HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tutuklandı

HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken çıkarıldığı mahkemede tutuklandı idris baluken

TBMM’de kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin ardından haklarında fezlekelerin bulunduğu milletvekilleri, savcılıklara giderek ifade vermişti. Ancak ifade vermeye gitmeyen HDP’li milletvekillerine yönelik ilgili başsavcılıklar tarafından gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır’da, dün Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınan HDP’li 12 milletvekili bugün savcılık sorgularının ardından hakim karşısına çıkıyor. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in tutuklanmasına karar verildi.


idris baluken tutuklama İdris Baluken

Hangi milletvekilleri gözaltına alındı?

Selahattin Demirtaş – HDP Eş Genel Başkanı

Figen Yüksekdağ – HDP Eş Genel Başkanı

İdris Baluken – Diyarbakır Milletvekili- HDP Grup Başkanvekili

Sırrı Süreyya Önder – Ankara Milletvekili

Ferhat Encü – Şırnak Milletvekili

Leyla Birlik – Şırnak Milletvekili

Selma Irmak – Hakkari Milletvekili

Abdullah Zeydan – Hakkari Milletvekişi

Nursel Aydoğan – Diyarbakır Milletvekili

Ziya Pir – Diyarbakır Milletvekişi

Gülser Yıldırım – Mardin Milletvekili

İmam Taşçıer – Diyarbakır Milletvekili

Başsavcılıktan açıklama

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından, HDP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve İmam Taşçıer hakkında, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle arama ve gözaltı kararı verildiği ve icra edildiği bildirildi.

HDP Genel Merkez binasına giriş çıkışlar kapatıldı

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte toplam 12 milletvekilinin gözaltına alındığı operasyonda Ankara’daki HDP Genel Merkezi’nde polis ile partililer arasında tartışmalar yaşandı. Grup Başkanvekili İdris Baluken’in gözaltına alınmasının ardından HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu bölgedeki tüm yollara barikatlar kurulup, Çevik Kuvvet ve TOMA’larla trafiğe kapatıldı.

HDP operasyonu sonrası Dolar ve Euro’da yeni rekor

Diyarbakır’da 8 şehit 100’den fazla yaralı var

HDP Milletvekili Ziya Pir serbest bırakıldı


CHP’den HDP gözaltı kararlarına tepki: Meclis bir kez daha bombalandı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.