Dolar’da tarihi rekor

Dolar kuru TL karşısında tarihi rekorunu kırdı. Dolar/TL sabah saatlerinde 3.13’ü gördü.

dolar tarihi rekor fed abd başkanlık seçimi

Dolar/TL kuru bugün saat 08:10’da 3.13’ü geçerek yeni bir rekora imza attı.

Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder

Piyasalar öncelikli olarak 8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimlerine odaklandı. Piyasalar seçimi Demokratların adayı Hillary Clinton’ın kazanacağı yönündeki yaygın beklentilerini Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın oy farkını kapattığına yönelik belirtilerin etkisiyle tekrar değerlendirmeye başladı.

Yatırımcıların Trump’ın başkanlık seçimini kazanacağına dair endişeleri, Clinton’un dışişleri bakanlığı döneminde usulsüz mail kullanımına dair FBI’ın yeni bir inceleme başlatılmasını takiben arttı.

Anketler birbirine girdi

Clinton ABD’deki mevcut politikaları sürdürecek, Trump ise dış politika, ticaret ve sosyal konularda izleyeceği tahmin edilen yeni politikalar nedeniyle belirsizlikler yaratacak bir aday olarak görülüyor.

Reuters/Ipsos tarafından Pazartesi yayınlanan bir anket Clinton’ın hala Trump’ın beş puan üstünlükle başkanlık yarışına devam ettiğini gösterirken, başka anketlerde Trump 1 – 2 puan önde görülüyor.

Seçimlerden beklenmedik bir sonuç çıkması halinde Fed’in yıl sonunda yapması beklenen faiz artırımının gecikebileceği yönünde endişeler de bulunuyor.

Küresel olarak riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasının yanı sıra yurtiçi riskler de Türk Lirası’nın zayıf performansında etkili olurken, bankacılar risklerin devam etmesi halinde geçen hafta 3.1273 ile tarihi zirvesini gören Dolar/TL’de 3.15 seviyelerine doğru hareket görülebileceğini belirtiyordu. (Reuters)

Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri piyasalar üzerinde etkisini arttırmaya başladı. Clinton’ın e – posta skandalının FBI’ın adımıyla seçime kısa süre kala yeniden gündeme gelmesiyle piyasalar Trump ihtimalini de fiyatlamaya başladı. Uzmanlara göre Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu’ya göre Donald Trump’ın Amerikan Başkanı olma ihtimali, piyasalarda oynaklığı artırabilir. Hem Dolar, hem TL varlıklarından çıkışlar olabilir.

Aysun Göksu şöyle konuştu:

Özellikle seçim anketleri açıklandığında ve bu anketlerde Donald Trump‘ın farkı azalttığı günlerde Meksika Pesosu’nda sert fiyat hareketlerine şahit olmuştuk. Irkçı söylemleriyle öne çıkan Trump’ın başkan koltuğuna oturması ile nasıl bir göçmen politikası izleyeceği belirsizlik yaratıyordu. Bu durum da ABD‘ye en çok göç veren Meksika‘yı yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Anketlerde Hillary Clinton‘un geriye düştüğü haberiyle Meksika Pesosu‘nun dolar karşısındaki kaybı yüzde 8 seviyesini aşmıştı. Ancak münazaralarda Clinton’un öne çıkması Meksika Pesosu’na nefes aldırdı ve son üç aylık kayıp yüzde 2 seviyesine kadar geriledi. Sonuç olarak seçim sonuçlarının Clinton’ı göstermemesi senaryosunda Meksika Pesosu’nda sert değer kayıpları görebiliriz.

TL varlıklarında da durum benzer. İslamofobik söylemleriyle öne çıkan Donald Trump’ın seçilmesiyle birlikte ABD ile politik ilişkilerin sekteye uğrayacağı algısı Türk Lirası varlıklarında tedirginliğe neden olabilir. Bu gelişmeyle birlikte TL’de değer kayıplarının devamını görebiliriz.

indigo dergisi google news

Dolar/TL 3.50’nin üzerini görebilir!