Obama: ABD ve dünyanın geleceği tehlikede

ABD Başkanı Barack Obama konuşmasında, ülkesinin ve dünyanın geleceğinin tehlikede olduğunu söyleyerek tüm farklı etnik kökenlerden Demokratları Hillary Clinton’a oy vermeye çağırdı.

Obama: ABD ve dünyanın geleceği tehlikede
Obama konuşmasında, “Cumhuriyetin kaderi sizin omuzlarınızda” dedi.

Kuzey Carolina eyaletindeki bir mitingde konuşan Obama, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın zor kazanılmış yurttaşlık haklarına bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

“Cumhuriyetin kaderi sizin omuzlarınızda” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ben oy pusulasında yokum ama size söyleyeyim… Doğruluk pusulada, edep pusulada, adalet pusulada, ilerleme pusulamada ve demokrasimiz pusulada.”

ABD final tartışması: Trump ve Clinton son kez karşı karşıya geldi

Wikileaks sızdırdı: Clinton’ın maillerinde Erdoğan için şok sözler

Donald Trump ise ‘Obama’nın Clinton için kampanya yürütmeyi bırakmasını ve ülkeyi yönetmeye odaklanmasını’ istedi.

Obama: ABD ve dünyanın geleceği tehlikede

Florida’da bir mitingde konuşan Trump, ‘kimsenin dört yıl daha Obama’yı istemediğini’ söyledi, ‘Clinton’ın son günlerde sinirinin bozulduğunu’ iddia etti.

FBI, Clinton’ın ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kullandığı özel email hesabından, devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yapıp yapmadığına dair açtığı ikinci soruşturmada incelemelerini sürdürüyor.

Geçen hafta soruşturmanın yeniden açılacağının duyurulması ardından Clinton ile Trump arasındaki oy farkı azalmaya başlamıştı.

ABD’de 8 Kasım Salı günü yapılacak başkanlık seçimi öncesi önde gelen beş kamuoyu araştırmasının verilerinin ortalamasına göre Clinton ve Trump arasındaki fark yüzde 3’e düşmüş durumda.

BBC Türkçe


Obama’dan Donald Trump’ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt