Rusya – Türkiye ilişkileri: Rus turistlere engel kaldırılıyor

Rusya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mektubun iki ülke arasında işbirliğine geri dönüşün temellerini attığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Kremlin’den açıklama yapıldı. Açıklamada, Rus turistlerin Türkiye’yi ziyareti konusundaki kısıtlamaları da kaldıracağı kaydedildi.

Rusya - Türkiye ilişkileri: Rus turistlere engel kaldırılıyor

Rusya lideri Putin, Rus turistlere Türkiye engelini kaldırıyor

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Erdoğan – Putin görüşmesi çok olumlu bir havada geçti. İki liderin görüşmesinde Putin’in, “Mevcut durum iki ülkenin de faydasına değil, yeni bir sayfa açalım.” ve “Tekrar görüşmekten büyük memnuniyet duyuyorum” mesajları ön plana çıktı. Görüşmede Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, terörle mücadele konusunda dün gece verdiği mesajlara tamamen katıldığını, bölgenin iki büyük ülkesi olarak Rusya ve Türkiye’nin yapacağı işler olduğunu, işbirliği mesajları verildi.

Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı’nın ardından Kremlin’den de açıklama geldi. Açıklamada “İki lider teröre karşı sıkı işbirliği ihtiyacını vurguladı” bilgisi geldi. Açıklamada Putin’in ticari ilişkilerin başlaması için Hükümete müzakere talimatı verdiği bildirildi. Görüşmede yakın zamanda yüz yüze gelinmesi için anlaşmaya varıldığı da duyuruldu.


Rusya – Türkiye arasında terörle mücadelede işbirliği

Putin’in, Rus turistlerin Türkiye’yi ziyareti konusundaki kısıtlamaların kaldırılması talimatını verdiğinin belirtildiği açıklamada şunlar dile getirildi: “Rusya Devlet Başkanı İstanbul’da meydana gelen ve birçok kişinin ölümüne sebep olan terör saldırıları sebebiyle başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diledi. İki taraf terör tehdidi ile mücadelede uluslararası işbirliğinin aktif hale gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan gelen mektubun ikili ilişkilerdeki kriz sayfasını çevirmek, uluslararası ve bölgesel sorunlarda ortak çalışmaları yenilemek ve Rusya Türkiye ilişkilerini geliştirmek için ortam oluşturduğunu belirtti.

Kremlin, Rusya lideri Vladimir Putin’in Türkiye’yle ticari işbirliği müzakerelerine başlama talimatı verdiği ve Rus turistlerin Türkiye’ye gidişine konulan engelleri kaldıracağını duyurdu.

Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları 1 Temmuz’da bir araya gelecek

Her iki ülkenin dışişleri bakanlarının, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısında Soçi’de bu yıl 1 Temmuz buluşmaları kararı alındı. Bu toplantıda Suriye’deki sorunların yanı sıra Rus – Türk ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ile bölgedeki durum ele alınacak.

Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı yakın zamanda özel görüşme düzenlenmesi konusu üzerinde çalışılmasında anlaştılar.”

Putin Erdoğan’ın Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili üzüntülerini ilettiği mektubun ikili ilişkilerde “kriz dönemini” sona erdirme koşullarını yarattığını belirtti.


Rus liderin ticari ilişkilere geri dönme ve Rus turistlerin Türkiye’yi ziyareti önündeki kısıtlamaların kaldırılması için hükümete talimat verdiği de vurgulandı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Putin’in Atatürk Havalimanına düzenlenen saldırıyı kınadığı, liderlerin ikili ilişkileri canlandırmak ve terörle mücadele konusundaki kararlılıklarını ifade ettiği ve şahsen de görüşme konusunda da uzlaştıkları” belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye saatiyle 11.15’te yapılan ve 45 dakika süren görüşmede Atatürk Havalimanına yapılan saldırı için Türk halkına başsağlığı mesajının iletildiğini vurguladı.

Erdoğan Rus lidere yolladığı mektupta mektupta “Rus jetini kasten düşürmeyi asla arzulamadık. Hayatını kaybeden pilotun ailesinin acısını kalpten paylaşıyoruz. Rus pilotu öldürmekle suçlanan kişi hakkında soruşturma yürütülüyor” demişti.

Erdoğan mektubunda ne diyor

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı mektupta, “düşürülen Rus uçağı nedeniyle öldürülen pilotun ailesinden özür dilediğini ve Rusya – Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için elinden geleni yapacağını söylediğini” açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Peskov mektupta Erdoğan’ın olayda ölen pilotun ailesine başsağlığı mesajı verdiğini ve “af dilediğini” kaydetmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e gönderdiği mektupta, Rus askeri uçağının düşmesiyle ilgili derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum” ifadelerini kullandığını söylemişti.


Ayrıca bugün Rus vatandaşlar, Moskova’da Türk Büyükelçiliği’nin önüne çiçekler koyarak terörü kınıyorlar ve Türkiye’ye başsağlığı dileklerini iletiyorlar.