Türk hematologlar “Kordon Kanı” için buluştu

Avrupa’nın en güçlü Aile Biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası ve Türk Pediatrik Hemotoloji Derneği iş birliğiyle Kordon Kanı konulu bir sempozyum gerçekleştirildi.

Türk hematologlar "Kordon Kanı" için buluştu

İzmir’de düzenlenen toplantıya katılan FamiCord Group Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tomasz Baran, Türkiye’de yılda 6 bin seviyelerinde olan kordon kanı saklama oranını yılda 10 bin seviyelerine yükselmesini amaçladıklarını, Yaşam Bankası olarak bu alandaki tüm bilinçlendirme eğitimlerine destek verdiklerini ifade etti.

 7-8 Ekim tarihlerinde, İzmir Double Tree By Hilton’da düzenlenen toplantıda 30’un üzerinde nakil yapan pediatrik hematoloğun katılımının yanı sıra alanında başarılı isimler de konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlik için Türkiye’ye gelen FamiCord Group Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Tomasz Baran da, yaptığı konuşmada kordon kanının önemine değindi. 


Bilinçlenme hızı yükselecek

Kordon Kanı konusunda sadece Avrupa’da değil tüm dünyada bilincin arttığını belirten Tomasz Baran, “Göbek Kordonu yalnızca hastalıkların tedavisinde değil, gelecekte çok farklı gelişmelerin kaynağı olmak adına da çok değerli. Bu saf kök hücre kaynağı sadece doğum anında alınabildiği için ailelerin bu konuda bilinçli olması ve doğacak kordon kanını ve kordon dokusunu saklayıp saklamama konusunda karar vermesi çok önemli ” dedi. Tomasz Baran, Türkiye’de yılda 6 bin seviyelerinde olan kordon kanı saklama oranını yılda 10 bin seviyelerine yükselmesini amaçladıklarını, Yaşam Bankası olarak bu alandaki tüm bilinçlendirme eğitimlerine destek verdiklerini ifade etti.


Kordon kanı ile tedavi konusunda Türkiye’de başarı oranı her geçen gün artıyor

Toplantıda konuşmacı olarak yer alan Türk Pediatrik Hemotoloji Derneği KİT Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek şunları söyledi:  “Depolanmış hazır bekleyen bir kök hücre kaynağı olması, kordon kanının en büyük avantajlarından. Donör tarama işlemi 4 ay sürüyor. Zamanla yarıştığımız durumlar var. Bu durumlarda canlı donör yerine kordon kanı tercih ediyoruz. Kordon kanının ileride yenileyici tıp anlamında çok farklı kullanım alanları oluşabilir. Bu açıdan kordon kanı, kullanımının artmasını beklediğimiz kıymetli bir kaynak. Çocuk hematolojide nakil sayımız yüksek. Tüm Avrupa’da yılda 2.500-3.000 çocuk hastaya nakil yapılıyor, bunun 600-700’ü Türkiye’de yapılan olgular.”

Yaşam Kordon Kanı Bankası nedir?

kordon kanı bankası


2002 yılında Ankara’da kurulan Yaşam Kordon Kanı Bankası, 2013 yılında Polonya Kök Hücre Bankası FamiCord Group çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Avrupa’nın en büyük 2’nci kordon kanı bankasına sahip olan ve 20 ülkede faaliyet gösteren FamiCord’da 130 binden fazla kordon kanı saklanıyor. Doğum sırasında bebeğin göbek bağı kesildikten sonra doktor tarafından alınan kordon kanı özel şartlar altında koruma altına alınıyor ve 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanıyor.

Yaşam Bankası nedir? Ölümcül hastalıklara çare

Sağlıklı böbreği olan bebekler sağlıklı nefes alabilir

Organ Nakli ve Bağışı: Kimler Bağış Yapabilir?