Dolarda tarihi rekor: Başkanlık açıklaması ile Dolar/TL fırladı

Başbakan Yıldırım’ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM’ye getirecekleri yönündeki açıklamalarının da etkisiyle dolar/TL yönünü yukarı çevirdi. Kur 3.09 seviyesinin üzerini gördü.

Dolarda tarihi rekor: Başkanlık açıklaması ile Dolar/TL fırladı binali yıldırım

Dolar kurunda tarihi rekor

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin çağrısını “aynen” kabul ettiklerini belirterek, “Bahçeli’nin (başkanlık) açıklamasıTürkiye’nin geleceğine dönük umut verici, Türkiye fiili durumu hukuki durum haline dönüştürmek mecburiyetinde” dedi.

Başbakanın açıklamaları öncesi 3.0715 seviyesinde işlem gören dolar/TL, açıklamalar sonrası kademeli olarak 3.09 seviyesinin üzerini gördü. Kur saat 15.49 itibarıyla bankalararası piyasada 3.0925 seviyesinden işlem gördü.


Moody’s’in kredi notu indirimi sonrası yaklaşık 20 gündür TL’de gözlenen değer kaybı süreci bu sabah itibarıyla yerini sınırlı da olsa iyimserliğe bırakmış, dolar/TL dünkü 3.0890 seviyesinden 3.07’li seviye kadar gerilemişti.


Cari açık yükseldi

Cari açık Ağustos ayında beklentilerin hafif üzerinde 1.78 milyar dolar olurken, Ocak-Ağustos döneminde 23.55 milyar dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 12 aylık kümülatif cari işlemler açığı Temmuz ayındaki 29 milyar dolardan 31.02 milyar dolara yükseldi.

Reuters’ın 12 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre; cari işlemler dengesinin Ağustos ayında 1.45 milyar dolar, yıl sonunda ise 34.15 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu. Cari denge Temmuz ayında 2.65 milyar dolar açık, geçen yılın Ağustos ayında ise 256 milyon dolar fazla vermişti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, NTV televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

 • TL’nin şu andaki seviyesi spekülatif
 • Kurda aşırı yukarı veya aşağı hareketleri arzulamıyoruz
 • TCMB kurun seviyesine bir müdahalede bulunmamalı
 • Faiz indirimleri sürdürülebilir
 • TCMB’nin faiz koridorunu daraltması ile ilgili (alabileceği) mesafesi var
 • Atılması gereken asıl adım piyasadaki ticari faizlerin, kredilerin genişletilmesidir
 • TCMB’nin adımları, karşılık oranlarının düşürülmesi gibi adımlar ile desteklenmeli ki (piyasa faizi) etkilensin
 • OVP’de en kötü senaryoya göre hesap yaptık, büyüme 2016’da yüzde 3.4-3.8 arasında olabilir
 • S&P’nin (not indiriminin) Moody’s kararı üzerinde negatif etkisi olmuştur, Fitch’in de bundan negatif etkilenme ihtimali var ama bu kervana katılmamalı
 • Rusya’ya yaş üzüm ihracatı sorunu bir iki günde çözülecek, sebze konusu da bir iki haftayı bulabilir
 • Rusya’ya vizesiz seyahat biraz zaman alacak ancak ulaştırma sektörü çalışanları ve iş adamları için sorun kısa sürede çözülecek
 • Büyümeye son çeyrekte iç tüketimden önemli bir oranda destek gelecek

Dolar endeksi de 7 ayın en üst seviyesine yükseldi


Amerikan doları, Çarşamba günü Fed’in son toplantı tutanaklarını yayınlamasının öncesinde diğer majör dövizler karşısında yedi ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

 • EUR/USD 0,28% düşüşle 1,1023 seviyesine geriledi.
 • Piyasa katılımcıları, Fed’in Eylül ayı toplantı tutanaklarına odaklanmış durumda. Aralık ayı faiz artış ihtimali 70% olarak görülüyor.
 • GBP/USD 1,15% değer kazanarak 1,2263 seviyesine yükseldi. İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerine Brexit planları ile ilgili parlamentoyu ne kadar etkisi altına aldığına dair bilgi verecek.
 • Sterlin, Brexit’in zorlu bir süreç olacağına dair beklentilerin etkisiyle son dönemde satış baskısı altına girdi. Times, Salı günü “zor Brexit” sebebiyle İngiltere’nin yıllık 66 milyar sterlin kaybedebileceğini belirtti.
 • Diğer yandan USD/JPY 103,58 seviyesinden işlem görürken USD/CHF 0,11% artışla 0,9901 seviyesine yükseldi.
 • Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Japon parlamentosunun ihtiyaç olması halinde faiz oranlarını indirmeye veya varlık alımını genişletmeye hazır olduğunu belirtti.
 • Avustralya ve Yeni Zelanda doları yükselişte. AUD/USD 0,54% artışla 0,7581 seviyesine yükselirken NZD/USD 0,23% artışla 0,7071 seviyesine yükseldi.
 • USD/CAD 0,21% düşüşle 1,3237 seviyesine geriledi.
 • Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi 0,11% düşüşle 97,60 puana geriledi.

‘Dolar’ neden değer kazanıyor? Doları yükselten 5 neden


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.