Arabuluculuk uygulaması: 1 yıl sürecek davalar 1 günde karara bağlanıyor!

Adalet Bakanlığı tarafından 3 yıl önce yürürlüğe konulan Arabuluculuk uygulaması sayesinde 5 bin dava, mahkemeye gidilmeden çözüme kavuştu. Başvuruların ağırlıklı olarak işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıklar olduğunu belirten Arabulucu Avukat Cevat Kazma, uygulama sayesinde aylarca sürebilecek davaların 1 günde karara bağlanabildiğini ifade etti.

arabuluculuk-uygulamasi-ile-davalar-kisa-surede-sonuclaniyor

Uygulamadan en çok yararlanan iller İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir oldu

Anlaşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çok daha düşük masraflarla ve kısa sürede çözülmesini sağlayan Arabuluculuk uygulaması, Adalet Bakanlığı tarafından 3 yıl önce devreye alınmıştı. Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre uygulama şimdiye dek yaklaşık 5bin anlaşmazlığın çözüm noktası oldu. Tarafların %96’sı anlaşmaya vardı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Arabulucu Avukat Cevat Kazma, uygulama sayesinde mahkemede aylarca sürebilecek anlaşmazlıkların 1 günde çözülebildiğini söyledi. arabuluculuk-uygulamasi-anlasmazliklari-cozuyormu


Herkes Kendine Göre Haklı!

Arabuluculuk uygulamasına çok daha fazla başvuru olması gerektiğini belirten Cevat Kazma, bunu toplumun uzlaşma kültüründen uzak olmasına bağladı. “Basit bir alacak verecek konusunda dahi taraflar sadece kendini haklı görüyor ve uzlaşmayı dahi düşünmeden olayı mahkemeye taşıyor. Üstelik arabulucu uygulaması iki tarafı da mutlu edecek şekilde karar verip, olumsuz durumun uzamasını önlüyor.” ifadelerini kullandı.

İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Gidilecek!


Arabuluculuk uygulaması şimdiye kadar en çok işçi-işveren uyuşmazlıklarının, maddi-manevi tazminat anlaşmazlıklarının ve telif hakları problemlerinin çözüm noktası oldu.”İşçi-işveren uyuşmazlıkları mahkemeye taşındığında genelde 1 yılda çözüme ulaşırken, arabulucu uygulaması ile 1 günde karara varılabiliyor.” diyen Arabulucu Avukat Cevat Kazma, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek düzenleme ile işçi-işveren uyuşmazlıklarında, dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesinin zorunlu olacağını belirtti.

Rüzgar Çetin davasında ölen polisin ailesi şikayetini geri çekti