Suudi Arabistan – ABD nikahı bozuluyor mu?

Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkân tanıyan tasarı ABD Senatosu’nun ardından Temsilciler Meclisi’nde de 3’te 2 çoğunlukla kabul edilerek yasalaştı.

amerika-arabistan-iliskileri-bozuluyor-mu

Siyaset bilimi uzmanı Prof. Dr. Mithat Baydur, yeni yasa nedeniyle sadece Suudi Arabistan’ın değil, ABD’de yatırım yapmayı planlayan tüm ülkelerin daha temkinli olacağını belirterek orta-uzun vadede ABD’nin bundan çok etkileneceğini söyledi.

Yatırım yapacak tüm ülkeler daha temkinli hareket edecek

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkân tanıyan yasanın çıkmasının başta Suudi Arabistan olmak üzere özellikle ABD’de yatırım yapmayı planlayan ülkelerin yaklaşımını da etkileyeceğini söyledi.


Yeni yasa ile ABD’nin Suudi Arabistan’ı bu saldırılar çerçevesinde suçlu bulduğu ve bunu tazmin ettirmeye kararlı olduğunun anlaşıldığını belirten Prof.Dr. Mithat Baydur, “Eşini Pentagon saldırılarında kaybeden Stephanie Desimone isimli kadın Suudi Arabistan’dan tazminat istiyor. Kuşkusuz bu yeni dinamik ABD – Suudi Arabistan ilişkilerini de fazlasıyla etkileyecektir” diye konuştu.

Prof.Dr. Mithat Baydur, yeni yasayla beraber ortaya çıkan tabloyu da analiz ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her bir yakınını kaybeden 1 – 2 milyon dolar istese, 8 – 10 trilyon dolarlık bir dava süreci gözüküyor.

ABD ısrarla harekete geçti. Suudi Arabistan’a finansal açıdan önemli bir darbe vuracak.

ABD, Suudiler’in bu işte bir dahli olduğu konusu müphem olmasına rağmen Amerika finansal sistemi içindeki Suudi parasının dışarıya kaçma ihtimalini sıfırlamak istiyor.


Suudi Arabistan’ın Suriye olayları çerçevesinde ABD ile birlikte hareket etmek yerine 34 İslam ülkesi ile birlikte bir “İslam Ordusu” kurabilme projesinin ABD‘den aldığı yanıt olarak değerlendirilebilir.

ABD’nin İran ile yakınlaşması ve İran’ı uluslararası sisteme entegre etmek istemesi ABD-Suudi ilişkilerini iyice gerginleştirdi.

ABD’de bazı siyasal cenahların Suudi Arabistan’ı küresel terörün baş destekçisi ve finansörü olarak değerlendirmesi, Ortadoğu’da Rusya – Suudi Arabistan yakınlaştırmasını getirdiğinde bölgesel dengeler tümüyle değişecektir.

ABD’nin 750 milyar dolarlık Suudi varlıklarına el koyması ileride ABD’ye yatırım yapacak tüm ülkelerin temkinli olmasını getirecek ve orta-uzun vadede ABD bundan çok etkilenecek.


Kuşkusuz, ABD üzerinden İsrail de bölgede giderek yalnızlaşacak ve bu tepkilerden dolaylı olarak payına düşeni alacak.”


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.