Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi: Ahlat Ağacı

‘Kış Uykusu’ ve ‘Bir Zamanlar Anadolu’ yapımlarının yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Arte France Cinema’nın mali desteğiyle yeni filmi Ahlat Ağacı’nı çekmeye başlayacağını duyurdu.

Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi: Ahlat Ağacı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Ahlat Ağacı filmiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı.

Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan filmlerinde artık görmeye hiç de yabancı olmadığımız bir Anadolu kasabasında geçiyor. Film, kitabını çıkarabilecek para bulmak için doğduğu kasabaya dönen ancak orada babasının yarattığı borçları üstüne kalan edebiyat düşkünü Sinan’ın öyküsünü anlatıyor.

Ceylan, hoşumuza gitse de gitmese de babamızdan belli özellikleri, zayıflıkları, alışkanlıkları hatta davranışları aldığımızı, bu filmin de kaçınılmaz şekilde babasına benzeyen bir adamın bu benzerlikler yüzünden yaşadığı sancılara odaklandığını söylüyor.


Filmi desteklemeye karar veren Arte France Cinema’nın sitesinde paylaşılan bilgilere göre, Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan filmlerinde artık görmeye hiç de yabancı olmadığımız bir Anadolu kasabasında geçecek.

Film, kitabını çıkarabilecek parayı bulmak için doğduğu kasabaya dönen ancak orada babasının yarattığı borçları üstüne kalan edebiyat düşkünü Sinan’ın öyküsüne odaklanacak.

Filmle ilgili Arte’a yaptığı açıklamada Nuri Bilge Ceylan, “İstesek de istemesek de babamızdan belirleyici huylar miras alırız. Mesela, onların zayıflıklarını, alışkınlıklarını, tavırları ve çok çok daha fazlası. Hikaye, bir oğlun babasının kaderine benzer bir yola istemese de girmesini bir dizi acı deneyimle anlatıyor” dedi.


Memento Film Productions ve Zeyno Film’in yapımclığındaki Ahlat Ağacı‘nın Cannes 2018’e yetiştirilmesi planlanıyor.

Videoda Bir Zamanlar Anadolu için NYFF’e gelen Ceylan’la yapılan röportaj yer alıyor.

Tarık Akan: Sinemanın ve solun büyük kaybı

Sinema salonlarındaki uzun süren reklamlar davalık oldu

Nuri Bilge Ceylan’ın Kamerasından bir Anadolu Portresi

Türk Aydınının Taşra ile İmtihanı: Kış Uykusu