HDP operasyonu sonrası Dolar ve Euro’da yeni rekor

HDP’li 11 milletvekilinin gözaltına alınmasının ardından Dolar ve Eruo, Türk Lirası karşısında rekor tazeledi. Dolar/TL 3.1456 olurken, Euro 3.4812 seviyesinden işlem görüyor.

euro dolar durdurulamıyor! S&P Türkiye'nin notunu düşürdü. Dolar/TL 3.0826 seviyesine ulaşarak tarihi rekor kırdı.

Hafta boyunca 3,10-3,11 bandında seyreden dolar, HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile dokuz milletvekilinin gözaltına alınmalarının ardından, 3.1452’yle rekor tazeledi.

Avro da güne lira karşısında değer kazanarak başladı. Avrupa Birliği’nin para birimi öğle saatlerinde ise dolar gibi tarihi zirvesini gördü: 3.4861


Dolar/TL, 12 HDP’li milletvekilinin göz altına alınması ve Diyarbakır’daki patlamanın yarattığı endişelerle bu sabah 3.1375’e kadar yükselerek rekor kıran dolar/TL, ilerleyen saatlerde 3.1456 seviyesini görerek rekorunu tazeledi.

Dolar/TL, 3.1456 seviyesine tırmanarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Dün saat 17.40’ta 3.1080/3.1087 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah rekor üzerine rekor kırdı. Kur en yüksek 3.1456 seviyesini görürken, saat 12.50 itibariyle 3.1405 seviyesinden işlem gördü.

Euro da aynı saatlerde TL karşısında 3,4812’ye kadar yükselerek rekor kırdı. Euro şu sıralarda TL karşısında 3,4770 seviyesinden işlem görüyor.

Canikli: Müdahaleye gerek yok

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul’da Sermaye Piyasaları Kongresi’nde, Bloomberg HT canlı yayınında, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi ve katılımcı sorularını yanıtladı. Twitter hesabından sorulara verdiği yanıtları paylaşan Canikli, dolardaki yükselişe ilişkin şöyle dedi:

“Türkiye ekonomisi, şokların olumsuz etkisini çok kısa sürede telafi edebiliyor. Dalgalı kur uyguluyoruz. Piyasa şartlarında kur hareketleri doğal. FED faiz artış beklentisinin güçlenmesi dolara değer kazandırdı. Kurda aşırı oynaklık nedeniyle müdahaleye gerek yok. Kur nasıl aşağı doğru giderken müdahale edilmediyse, şimdi de çok müdahale edilmemeli.”


Türk Lirası neden değer kaybediyor?

Genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumsuz bir hava hakimken, iç riskler TL’nin dolar karşısındaki kaybının yüzde 1’i aşarak en kötü performans gösteren para birimi olmasına neden oluyor.

Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder

Piyasalar öncelikli olarak 8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimlerine odaklandı. Piyasalar seçimi Demokratların adayı Hillary Clinton’ın kazanacağı yönündeki yaygın beklentilerini Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın oy farkını kapattığına yönelik belirtilerin etkisiyle tekrar değerlendirmeye başladı.

Yatırımcıların Trump’ın başkanlık seçimini kazanacağına dair endişeleri, Clinton’un dışişleri bakanlığı döneminde usulsüz mail kullanımına dair FBI’ın yeni bir inceleme başlatılmasını takiben arttı.

Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri piyasalar üzerinde etkisini arttırmaya başladı. Clinton’ın e – posta skandalının FBI’ın adımıyla seçime kısa süre kala yeniden gündeme gelmesiyle piyasalar Trump ihtimalini de fiyatlamaya başladı. Uzmanlara göre Donald Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder.


Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu’ya göre Donald Trump’ın Amerikan Başkanı olma ihtimali, piyasalarda oynaklığı artırabilir. Hem Dolar, hem TL varlıklarından çıkışlar olabilir.