Petrol fiyatları 65 dolar sinyali verdi!

KPMG’nin her ay düzenli olarak hazırladığı petrol fiyatları ve gaz piyasaları analizinde, Rusya ve Suudi Arabistan hattındaki gelişmeler değerlendirildi. 

Petrol fiyatları 65 dolar sinyali verdi!

KPMG, petrol ve gaz piyasalarındaki değişimi analiz etti. KPMG Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, analizin özellikle petrolde Rusya ve Suudi Arabistan işbirliğine vurgu yaptığını belirterek; “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid al-Falih ile OPEC’e üye diğer bazı ülkelerin bakanları, son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda ortak menfaatlere vurgu yaptı. Küresel ham petrol fiyatları, 28 Eylül’de Cezayir’de düzenlenen Rusya-OPEC toplantısının ardından arttı” şeklinde konuştu.

Okutur, analizle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Güçlenen ittifakın ham petrol üretiminde kısıntıya gitmek istediğine dair algıyla petrol fiyatları artış gösterdi. ICE Brent tipi ham petrolün varil fiyatı sert bir tırmanışa geçerek 10 Ekim Pazartesi günü son bir yılın zirvesi olan 53 dolara ulaştı. İleriye baktığımızda ise 30 Kasım’da Viyana’da düzenlenecek OPEC toplantısında nihai bir anlaşma imzalanma ihtimali yüksek görünüyor.”

Suudi Arabistan-Rusya Anlaşması: OPEC için rahat bir nefes

Okutur şöyle devam etti: “Eylül ayı sonlarında Cezayir’de yapılan toplantının ardından petrolün varil fiyatı psikolojik seviye olan 50 doların üzerine çıktı. Bu durum fiyatların 2015 yılının ortalarından beri süre gelen 50 dolar üzerine çıkmama serisi için bir dönüm noktası oldu. Rusya ile Suudi Arabistan arasında imzalanması beklenen anlaşma, fiyatların artacağını öngörenleri yeniden piyasaya çekmiş görünüyor.”

Piyasaların gözü Viyana toplantısında

petrol-fiyati-yukseliyor

OPEC üyeleri arasında oluşan fikir birliğine vurgu yapan Okutur, “Petrol üretiminin dondurulmasının yanı sıra üretim kesintisi ihtimali de güçleniyor. 30 Kasım’da Viyana’da yapılacak toplantıda alınabilecek orta ölçekli bir üretim kesintisi kararı, petrolün varil fiyatını yeniden 60 dolar seviyelerine çıkarıp üye ülkelerin rahat bir nefes almalarına zemin hazırlayabilir. Ülkeler ayrıca, ABD kaya gazı üreticilerinin fiyatlardaki yükselişe ne kadar hızla tepki vereceklerine odaklanacak” şeklinde konuştu.

2017’de petrol 65 dolar olabilir

Okutur, KPMG analizindeki geleceğe dair tahminleri ise şöyle aktardı: “ABD kaya gazı üretiminin bu duruma vereceği tepki piyasayı domine edecek. Fiyatlar 2017 yılında 65 dolar düzeyine ulaşacak. OPEC’in üretimi kontrol altına almaya yönelik son çabaları, piyasanın OPEC’in fiyatların aşağıya gitmesini önlemekten başka şeyler de yapabileceğine dair kalan umutlarının, ABD’nin üretim kapasitesi nedeniyle tükenmesine paralel olarak ters tepebilir. OPEC üyelerinin konsensusa ulaşamayacaklarına dair baz senaryomuz ise 2017 yılı için 52,50 dolarlık bir WTI ham petrol fiyatı öngörüyor.”

Petrol yeniden 60 dolar olur mu?