Merkez Bankası’ndan döviz piyasalarına müdahale

Dolar yeni tarihi zirvesini görerek 3.12 seviyesini aştı. Rekor seviyelerden gerileyen kur haftaya 3,10 liranın üzerinde başladı. Merkez Bankası’ndan da yeni adımlar geldi. Banka piyasaya 3,5 milyar dolarlık destek açıkladı. Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltıldı.

Merkez Bankası'ndan döviz piyasalarına müdahale

Bankaların ellerindeki döviz için Merkez Bankası’na yatırması gereken zorunlu karşılıklar azaltıldı. Böylece bankaların elinde daha çok döviz kalacak. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,9 milyar dolar bankaların serbest kullanımına açılmış olacak.

Ekonomi: 3 Ekim piyasalarda bilinmesi gereken 5 önemli olay


620 milyon dolarlık ek likidite sağlanacak

Ayrıca rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapıldı. Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltıldı. Bu yolla 620 milyon dolar ilave likidite sağlanacak.

Her iki yöntemin toplamında piyasa 3,5 milyar dolarlık destek sağlanmış olacak.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya uzmanlar, “Merkez Bankası dünya piyasalarındaki dalgalanma nedeniyle faiz oranlarında indirim yapamayınca ilave nakit önlemlerine yöneldi” yorumunu yaptı.

Aynı uzmanlar bu adımların uzun kalıcı etkisinin olmayacağını, üstelik Merkez Bankası rezervlerinde düşüş yaratacağını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta yoğun veri takvimi ve peş peşe gelen açıklamalarla tansiyonu yükselen ve 3.1273 ile yeni zirvesini belirleyen dolar/TL, haftanın ilk gününe yükselişle başladı.


Dolar/TL, geçen haftaki yükseliş eğiliminin ardından yeni haftaya yatay bir başlangıç yaptı ve 3.10 seviyelerinde dengelendi.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararını açıkladı

Euro/TL ise 3.40’dan işlemde

Analistler, geçen hafta küresel piyasalarda azalan risk iştahına bağlı olarak gelişmiş ülke tahvil faizleri ve doların yükseliş eğiliminde hareket ettiğini belirterek, bu hafta sırasıyla Japonya, ABD ve İngiltere’de merkez bankalarının faiz kararlarının takip edileceğini bildirdi.

Bugün ABD’de açıklanacak kişisel gelir ve harcamalar ile Euro Bölgesi’nde enflasyon verisinin piyasaların en önemli gündem maddesi olacağını ifade eden analistler, dolar/TL’nin 3,1150 seviyesinin direnç konumuna gelebileceğini, olası düşüşlerde ise 3,0900 seviyesinin destek olarak öne çıkacağını kaydetti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü sona erecek toplantısında faizlerde değişikliğe gitmesinin beklenmediğini, ancak aralık ayında faiz artırmaya yönelik net ifadelerin bulunabileceğini, geçen haftadan bu yana küresel piyasalarda bu beklentinin fiyatlanmaya çalışıldığını belirtti.


Ekonomi Türk halkına öpücük veriyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.