Petrol yeniden 60 dolar olur mu?

Bu yılın ocak ayında 27.10 Dolarla 2009’dan bu yana (son 7 yılın) en düşük seviyelerini gören Brent Petrol yeniden yükselişe geçti. Türkiye’de cari açığın azalmasına olumlu katkı yapan düşük petrol fiyatlarında şimdilerde ise tekrardan 60 Dolar seviyeleri konuşulmaya başlandı.

petrol-altmis-dolar-olur-mu

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, petrolün önümüzdeki dönemde 50-60 Dolar seviyelerinde dengelenmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Petrolde arz azaltılması gündemde

Petrol İhraç Eden Örgütü’nün (OPEC) Cezayir’de gerçekleştirdiği resmi olmayan toplantısında üretimi günlük 33 milyon varil ‘den 32,5 milyon varile düşürebileceğine yönelik alınan karar sonrası Brent petrol fiyatı yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. İstanbul görüşmelerinden de sonuç alamayan OPEC üyeleri, bu kararın kesinleşip kesinleşmeyeceğini 28-29 Ekim ve 30 Kasım günü Viyana’da yapacak olan toplantıda karar verecek. OPEC’in kararı kesinleşirse  piyasada arz ve talep dengesi daha çabuk sağlanabilir.Düşük fiyatlar Suudi Arabistan’a da zarar veriyor

petrol-fiyatlari-duser-mi

Petrol fiyatlarının son iki yılda yaklaşık %50 gerilemesinde küresel arz fazlası ve zayıf talep etkili olmuştu. Özellikle OPEC dışı ülkeler olarak adlandırabileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada’nın geliştirdiği teknolojiye dayalı sondaj kule faaliyetleri arz fazlalığının yükselmesine neden oldu. Öte yandan Arabistan önderliğinde OPEC ülkeleri ABD’nin ve Kanada’nın bu geliştirdiği teknolojiye karşı pazar payını kaybetmemek için düşük  fiyatlara rağmen  üretimini yükseltmiş ve OPEC ülkelerinin rekor üretim gerçekleştirmesinde etkili olmuştu. Düşük  fiyatlar sadece OPEC dışı ülkelere zarar vermekle kalmayıp Arabistan dahil başta Nijerya ve Venezüella olmak üzere bir çok ülkenin zor süreçler geçirmesine neden oldu.

Yüksek petrol cari açığı artırıyor


Cezayir’de alınan kararda İran, Libya ve Nijerya herhangi bir kısıt olmadan petrol üretimine devam edebilecek. Geriye  üretimi kısabilecek ülkelerin başında Arabistan ve Irak geliyor. Arabistan, şimdilik petrol üretimini azaltmaya yanaşsa da pazar payını kaybedecek bir stratejiden uzak duracaktır. OPEC ülkeleri üretimi 32,5 milyon varile düşürmesi halinde fiyatlarda arz talep dengesinin sağlandığını görebiliriz ve fiyatlar  50 – 60 $ arasında dengelenebilir. Ancak, 60$ üzerine çıkabilecek bir senaryo için henüz erken olabilir. Çünkü OPEC’in petrol üretimini düşürmesine rağmen Rusya başta olmak üzere OPEC dışı ülkelerin üretimine devam etmesi arz fazlalığın tamamen kapanmasını engelleyebilir. Aynı zamanda fiyatların 60 $’a yükselmesi ABD’de kaya gazı teknolojisinin yeniden hızlanmasına neden olabilir. Fiyatların  yükselmesi yurt içinde cari denge rakamlarını etkileyecektir. Fiyatların yükselmesi bir miktar cari açığın yükselmesine neden olsa da 50- 60 $ civarı bir  fiyat yine de cari dengeyi desteklemeyi sürdürecektir. Zira 1 Dolarlık yükseliş Türkiye’nin enerji faturasına milyonlarca dolarlık etki yaratacaktır.

‘Petrol’ kuyusu azalıyor; üretim artıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.