partinin Karabağlar İlçe Teşkilatı’na mensup kişilerin provakatif eylemlerine maruz kalan ‘Müzisyen’ adlı mitolojik ahşap heykel, saldırıya uğradı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre S.K. Perşembe günü saat 16.50 sıralarında İzmirspor istasyonuna yolcu gibi giriş yapıp, heykelin yanına yanaştı ve kaideyi devirdikten sonra heykeli parçaladı. Güvenlik görevlileri ve istasyon yetkilileri tarafından yakalanan S.K. polis ekiplerine teslim edildi. Saldırgan hakkında şikayette bulunuldu.


Hasar gören eser, hasar tespiti ve onarım amacıyla bir süreliğine yerinden alındı. İzmir Metro AŞ, sosyal medya hesaplarından heykele saldırı anlarını ve heykelin saldırıdan sonraki halinin fotoğraflarını yayınladı.

Ne olmuştu?

‘Çıplak’ diye heykele kilit vurmuşlardı

Doğan Haber Ajansı, 14 Mayıs’ta İzmir AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grubun, heykeli protesto ettiğini duyurmuştu. Haberde grup adına konuşma yapan AK Parti Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Onur Selbi’nin “İzmirspor metro durağında yer alan çıplak heykel, alenen çocukların cinsel teşhire uğraması sonucunu doğurmakta ve vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir” ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

25 Mayıs'ta da daha önce heykelin 'müstehcen' bulduğu noktasını bezle kapatarak protesto eden AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Emrullah Kavuz, heykele kilit vurmuştu.
İzmir metrosundaki çıplak heykel – Heykel müstehcen olduğu gerekçesiyle AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Emrullah Kavuz tarafından kilit vurmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, 2012’de Akdeniz konsepti ile düzenlediği Uluslararası Heykel Çalıştayı kapsamında İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılan “Müzisyen” adlı mitolojik figür olan heykel, 4 yılı aşkın zamandır şu anda sergilendiği yerde bulunuyordu.

Çıplak heykel için Erzurum’dan İzmir’e geldiğini söyleyen 98 yaşındaki Mehmet Yılmaz ise ‘Müslümanlığı yakışmıyor’ demişti.

AKP’li meclis üyesi, müzisyen heykelini “müstehcen” diyerek bezle kapatmıştı.

çıplak heykel bezle örtülüyor
İzmir metrosundaki çıplak heykel bez ile örtülürken

AKP Karabağlar Meclis Üyesi Emrullah Kavuz, heykelin bir kısmını müstehcen olduğu iddia ederek yanında getirdiği bir bezle kapatmıştı. Emrullah Kavuz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslenerek, “Bu millet sana belediyecilik anlamında hizmet edesin diye oy verdi. Bu milletin ahlaki değerleriyle oynayasın diye değil. Bütün İzmir halkı şuan bu heykelden dolayı sizden nefret ediyor” demişti.


Yaşanan ilginç protesto eylemi sırasında metronun güvenlik görevlileri heykelin olduğu noktaya geldi. Güvenlik görevlileri, Emrullah Kavuz ve beraberindekileri eylem nedeniyle uyardı. Protesto, daha sonra olaysız bir şekilde sona ererken, görevliler heykele bağlanan bezi sökerek alanı boşalttı.

Açıklamada, “Bu eser yıllardır her gün binlerce yolcu tarafından görülmüş ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmamıştır” denmişti.

Selçuk Belediyesini CHP’li diye eleştirdi AKP’li çıktı

Tahrik etmek için mi dar pantolon giyiyorsunuz?

Cinselliği En Son Ne Zaman Konuştunuz?


Vigeland: Sadece çıplak heykel