Türkiye’de açıköğretim ve uzaktan eğitimin zorlukları

Anadolu Üniversitesi, yıllardır Açıköğretim Fakültesi adı altında uzaktan eğitim vererek yarım kalan hayalleri tamamlamak için çalışıyor. Peki bu güzel atılımın gerçek yüzü nedir?

Türkiye'de açıköğretim ve uzaktan eğitim ile üniversite okumak

Eğitim denildiğinde bilgi edinmek, çabalamak, iyi bir meslek sahibi olmak gelir birçoğumuzun aklına. Lise hayatından sonra gelen üniversite macerasına katılmak herkes için kolay olmayabilir. Gerek şartlar gerek sınav engelleri olsun üniversite hayalleri yarım kalabiliyor. Bu soruna çözüm getirmek için ön ayak olan Anadolu Üniversitesi, uzun yıllardan bu yana Açıköğretim Fakültesi adı altında uzaktan eğitim vererek yarım kalan hayalleri tamamlamak için çalışıyor.

Peki bu güzel atılımın gerçek yüzü nedir? Gerçekten açıköğretim sanıldığı kadar kolay bir eğitim mi?

Loading...

Günümüzde açıköğretim ve uzaktan eğitim dediğimizde aklımıza gelecek olan başlıca kurumlar; İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesidir. Bunun yanında uzaktan eğitim ile üniversite eğitimi alma fırsatını sunan çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bazı kesime göre açıköğretim para ile diploma almak olarak nitelendirilse de işin aslı hiç de öyle değildir. Karşılaşılan zorlukları şu şekilde sıralayabiliriz:

Türkiye'de açıköğretim ve uzaktan eğitimin zorlukları

Açıköğretim’de karşılaşılan başlıca sorunlar

• Konuları anlatan ve takıldığınız noktada soru sorabileceğiniz hocanız yoktur.

• Sınavlar hakkında tüyo verecek ve o esnada yardım edecek danışmanlarınız / hocalarınız yoktur.

• 2 puan eklense sınavdan geçiyorum diyecek ve ortalamanın yükselmesini sağlayabileceğiniz olanaklarınız yoktur.

• Anadolu Üniversitesi haricinde diğer okullarda çalışmanız için kitap dağıtımı bile yapılmamaktadır.

• Bazı zamanlarda sınav tarihleri çakışıyor ve zor durumda kalabiliyorsunuz. Hatta son gelen yeni yönetmelik kararı ile Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesine bağlı olan bölümlerdeki sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu da götürecek ve puanlar bu şekilde hesaplanacaktır.

• Evde kendi çabanız ile çalışıp hem öğrenci hem de kendinizin öğretmeni olmak zorunda kalırsınız.

Bu kadar özel çabanın ardından her zaman hedefler, iyi bir meslek sahibi olmak ve güzel bir kariyer yapabilmektir. O zaman uzaktan eğitim okumanın artık küçümsenebilecek bir durum olmadığının ülke olarak farkına varılması gerektiğini tekrardan hatırlatabiliriz. Eğitim öğretim ve bilgi için edinilen en küçük tanecik bile altın değerindedir.

Tam gün öğretim modeli, eğitimi kurtarır mı?


LYS tercihi: Şehir mi, üniversite mi, bölüm mü?

78 bin meslek lisesi öğrencisi üniversiteye giremiyor!

PAYLAŞ
Önceki yazıHillary Clinton: Başkan olsam Suriye’de çözüm için Kürtleri silahlandırırdım
Sonraki yazıDin simsarları: Allah de ötesini koyver!

Çocuk Gelişim Uzmanı Betül Rumeysa Demirörs, 26 Aralık 1994 tarihinde İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. İlkokul sıralarından başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Rumeysa, lise zamanında İngilizce dersine olan ilgisi ve sevgisinden dolayı yabancı dil bölümünde okumaya karar verdi ve 3 yıl yoğun bir dil eğitimi aldı. Bu eğitim yıllarında kompozisyon ve münazara yarışmalarına katılarak önemli başarılara imza attı ve o yıllarda içindeki yazarlık sevgisini yakaladı.
Üniversite sıralarında ilk olarak İngilizce Öğretmenliği bölümüne başlangıç yaparak pedagoji, eğitim ve kişisel gelişim merakını keşfetti. Bunun yanında pedagoji üzerine merakını bu alanda bir uzman olarak insanlığa fayda sağlamak amacıyla kullanmaya karar verdi. Çift Anadal Programı ile bir taraftan da ek olarak Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü başarı ile tamamladı. Bu zaman zarfı içinde sürekli olarak kitap okuma hevesine devam etti ve kitaplığını her geçen gün zenginleştirmeyi aklına koydu. En çok okumaktan zevk aldığı kitap ve yazı türlerini ise eğitim, pedagoji, kişisel gelişim, psikoloji olarak belirtiyor. Bunun yanında eğitim hayatına devam ederken çalışma hayatına da başlangıç yaparak öğretmenliğe başladı. İçindeki yazarlık aşkını daha fazla bastıramadan en son atılımını ise makale yazarlığı serüveni ile devam ettirdi. Bir firmaya bağlı olarak makale yazarlığı yapmaya başladı. Sürekli olarak yazmak, insanlara faydalı olabilmek, denemeleri ile gündemi herkese tekrar hatırlatmak en büyük hobisi. Gelecek yıllardaki hedefleri arasında bir de yazar olmak var. Halen hem çalışma hem de okuma hayatını devam ettiriyor. Şu an eğitim olarak yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Eğitim ve kişisel gelişim konusunda sınırların olmadığını belirten Rumeysa Demirörs, imkansız diye bir şey olmadığını savunuyor.