CHP’li Özel: “TBMM’yi AKP’ye kapattırmayız, OHAL Meclis’e saygısızlık”

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan ve Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan kararın bugün Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini belirten Özel “Bakanlar kurulu ve hükümete sesleniyoruz. OHAL’i devam ettirmek Meclis’e saygısızlıktır” dedi.

CHP'li Özel: "TBMM'yi AKP'ye kapattırmayız, OHAL Meclis’e saygısızlık"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tadilattan dolayı Meclis çalışmalarına ara verileceği söylentilerine ilişkin “Neredeyse çalışamayacak durumda olan Meclis var elimizde. Meclis’i açık tutmalıyız. İsmail Kahraman ve arkadaşlarına, AKP’yi kapattırmayız” dedi.

OHAL’in uzatılmasını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,”Meclis yarın çalışmaya başlıyor, OHAL’e ihtiyaç yok. Meclis’in görevini kendi üstüne almak anayasal sınırları aşmaktır” diye konuştu.

CHP'li Özel: "TBMM'yi AKP'ye kapattırmayız, OHAL Meclis’e saygısızlık"
TBMM’de ilk alkolsüz yeni yasama yılı resepsiyonu / AA / Halil Sağırkaya

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


TBMM’de ilk alkolsüz yeni yasama yılı resepsiyonu Özgür Özel, Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan OHAL’in uzatılmasına ilişkin tavsiye kararının bugün toplanacak olan Bakanlar Kurulu’nun gündeminde yer alacağını belirterek, “Meclis açıldı, o halde OHAL’e ne gerek var? MGK’yı harekete geçiren kim? Bu kararı ver diyen kim? Bakanlar Kurulu’na, hükümete sesleniyoruz: Biz buradayız. Meclis’e geldik. Meclis yarın çalışmaya başlıyor. OHAL’e ihtiyaç yok. OHAL’i devam ettirmek Meclis’e saygısızlıktır. Meclis’in görevini kendi üstüne almak anayasal sınırları aşmaktır” diye konuştu.

Özel, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda çalışmaların parlamentoda grubunu bulunan 4 partiyle ortak bir şekilde yapılacağını belirtti.

Özgür Özel, darbe girişiminde bombaların hedefi olan Meclis’te hasar gören yerlerin tadilatının uzatıldığını ileri sürerek onarım çalışmalarından dolayı Meclis çalışmalarına tekrar ara verileceği söylentilerine ilişkin şöyle konuştu: “Gerekirse o kerbela gibi susuz sığınağa gidip çalışmalıyız.

CHP'li Özel: "TBMM'yi AKP'ye kapattırmayız, OHAL Meclis’e saygısızlık"
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, TBMM’nin bombalanan kısımlarını gezdi. AA / Bülent Yıldırım

Bu Meclis hızla yaralarını sarmalı, çalışır halde tutulmalıdır. 15 yıldır yönetiminde olduğu Meclis sığınağında su ve tansiyon aleti yoktu o gece. ” Kuliste ortam dinlemesine engel olan borular var, onları kesmişler.


Meclis’i açık tutmalıyız. Bu Meclis gazi Meclis’tir. Bu Meclis’i Polatlı’ya kadar gelmiş işgal güçleri, F16’lar bile kapattırmadı. İsmail Kahraman ve arkadaşlarına, AKP’ye kapattırmayız. Meclis’te her tarafta gürültü, tadilat var. Neredeyse çalışamayacak durumda olan Meclis var elimizde.”

Meclis tadilatında muhalefet kulislerinin değiştirildiğini savunan Özgür Özel şunları söyledi: ” TBMM’nin bombalandığı anların görüntüleri yayınlandı “Kulisimizde değişiklikler yapılıyor. Atatürk’ün üniformalı resmi, sözde asker üniformasından rahatsızlar ama bir yandan Genelkurmay Başkanı Yenikapı’da apoletleriyle Kenan Paşa edasıyla konuşma yapıyor. Ondan rahatsız olmuyorlar, Atatürk’ün gazilik ve mareşallik unvanıyla bir resmi var ondan rahatsız oluyorlar.

Bir loca var orada askerler yapmış diyorlar. Kulisin akustiğini sağlamak için borular var, onları kaldırılmışlar. O borular sesi ayrıştırdığı, uğultuyu kestiği gibi ortam dinlemesine engel olur. O yüzden boruların kaldırıldığı söyleniyor. Meclis’in genel rengi gün ışığı iken maalesef muhalefet kulisini özel hastane bekleme salonuna çevirmişler. Özel hastane bekleme salonu olmuş Meclis.


O eski dekora uygun olmayan zevksiz şeylerin oraya monte edildiği kulis haline gelmiş. İsmail Kahraman, yaz boyunca AKP’li dahil hiçbir Meclis Başkanının yapmadığı şeyleri yaptı. Atatürk’ün o resmini dışarıya koymaları ayrı bir tartışmadır. Bu konuda Genelkurmay Başkanının, Meclis’i üniformayla izlemesinden rahatsız olmayanlara söylüyorum. Gazi Atatürk’ün halıya dokunmuş resmini askeri çağrıştırıyor diye kaldırıyorlar. Resmin yeni asıldığı yeri doğru bulmuyoruz. ‘Biz biliriz diyorlar’. O kadar kolay değil. O kulis bizim kulisimiz. O kuliste fiili bir durum yaratırız, ona müdahale etmeye çalışanın alnını karışlarız.”

OHAL 3 ay uzatılırken emniyette 12 bin 801 polis açığa alındı

OHAL 3 ay uzatıldı, Dört partinin katılımıyla KHK komisyonu kurulacak

Lozan Antlaşması bir hezimetmiş! Lozan bir aldatmaca mıdır?

Erdoğan’ın politikalarını sürdürdüğü sürece AK Partiliyim


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.