Yaza formda girmek için nasıl beslenmeli?

Mevsimin renkli ve lezzetli yiyecekleriyle zayıflayabilir, yaza fit ve formda bir vücutla girebilirsiniz. Liv Hospital Ankara Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna yaz aylarına formda girmenin püf noktalarını anlattı.

Yaza formda girmek için nasıl beslenmeli?

Formda kalmak ve fit bir vücut için lifli gıdalar tüketin

Lifler kilo kontrolünde oldukça etkilidir, doygunluk hissi sağlarlar. Aynı zamanda lifler kan şekerini dengeleyip kolesterolü ve vücut yağlarını azaltırlar. Lifli besinler yani sebze ve meyveler, antioksidan içerdiği için yaşlanmayı yavaşlatır, kanser ve kalp krizi önlenir, tansiyon dengelenir ve kalp güçlenir. Düşük kalorili oldukları için bel çevresini zayıflatır.

Yeni trend alarmı: Kadınlarda karın kası


Yaz sofralarının vazgeçilmezi; domates ve biber

Bu iki besin aslında birer meyve olduğu halde sebze olduğu düşünülür. Domates ve biber yüksek oranda A ve C vitamini içerir. Orta boy bir domates, 35 kaloridir ve günlük almanız gereken C vitamininin yüzde 40’ını ve A vitamininin yüzde 20’sini içerir. Ayrıca domatesin prostat ve sindirim sistemi kanserlerinin riskini azalttığı da ispatlanmıştır. Çünkü domates likopen adı verilen bir besin öğesi içerir, bu besin öğesi domatese kırmızı rengini verir ve çok güçlü bir antioksidandır. Biber ise günde 2 adet tüketildiğinde C vitamini gereksinimini yüzde 23 karşılar ve sadece 20 kaloridir.


Uzmanlar stresle başa çıkmada etkili yöntemlerden birinin de düzenli egzersiz olduğuna dikkat çekiyor. Strese karşı bu reçeteyi uygulayın!..

Kalsiyum ve protein içeren yoğurt formda kalmak için ideal

Yapılan çalışmalar yağsız yoğurttan günde 3 kase yiyenlerin daha kolay zayıfladıklarını ve bel çevresindeki yağların azaldığını göstermiştir. Yoğurt kilo vermek isteyenler için hem sağlıklı bir seçim hem de karbonhidrat-protein içeriğinden dolayı doyurucudur. Günde 1 porsiyon yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu karşılar. Ayrıca içeriğinde prebiyotik olarak adlandırılan sağlığa yararlı organizmalar vardır. Probiyotikler bağışıklığı güçlendirir, sindirim sistemini sağlıklı kılar.


Formda kalmak için su içmek ihmal edilmemeli!


Sağlıklı beslenmenin en önemli öğesi sudur. Su kilo vermek isteyenlerin de en büyük yardımcısıdır, iştahı azaltır, metabolizmayı hızlandırır. Normal bir yetişkin günde 1.5-2.5 litre su içmelidir. Daha fazla su içmek için susamayı beklemeyin. Sebze, meyve, yağsız süt ürünleri, maden suyu, bitki çayları da bol su içerir. Çorbalar, kavun,  karpuz, portakal, marul ve domates gibi meyve ve sebzelerin su içeriği yüksektir. Suyun tadını sevmiyorsanız içine taze nane, portakal dilimleri, salatalık dilimleri, limon suyu karıştırarak  çeşnilendirip içebilirsiniz.

Sağlıklı, fit ve güzel bir vücut için 9 püf nokta ve ödem atıcı detoks diyeti erkekler kadınlar

Yaz mevsimine formda girmek için mini tarifler:

  • Biberi fırında baharatlarla pişirebilirsiniz, tek başına veya bir yemeğin yanına çok yakışır.
  • Keçi peyniri, mozarella veya beyaz peynirle domates hem karın doyurucu hem de çok sağlıklı bir başlangıç olarak tercih edebilirsiniz.
  • Izgara yapılmış domates-biber-patlıcanı küçük küçük doğrayıp, üzerine sarımsaklı domates sos yapıp afiyetle yiyebilirsiniz.
  • Dondurma yerine yağsız meyveli yoğurt yiyebilirsiniz.
  • Müsliyle veya yulaf ezmesi ile yoğurdu karıştırabilirsiniz.
  • Yazın cacık yemek ve ayran çorbası gibi soğuk tüketilen besiler de çok ferahlatıcı ve sağlıklı bir alternatiftir.

Aletsiz vücut geliştirme için 10 taktik