Ekonomi: 3 Ekim piyasalarda bilinmesi gereken 5 önemli olay

Geçen haftayı petrol üretimindeki kararla yükselişle kapatan dolar, yeni haftaya yine yükselişle başladı. Euro ise 3,37 seviyelerde işlem görüyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise haftaya yüzde 0,57 yükselişle 76.924,12 puandan başladı.

Ekonomi: 3 Ekim piyasalarda bilinmesi gereken 5 önemli olay

3 Ekim 2016 piyasalarda bilinmesi gereken 5 önemli olay:

1. Sterlin, Amerikan doları karşısında üç ayın en düşük seviyesine geriledi

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, 50. maddenin 2017 Mart sonunda yürürlüğe gireceğini belirtmesinin ardından Sterlin, Amerikan doları karşısında üç ayın en düşük seviyesine, Euro karşısında ise üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

50. madde, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması için gerekli sürecin başlaması anlamına geliyor.


GBP/USD Avrupa ticareti sırasında 0,76% düşüşle 1,2846 seviyesine geriledi.

Sterlin, Euro karşısında üç yılın en düşük seviyesine geriledi. EUR/GBP 0,8747 seviyesinden işlem görüyor.

2. Tedarik Yönetim Enstitüsü, imalatın genişleme bölgesine girmesini bekliyor

ABD’den gelecek veriler arasında bulunan imalat faaliyetinin Eylül ayında daralma bölgesinden ayrılması bekleniyor.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü, imalat satın alma müdürleri endeksinin Pazartesi günü 49,4 puandan 50,3 puana yükselmesini bekliyor.

50,0 puanın üstündeki ölçüm, sektörde genişleme anlamına gelmektedir.

3. Avrupa ve İngiltere’de imalat ölçümleri olumlu geldi

Avrupa’da imalat ölçümleri olumlu sinyaller veriyor.

Euro Bölgesi’nde imalat satın alma müdürleri endeksi Eylül ayında 51,7 puandan 52,6puana yükseldi.


İngiltere’de imalat satın alma müdürleri endeksi ise 55,4 puan ile 2014 Haziran’dan beri en yüksek seviyesinde.

4. Twitter Google’dan teklif aldığı ile ilgili söylentilerle 6% yükseldi

Twitter’ın (NYSE:TWTR) olası bir satın alma hedefi olduğu söylentileri devam ediyor.

Cuma günü Bloomberg, Google’ın (NASDAQ:GOOGL) Lazard Ltd ile birlikte sosyal medya şirketini satın alma üzerine çalışmalara başladığını belirtti.

Bu, Alphabet’in; Salesforce.com, (NYSE:CRM), Walt Disney veya Microsoft(NASDAQ:MSFT) karşısında güçlenmesi anlamına geliyor.

Twitter hisseleri 5,64% oranında değer kazandı.

5. Petrol fiyatları OPEC anlaşması sonrası 3 ayın en yüksek seviyesini vurdu

WTI ham petrol, OPEC’in 30 Kasım’da üretim dondurma anlaşmasına varacakları ile ilgili beklentilerin yükselmesiyle üç ayın en yüksek seviyesini vurdu. Londra merkezli Brent petrol ise 50 doların üzerinde seyrediyor.

Bu, Nisan ayından beri gerçekleşen en büyük aylık artış olarak kayıtlara geçti.


ABD merkezli ham petrolün varili 0,74% artışla 48 dolara yükselirken Brent petrolün varili 0,71% artışla 50,76 dolara yükseldi. (investing.com)


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.