Facebook paylaşımlarıyla sigorta primi indirimi alınabilecek

İngiltere’nin en büyük sigorta şirketlerinden biri, araç sigortası kapsamına alacağı kişileri sosyal medya hesaplarındaki tavırları ile değerlendirmeye alacağını duyurdu. Şirket, bu yöntemi kullanarak, ilk kez araç sahibi olacak kişilerin, güvenli araç kullanma eğiliminde olup olmadıklarını belirlemeyi amaçlıyor.

Facebook paylaşımlarıyla sigorta primi indirimi alınabilecek

BBC Türkçe’nin haberine göre, Admiral isimli sigorta şirketi, araç sigortasına başvuran kişilere, Facebook’taki beğenmeleri, paylaşımları ve yorumları üzerinden risk analizi yapacak.

Şirket, bu yöntemi kullanarak, ilk kez araç sahibi olacak kişilerin, güvenli araç kullanma eğiliminde olup olmadıklarını belirlemeyi amaçlıyor.


Guardian gazetesinde yer alan habere göre, yöntem tamamıyla gönüllülük esasına dayanıyor.

Yani bu yöntem ancak, araç sigortasına başvuru yapacak kişilerin, sosyal medya hareketliliklerini şirketle paylaşmayı kabul etmesi durumunda uygulanabilecek.

Şirket, belli parametrelere göre hazırlanan değerlendirme sonucunda yıllık 350 pound’a kadar araç sigortası indirimi yapılabileceğini açıkladı.

Facebook Avataria oyununda çocuklara cinsel taciz

Facebook ve Güç

Hangi tür paylaşımlar olumlu kategorisine giriyor?

Örneğin, sık ünlem kullanımı, “asla” ve her zaman” kelimeleriyle yapılan paylaşımlar “olumlu özellikler” olarak görülmüyor.

Veriler yalnızca indirim için kullanılabilecek

Elde edilecek verilerin yalnızca “indirim” için kullanılacağı, sosyal medya verileri üzerinden prim artırımı yapılmayacağının ise altı çiziliyor.

“Kişisel bilgiler üzerinden risk analizi” projesine eleştiriler de geliyor.

Projenin direktörlüğünü yapan Dan Mines, özel hayatın gizliliği üzerinden projeye gelen eleştirilere “Bu son derece şeffaf bir uygulama. Eğer bu bilgilerin kullanılmasını istemiyorsanız, bunu belirtmeniz yeterli” yanıtını verdi.

İnternet ortamındaki kişisel verilerin, büyük şirketler tarafından değerlendirmeye alınmasının yeni bir çağın başlangıcına işaret ettiği yorumlanıyor.


Facebook Kayıtlarının Delil Niteliği


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.