FED Aralık için faiz artışını işaret etti

Amerika Merkez Bankası (FED) yılın yedinci toplantısında piyasa beklentilerine paralel faizlerde bir değişikliğe gitmeyerek yüzde 0,25 – 0,50 aralığında sabit bıraktı. Bu karar 2’ye karşı 8 oyla alındı.

fed

FED Aralık beklentilerini yükseltti! Toplantı metninin detaylarına baktığımızda, FED’in Aralık ayında olası bir faiz artırımı konusunda yeni sinyaller verildiğini görüyoruz. Faiz arıtımı için nedenlerin güçlenmeye devam ettiği belirtilirken hedeflere doğru ilerlendiği konusunda bir miktar daha kanıt görmek için beklenildiği ifadelerine de yer verildi. FED enflasyon için değerlendirmelerini yükseltirken istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini vurguladı. Enflasyonun orta vadede yüzde 2’ye dönmesinin beklendiği ifadelerine de yer verildi. FED’in toplantı notlarında düşük petrol fiyatlarının enflasyonu düşük tuttuğu ifadesini kullanmaması dikkat çeken bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

OPEC’in üretimi kısma konusunda bir karara varamaması ve arz sorununun devam etmesi petrol fiyatlarındaki düşük seyrin devam etmesine neden olabilir. Bu da enflasyon üzerindeki baskının azalarak FED’in hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Her ne kadar Aralık ayı toplantısında faiz artırımına açık kapı bıraksa da FED’in bu açıklamalarından gelecek hafta yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesi net mesajlar verilmekten kaçınıldığını görüyoruz. FED vadelilerinin Aralık ayı faiz artırım beklentilerinin yüzde 70 seviyesi üzerinde kaldığını da belirtelim.


Açıklamaların etkisi sınırlı kaldı

Piyasa reaksiyonunu incelediğimizde, piyasa beklentilerine paralel gelen açıklamalar sonrası fiyatlamalarda sınırlı etki yarattığını görmekteyiz. 3.1200 seviyesi üzerinde fiyatlamanın devam ettiği kurda pozitif yönde fiyatlama devam ediyor. 8 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesi Federal Soruşturma Bürosu (FBI)’nun Demokrat adayı Hillary e – mail skandalı ile ilgili yeni bir soruşturma açılacağını açıklaması Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ı bir adım öne çıkardı. Bu gelişme TL’nin de dahil olduğu birçok gelişmekte olan ülke piyasalarını baskı altında bıraktı. Kurda 3.1090 – 3.0900 destek bölgesi aşağı yönlü geçilmediği sürece yükseliş isteği korunabilir ve yeni rekor denemeleri gündeme gelebilir. Trump isminin öne çıkmasıyla azalan risk iştahı güvenli liman talebini artırdı ve ons altında yükselişlerin önü açıldı.


FED kararı sonrası Aralık beklentilerinin korunması ons altında hafif gevşeme hareketine neden oldu. 1307 seviyesi yukarı yönlü aşılmadığı sürece ons altın fiyatlarında geri çekilme isteği görülebilir ve 1296 – 1282 destek bölgesi hedeflenebilir. Güveli liman talebiyle hızlı yükseliş kaydeden bir diğer para birimi olan euroda da karar sonrası gevşeme hareketleri gözlendi. 1.1100 seviyesi altını test eden Euro/dolar paritesinde 1.1050 seviyesi altına sarkmadığı sürece geri çekilme sınırlı kalabilir. FED kararının ardından gözler Cuma günü açıklanacak ABD istihdam rakamlarına olacak. Olumlu gelebilecek istihdam rakamları Aralık ayı faiz artırım beklentilerini artırabilir bu da doların değer kazanımını destekleyebilir.


Aysun Göksu / Destek Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı

Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.