AKUT’a tahliye emri geldi

AKUT’a, 49 yıllığına kiraladığı ve 15 yıldır da merkez olarak kullandığı bina için “tahliye emri” geldi. Valilik, AKUT’tan 49 yıllığına kiralanmış olan binayı, 15 gün içinde boşaltmasını istedi.

akut'a tahliye

Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) 49 yıllığına kiraladığı ve 15 yıldır da merkez olarak kullandığı bina için “tahliye emri” geldi. İstanbul valiliği, AKUT’tan 2002 yılında, 49 yıllığına kiralanmış olan binayı, 15 gün içinde boşaltmasını istedi.

AKUT kurucu Başkanı Nasuh Mahruki, Valiliğin AKUT’a gönderdiği tahliye emrini, Twitter adresinden paylaştı. Mahruki, “AKP’den AKUT’a yasa dışı karar; Ecevit’in 49 yıllığına verdiği 15 yıllık genel merkezimizin irtifak hakkını iptal etti, 15 günde çıkın diyor” ifadesini kullandı.


Valilik tahliye emrinde, 15 gün içinde boşaltma emrine ilişkin gerekçe şöyle ifade edildi;

“Talep edilen söz konusu taşınmazın ön izin, irtifak hakkına dönüştürülemediğinden, söz konusu taşınmazı, yazımızın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde boş ve işgalsiz olarak idaremize teslim edilmesi, aksi halde 2886 sayılı kanunun 75. maddesi hükümleri uyarınca tahliye ettirilecektir”.

Bir köşe yazısında AKUT üzerinde Cumhurbaşkanlığı Kültür, Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt yönetiminde bir baskı kurulmaya çalışıldığını ifade etmişti.

Nasuh Mahruki Sözcü Gazatesi’ndeki yazısı şöyle:


“AKP’li bazı yerel yönetimler, Orhan Karakurt’un baskısıyla ve yönlendirmesiyle kendi bölgelerindeki AKUT ekiplerine binbir zorluk çıkarıyor, söz verdikleri destekleri iptal ediyor, yıllardır kullandığımız yerleşkelerimizden çıkmamızı, kendimize yeni yer bakmamızı istiyor, bize ihtiyaç duydukları operasyonları bile haber vermiyorlar. Kazazedelerin ve kayıp kişilerin hayatlarını tehlikeye atıyorlar”.

Nasuh Mahruki: Doğa için Toplumsal Mücadele