Dolar’da tarihi rekor

Dolar kuru TL karşısında tarihi rekorunu kırdı. Dolar/TL sabah saatlerinde 3.13’ü gördü.

dolar tarihi rekor fed abd başkanlık seçimi

Dolar/TL kuru bugün saat 08:10’da 3.13’ü geçerek yeni bir rekora imza attı.

Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder

Piyasalar öncelikli olarak 8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimlerine odaklandı. Piyasalar seçimi Demokratların adayı Hillary Clinton’ın kazanacağı yönündeki yaygın beklentilerini Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın oy farkını kapattığına yönelik belirtilerin etkisiyle tekrar değerlendirmeye başladı.


Yatırımcıların Trump’ın başkanlık seçimini kazanacağına dair endişeleri, Clinton’un dışişleri bakanlığı döneminde usulsüz mail kullanımına dair FBI’ın yeni bir inceleme başlatılmasını takiben arttı.

Anketler birbirine girdi

Clinton ABD’deki mevcut politikaları sürdürecek, Trump ise dış politika, ticaret ve sosyal konularda izleyeceği tahmin edilen yeni politikalar nedeniyle belirsizlikler yaratacak bir aday olarak görülüyor.

Reuters/Ipsos tarafından Pazartesi yayınlanan bir anket Clinton’ın hala Trump’ın beş puan üstünlükle başkanlık yarışına devam ettiğini gösterirken, başka anketlerde Trump 1 – 2 puan önde görülüyor.

Seçimlerden beklenmedik bir sonuç çıkması halinde Fed’in yıl sonunda yapması beklenen faiz artırımının gecikebileceği yönünde endişeler de bulunuyor.

Küresel olarak riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasının yanı sıra yurtiçi riskler de Türk Lirası’nın zayıf performansında etkili olurken, bankacılar risklerin devam etmesi halinde geçen hafta 3.1273 ile tarihi zirvesini gören Dolar/TL’de 3.15 seviyelerine doğru hareket görülebileceğini belirtiyordu. (Reuters)


Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri piyasalar üzerinde etkisini arttırmaya başladı. Clinton’ın e – posta skandalının FBI’ın adımıyla seçime kısa süre kala yeniden gündeme gelmesiyle piyasalar Trump ihtimalini de fiyatlamaya başladı. Uzmanlara göre Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu’ya göre Donald Trump’ın Amerikan Başkanı olma ihtimali, piyasalarda oynaklığı artırabilir. Hem Dolar, hem TL varlıklarından çıkışlar olabilir.

Aysun Göksu şöyle konuştu:

Özellikle seçim anketleri açıklandığında ve bu anketlerde Donald Trump‘ın farkı azalttığı günlerde Meksika Pesosu’nda sert fiyat hareketlerine şahit olmuştuk. Irkçı söylemleriyle öne çıkan Trump’ın başkan koltuğuna oturması ile nasıl bir göçmen politikası izleyeceği belirsizlik yaratıyordu. Bu durum da ABD‘ye en çok göç veren Meksika‘yı yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Anketlerde Hillary Clinton‘un geriye düştüğü haberiyle Meksika Pesosu‘nun dolar karşısındaki kaybı yüzde 8 seviyesini aşmıştı. Ancak münazaralarda Clinton’un öne çıkması Meksika Pesosu’na nefes aldırdı ve son üç aylık kayıp yüzde 2 seviyesine kadar geriledi. Sonuç olarak seçim sonuçlarının Clinton’ı göstermemesi senaryosunda Meksika Pesosu’nda sert değer kayıpları görebiliriz.


TL varlıklarında da durum benzer. İslamofobik söylemleriyle öne çıkan Donald Trump’ın seçilmesiyle birlikte ABD ile politik ilişkilerin sekteye uğrayacağı algısı Türk Lirası varlıklarında tedirginliğe neden olabilir. Bu gelişmeyle birlikte TL’de değer kayıplarının devamını görebiliriz.

Dolar/TL 3.50’nin üzerini görebilir!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.